ÚvodAktualityZámek Kynžvart, Kabinet kuriozit a klášter Plasy: jak odchází slavný politik?
Památky

Zámek Kynžvart, Kabinet kuriozit a klášter Plasy: jak odchází slavný politik?

  • 29. června 2019
Lázně Kynžvart proslavilo blahodárné klima, minerální prameny a zámek, který nechal kancléř Metternich přestavět v luxusní rezidenci. Právě v Kynžvartu a v Plasích nakonec trávil poslední roky svého života a podobně jako dnešní odcházející politici s nelibostí komentoval počínání svých nástupců.
Klemens Wenzel Nepomuk Lothar kníže z Metternich-Winneburgu, vévoda z Portelly a hrabě z Kynžvartu byl šlechtic, politik a obratný diplomat, který patřil k nejznámějším státníkům 19. století. Říká se, že zámek Kynžvart dostal v roce 1808 jako dárek k Vánocům. O rok později byl Metternich jmenován rakouským ministrem zahraničí, za dalších pět let povýšen do dědičného knížecího stavu a v roce 1821 se stal rakouským státním kancléřem. V té době svěřil Kynžvart do rukou vynikajícího vídeňského architekta Pietra Nobileho, aby starý barokní zámek přestavěl ve stylu vídeňského klasicismu v sídlo důstojné kancléřovým nárokům.
 

Zámek Kynžvart: už jste viděli Kabinet kuriozit?

Interiéry kynžvartského zámku Metternich vybavil sbírkami obrazů, soch a nábytku, přestěhoval sem i rodovou knihovnu a dal upravit anglický park oživený romantickými stavbami. Velkou atrakcí, kterou můžete při prohlídkách vidět dodnes, se stal kynžvartský Kabinet kuriozit. Založil ho sice bývalý chebský kat a první kustod zámeckého muzea Karl Huss, ale kancléř i jeho syn Richard sbírky dál rozmnožovali. K vidění tu je například kus cihly z babylonské věže, Žižkův palcát či cestovní hodinky Matyáše Korvína. A také granátová koule, která v říjnu 1848 vletěla při bombardování Vídně do Metternichovy pracovny. Ten rok jeho kariéra skončila: odstoupil na protest proti revolučnímu povstání ve Vídni a následující tři roky strávil v exilu v Londýně. V roce 1850 vídeňská vláda zrušila zabavení jeho majetku a přiznala mu roční penzi ve výši 8 000 zlatých, ale pozvánka od císaře k návratu domů nedorazila. Nakonec kníže musel poslat pokornou žádost, že by se chtěl jako soukromá osoba vrátit do vlasti.

Polední roky života trávil zčásti ve Vídni, zčásti na Kynžvartu. Přestože jeho vídeňský „zimní palác“ na Rennwegu dál patřil k oblíbeným centrům společenského života, v politice už byl odepsaný a o jeho rady nikdo nestál. Na Kynžvartu pořádal lovy (ač sám prý nikdy nelovil), sepisoval paměti, glosoval dění kolem sebe a mladší politiky s oblibou častoval jízlivými komentáři. Ani ty už ale vlastně nikdo neposlouchal.

Pokud se budete toulat regionem Západočeských lázní, zastavte se u kancléře na návštěvu. Letošní léto se na Kynžvartu nese ve stylu originální komiksové výstavy, můžete přijet i na komentované prohlídky zámeckého parku, pro děti tu připravují oblíbené prázdninové pohádkové prohlídky, v neděli 18. srpna zaplní park skřítkové a víly.
 

Metternich v Plasích

Kynžvart Metternich zdědil, bývalý cisterciácký klášter v Plasích koupil, a to v době, kdy na Kynžvartu vrcholily stavební práce. V Plasích založil úspěšnou železárnu na strojní, užitkovou a ozdobnou litinu, pro bydlení si nechal upravit část barokního konventu. Dokonce sem dal převézt svůj archiv a v nevyužívaném kostele sv. Václava zřídil rodovou hrobku.

Kancléř Metternich zemřel před 160 lety, 11. června 1859 ve věku 86 let ve Vídni a právě do hrobky v suterénu klasicistně upraveného kostela sv. Václava, nad jejímž vchodem je nápis PAX VOBIS – mír s vámi, byly uloženy jeho ostatky. Po jeho boku odpočívají tři manželky, některé děti a rodiče; prohlídku je nutné objednat předem.
Letos v létě v Plasích nachystali přehlídku tvorby mladých autorů, chystají se také prohlídky unikátního vodního systému a tradiční Monastýrování, noční prohlídky se zábavnou hrou. Prohlídku kláštera můžete skvěle spojit s návštěvou Centra stavitelského dědictví; pobočka Národního technického muzea v Praze na léto připravila zajímavé výstavy, například o filmařích a cestovatelích Hanzelkovi a Zikmundovi anebo o stavbě Ejpovického tunelu, který zkrátil cestování vlakem z Prahy do Plzně na méně než hodinu.
 

Víte, že?

  • Na Metternicha v Plasích vzpomínají při občasných výstavách, velké změny se chystají v někdejším opatství. Po rekonstrukci by tu měl vzniknout nový prohlídkový okruh zaměřený právě na rod Metternichů, změny se dotknou i bývalé opatské zahrady.
  • Jak to, že „to“ stojí a nespadne? Odpověď najdete v Centru stavitelského dědictví, kde koncem června otevřeli novou stálou expozici Statika hrou. Máte příležitost osahat si různé materiály, vyzkoušet si základní statické principy a také nahlédnout do starých historických plánů a dozvědět se, jak a proč se co dělá a funguje. Děti potěší interaktivní prvky, ale nová část osloví i odborníky.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích Památky

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Knížecí pivovar Plasy Gurmánská turistika

Knížecí pivovar Plasy

Knížecí pivovar Plasy se nachází v části prostorů bývalého pivovaru v areálu kláštera v Plasích. Navázal tak na několika set let starou pivovarnickou a sladovnickou tradici na severním Plzeňsku.

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska Kultura

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice u Kralovic patří ke skvostům barokní architektury západních Čech. Někdejší poutní místo bývalého cisterciáckého kláštera je sídlem Muzea a galerie severního Plzeňska. Areál, který je od roku 2018 na seznamu národních kulturních památek, je v majetku Plzeňského kraje.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Anglický zámecký park Kynžvart Památky

Anglický zámecký park Kynžvart

Zámecký park vznikl při klasicistní přestavbě zámku za spolupráce architekta Petra Nobileho s vídeňským dvorním zahradníkem Riedlem. Kompozičně byl park založen na osách tvořených třemi velkoryse pojatými průhledy od zámku podél potoka vytékajícího z Panského rybníka a potoka kynžvartského.

Golf Club Kynžvart Letní sporty

Golf Club Kynžvart

Nový 18ti jamkový golfový areál leží v překrásném prostředí historického zámeckého parku založeného v letech 1821-1831 kancléřem Metternichem v podhůří Slavkovského lesa.

Další aktuality

Národní přírodní rezervací Soos budou opět jezdit důlní vláčky!

Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila pro turisty také letos neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se zájemci ještě mohou svézt po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají vždy o víkendech, a to od začátku května do konce září.
Zážitky, Karlovarský kraj

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 3. až 5. 5. 2024 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Životní styl, Karlovarský kraj

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Příroda, Karlovarský kraj

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Letní sporty, Karlovarský kraj

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Zážitky, Karlovarský kraj