ÚvodAktualityŽidovskému muzeum se podařilo získat zpět pět set let starý tisk
Památky

Židovskému muzeum se podařilo získat zpět pět set let starý tisk

  • 17. ledna 2018
Židovské muzeum v Praze získalo zpět vzácný téměř pět set let starý tisk o hebrejské gramatice patřící původně pražské židovské obci. Do Prahy putoval z americké aukční síně, kde jej původně chtěl vydražit jeho poslední majitel, jeruzalémský akademik, který se však rozhodl vrátit ho do Prahy.
Starý tisk Mikne Avram – Peculium AbraeVzácný tisk z roku 1523 pocházející z pražské židovské komunity se po dlouhých desetiletích navrátil do sbírek Židovského muzea v Praze. Pracovníci Židovského muzea v Praze sledují světový trh s uměním, starožitnostmi a judaiky a mezi katalogy aukčních síní vyhledávají věci, u nichž je pravděpodobné, že pocházejí z tuzemských židovských obcí.
 
Kniha byla původně majetkem knihovny pražské židovské obce, což dokládá signatura knihovny a vlastnické razítko jak na titulní straně, tak na předsádce tisku. Dalším vlastníkem byl Ze’ev Ben-Haim z Haliče, který v roce 1933 emigroval do Palestiny. V Izraeli prožil úspěšnou akademickou kariéru. Není známo, zda prof. Ben-Haim přivezl vzácný tisk s sebou do Palestiny již roku 1933, nebo jej zakoupil později. Po jeho smrti koupil roku 2013 knihu mladší izraelský badatel, který si přál zůstat v anonymitě. Knihu pak nabídl k prodeji přes aukční síň Kestenbaum & Company. Ta knihu zařadila do aukčního programu na 16. března 2017 jako položku č. 60. Židovské muzeum v Praze zachytilo informaci o aukci a knihu identifikovalo jako majetek předválečné pražské židovské komunity, jenž po událostech 2. sv. války spravuje. Aukční síň Kestenbaum & Company na žádost Židovského muzea v Praze knihu stáhla z aukce a s jejím současným izraelským vlastníkem dojednala restituci tisku do Prahy.
 
Mikne Avram – Peculium AbraePohřešovanou knihu o hebrejské gramatice napsal Abraham ben Meir de Balmes (cca. 1460–1523) italsko-židovský lékař, gramatik, filozof a překladatel původem z jihoitalského Lecce. Ke konci svého života byl osobním lékařem benátského kardinála Domenica Grimaniho. De Balmes přeložil z hebrejštiny do latiny početná filozofická a astronomická díla a jeho věhlas mu získal početné křesťanské žáky a následovníky. De Balmesův svazek o hebrejské gramatice, v němž se pokusil o filozofický rozbor stavby hebrejského jazyka, je jedním z prvních děl, jež pojednává větnou skladbu jako samostatné gramatické odvětví. Knihu vydal roku 1523 v dvojjazyčné verzi v hebrejštině a latině pod názvem Mikne Avram – Peculium Abrae známý benátský nakladatel Daniel Bomberg.
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Další aktuality

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha