ÚvodAktualityŽatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma
Památky

Žatec – místo, kde jsou chmel a pivo doma

  • 27. února 2011
Pro výlet do Žatce vůbec není důležité, jestli máte nebo nemáte rádi pivo. Několik turistických novinek spojených se zdejším vyhlášeným chmelařstvím totiž nabízí zábavu a poučení pro malé i velké, pro milovníky zlatavého moku i pro ty, kteří jeho kouzlu nikdy nepropadli. Zkrátka sbalte rodinu nebo přátele a vydejte se na severozápad Čech!
Žatec a jeho poklady
Žatecký chmel představuje klasické české rodinné stříbro. První zmínky o jeho pěstování pocházejí už z jedenáctého století, stal se skutečným pojmem a díky výjimečným vlastnostem jej používají pivovary na celém světě včetně výrobců nejproslulejších pivních značek, například Budweiser Budvar či Pilsner Urquell.

Tajemství pěstování žateckého chmele a vaření dobrého piva vám odhalí Chrám Chmele a piva, nové celoročně otevřené centrum s tematikou chmelařství. Komplex za téměř čtvrt miliardy korun vyrůstá v místech, kde se v minulosti zelené zlato sušilo, skladovalo a balilo, v chmelařských budovách z 19. století. Díky Chrámu chmele a piva se rozrostla nabídka světových unikátů, jimiž se město Žatec pyšní. Už v minulosti jste si na zdejším náměstí mohli prohlédnout údajně nejmenší chmelničku na světě, ve výzkumném chmelařském ústavu zase mají nejmenší pivovar. A komu by tenhle výčet „nej“ nestačil, tak ještě zmiňme Chmelařské muzeum, zřejmě největší expozici svého druhu na světě.

Co jinde nenajdete
Chrám chmele a piva je plný atrakcí. Největší pozornost přitahuje více než 40 m vysoký chmelový maják. Nahoru se vyvezete výtahem, v němž vás čeká překvapení ve formě 3D animace, z vyhlídkové plošiny si prohlédnete věhlasný chmelařský region z ptačí perspektivy.

V těsné blízkosti majáku objevíte starý sklad chmele a v něm originální labyrint z chmelových žoků. Jeho součástí je nejen dílna alchymisty či metrový model chmelové šišky, ale také obrazy žateckého malíře Lubomíra Fárky nebo historické fotografie obyvatel Žatce. Z bludiště pak sestoupíte do Erbovní síně, zdobené erby všech obcí, kde se žatecký chmel pěstuje, nechybí ani prodejna upomínkových předmětů – triček, pohlednic, pivních sklenic a dalších suvenýrů.

Obdivovaným místem Chrámu chmele a piva je také originální orloj se stylovými motivy, který podobně jako mnohem starší staroměstský orloj v Praze odbíjí každou celou hodinu – jen místo apoštolů se v okénku ukazují mariášové karty. 

Pro mlsné návštěvníky
Pokud chcete na vlastní oči vidět, jak se vaří pivo, případně je i ochutnat, jste zváni k prohlídce Minipivovaru U Orloje. Kromě pivovaru si prohlédnete ingredience potřebné pro výrobu chutného a zdravého piva, řádně uleželé pivo se čepuje přímo ze zásobních tanků. V restaurantu U Orloje ochutnáte jak tradiční česká jídla z regionálních surovin, tak pokrmy, v jejichž receptech se pivo objevuje.

Neměli byste si nechat ujít prohlídku Chmelařského muzea, kde se seznámíte s vývojem chmelařství od středověku do současnosti. Dozvíte se například, proč se právě na Žatecku sklízí nejlepší chmel na světě a proč se již od středověku musel chránit před nekvalitními napodobeninami. Najdete zde i zajímavé nářadí, mechanizační prostředky a historické stroje, například česací stroj, který si zahrál ve filmu Starci na chmelu.

Nudit se nebudou ani děti, na které čeká maskot muzea, chmelový skřítek Hop, dětské hřiště a herna. Na žertovnou notu hraje i půvabné Muzeum Homolupulů, umístěné v bývalé středověké hradební baště. Připomíná zásluhy zvláštního národa, který prý před mnoha a mnoha lety obýval zdejší chmelařský region a již tehdy rozpoznal zázračnou léčivou moc planě rostoucí popínavky – chmele. Můžete věřit i nemusíte, ale za podívání tahle expozice rozhodně stojí.

Víte, že...?
V roce 2007 bylo označení Žatecký chmel zapsáno do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. V rámci EU se dokonce jednalo o první udělené označení týkající se chmele a o jedno z prvních pro české zemědělské nebo potravinářské výrobky. Vězte však, že označení Žatecký chmel se vztahuje výhradně na jemný aromatický chmel Žatecký poloraný červeňák, vypěstovaný v žatecké chmelařské oblasti. A pokud nevíte, proč se mu říká červeňák, tak zvláštní označení má původ v barvě chmelové révy.
Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem Zážitky

Chrám Chmele a Piva s Chmelovým orlojem

Město Žatec, ležící na severu Čech na řece Ohři, má tisíciletou historii. V ní důležitou roli hraje prvotřídní chmel, který se na Žatecku pěstuje. Více než 700 let pěstování vynikajícího aromatického chmele a výroba piva vedly ke vzniku zábavného a poučného komplexu s názvem Chrám Chmele a Piva.

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma Památky

Městská památková rezervace Žatec – královské město, kde je pivo doma

Pouhou hodinu cesty autem z Prahy nebo Karlových Varů se nachází královské město, jehož chmelařské stavby jsou zapsány na seznam UNESCO. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1961 pro svůj soubor významných historických staveb.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku Gurmánská turistika

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Chmelařské muzeum Žatec Kultura

Chmelařské muzeum Žatec

Největší expozici chmele na světě najdete v severočeském Žatci. Místní Chmelařské Muzeum představuje na ploše 4.000 m² vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj