ÚvodAktualityZemě živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos na skot a nejsilnější traktor světa
Životní styl

Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos na skot a nejsilnější traktor světa

  • 22. srpna 2023
V areálu Výstaviště České Budějovice proběhne od 24. do 29. srpna 2023 oblíbený agrosalon Země živitelka, a to již 49. ročníkem! Hlavním tahákem letošní výstavy je nejsilnější traktor a bohatý program pro odborníky i rodiny s dětmi. Z hospodářských zvířat se představí plemeno skotu dexter, osel poitouský a zájemci budou moci příhlížet i na rychlostní střiž ovcí.
země živitelkaZemě živitelka je největší průřezový agrosalon v ČR. Není specializovaná na určitá odvětví, ale zahrnuje všechna ze zemědělské výroby. Jednotlivé zemědělské obory mají své pavilony i vlastní program. Tradičně je zastoupena zemědělská technika a služby pro zemědělství, rostlinná a živočišná výroba, technologie, lesní a vodní hospodářství, ekologické zemědělství, myslivci, rybáři, včelaři i drobní chovatelé, jednotlivé zemědělské obory jsou prezentovány napříč celým areálem, mají  své pavilony i svůj vlastní program.

Zemědělské technice bude patřit největší část areálu, zejména hlavní trasy Země živitelky a také pavilon Z. Představí se tradiční značky a špičky svého oboru, které k zemědělské technice již dlouhá léta patří.
 

Skot plemene dexter, poitouský osel a zvířata bez vazného ustájení

země živitelkaZemě živitelka má pro milovníky zvířat a zvědavé chovatele přichystanou jednu novinku – v pavilonu D 5 budou k vidění zvířata bez vazného ustájení. Skot a další hospodářská zvířata najdete nejen na předvadišti, ale i v kotcích kolem předvadiště a v pavilonech D1 – D3. Mezi vystavenými i předváděnými zvířaty budou kompletní zástupci původních českých plemen, která jsou zařazena v národní genové rezervě ČR. Jedná se například přeštické černostrakaté prase, plemeno skotu česká červinka, český strakatý skot, šumavská ovce, valašská ovce, moravská stříbrná nutrie, přeštická vícebarevná nutrie a standardní nutrie českého typu, bílá česká koza, hnědá krátkosrstá koza, starokladrubský kůň, huculský kůň, plemeno koní českomoravský belgik a slezský norik, z drůbeže patří do genové rezervy ČR česká slepice zlatě kropenatá a česká husa, z králíků pak český strakáč, český luštič, český albín, český červený, český černopesíkatý, moravský modrý a moravský bílý hnědooký. Na seznamu nechybí ani ryby – kapr obecný, pstruh duhový, pstruh obecný forma potoční, lín obecný, sumec velký, jeseter malý, vyza velká, síh peleď a síh maréna. Včelaři dobře znají naší včelu medonosnou kraňskou.

oselÚplně poprvé bude na Země živitelce k vidění největší plemeno osla na světě – poitouský osel. Francouzské plemeno pochází až 10. století. Mohutný a odolný osel má klidnou povahu. To vše ho předurčuje k práci v tahu, zápřeži, ale je i příjemným společníkem. Je výjimečný také svou dlouhou srstí, která plstnatí a vytváří dredy. A proč je poitouský osel tak velký? Na francouzském venkově bylo potřeba odvést spoustu těžké práce. A kdo odvede více práce a má větší sílu než osel? Velký osel. Tak byl vyšlechtěn osel, jehož kohoutková výška dosahuje až 155 cm, což je výška arabských plnokrevníků. V 19. století s rozvojem průmyslu začal zájem o obří osly upadat a v 70. letech 20. století jejich počet klesl na pouhých 44 jedinců. V současné době plemenné knihy evidují přibližně 200 těchto zvířat. V České republice je chován pouze jako zvláštnost v zoo (např. Zoopark Chomutov či Zoopark Vyškov). Jediného v soukromém chovu v ČR vlastní farma Kružberk.

krávy dexterObdivovatelé skotu si nemohou nechat ujít klubový šampionát plemene dexter! Úplně poprvé proběhne na předvadišti. Šampionát je naplánovaný na sobotní dopoledne 26. 8. 2023 a bude probíhat pod taktovkou německé sudí Silke Warneke z Asociace německých chovatelů plemene dexter. Odpolední program bude v předvadišti věnován „sladění oka“, resp. hodnocení dexterů a diskusi nad standardem plemene, které bude rovněž probíhat pod vedením Silke Warneke za přítomnosti nejen chovatelů, ale také inspektorů ČSCHMS.

střiž ovcíPoslední pozvánka do světa zvířat patří další zajímavé soutěži. Ti nejlepší z nejlepších změří síly v oblíbené soutěži Živitelka Speed Shearrychlostní střiži ovcí. Měří se čas a kvalita ostříhání ovce. V soutěži jde o vteřiny. Účastníci stříhají jehňata, která mají jemnější vlnu – ostřihat ovci běžně trvá asi tři minuty, ale borci-šampióni to zvládají od 40 vteřin do 1 minuty. Nový sestřih dostane asi 120 ovcí. Všichni soutěžící mají přesně daný postup, který je osvědčený a rychlý – začíná se na zadní noze a dál se pokračuje na krk. Hlavní je fixace nohama a držet mašinku (či nůžky), aby se vlna nepřestříhávala. Přitom je třeba držet ovci pevně nohama. Zvíře má všechny čtyři ve vzduchu, ale je to pro ni pohodlné, takže se stříhání nebrání.
 

Nejsilnější pásový traktor světa na Země živitelce

traktor Quadtrac 645Mimo hospodářských zvířat uvidí návštěvníci Země živitelky také nejsilnější sériově vyráběný traktor na světě, pásový Quadtrac 645, který má výkon 699 koní. A proč patří Quadtrac 645 mezi TOP zemědělské stroje? Má rekordní tahovou sílu a tahový výkon, je jediný na trhu s plynulou CVX převodovkou a jeho čtyři pásové jednotky šetří půdu. Traktorista má při jeho řízení větší komfort – traktor je vybaven kabinou s kvalitním interiérem (například nový systém vytápění, větrání a klimatizace) a zdokonalenými ovládacími prvky. Přijďte prozkoumat všechny technologické přednosti tohoto stroje na Země živitelku.

mlátička Claas EvionČeskou premiéru bude mít na agrosalonu taktéž sklízecí mlátička Claas Evion. Její komfort je vysoký a koncepce ovládání tak intuitivní, že i v náročném provozu může stroj ovládat každý. Cemis 1200 (volitelný) zvládne sklizeň jakéhokoliv typu plodiny přesným sledováním GPS a síťovým propojením její dokumentace. Díky pracovnímu osvětlení LED, plně automatické klimatizaci a nízké hladině hluku lze pracovat uvolněně při jakýchkoliv podmínkách. Dostupná mlátička najde využití u menších a rodinných farmářů, kteří chtějí mít vlastní sklízecí mlátičku a nespoléhat se na podniky služeb. Sklízecí mlátičky Claas Evion byly vyvinuty v německém Harsewinkelu a vyrábí se v čínském Gaomi.
 

Soutěž Zlatý klas a národní dožínky

Dožínky Soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, kterou vyhlašuje Ministerstvo zemědělství, se stala již nedílnou součástí Země živitelky. Soutěžními exponáty jsou špičkové výrobky a novinky z oblasti techniky i mechanizace prací v zemědělství, vědy a výzkumu v zemědělství nebo opravárenství, dále exponáty z potravinářství, lesního a vodního hospodářství, z oblasti ochrany životního prostředí. Soutěžní porota uděluje ocenění Zlatý klas s kytičkou exponátu představující mimořádný přínos pro ochranu životního prostředí a v případě potravin ocení takové, jež se vyznačují mimořádně kvalitativními parametry a standardy.

Národní dožínky, oslava konce sklizně, proběhnou tradičně v sobotu. Průvod v čele s nejvyššími představiteli státu a vlády doprovází lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy. Letos se poprvé Národních dožínek účastní Mons. Dominik Duka OP, kardinál
římskokatolické církve a emeritní 36. arcibiskup pražský.


Svět zemědělství pro děti

Dětská farmaPro děti je již 6. rokem součástí agrosalonu Země živitelka Dětský zemědělský svět, kde se ti nejmenší návštěvníci stávají malými farmáři (suší seno, které taky na noc kopí, aby nezmoklo), orají políčko, pohrát si můžou v dřevěném kravínu, ale i soutěžit o super dárky. Součástí jsou i aktivity pro děti na stáncích vystavovatelů. Chybět nebude ani skákací hrad a skákací kombajn nebo dětské šlapací traktory či pískoviště. Významná část areálu je vyhrazena pro hravé farmy, naučné stezky, dětský zemědělský koutek, skákací hrady, lesní pedagogiku, nebo dýňobraní. Součástí jsou i aktivity pro děti na stáncích vystavovatelů.

Vystaveny budou historické traktory (z Národního zemědělského muzea, Jihočeského zemědělského muzea i od soukromých sběratelů), i moderní technika, kterou si budou moci uvnitř kabiny otestovat na vlastní kůži. A samozřejmě velké množství zvířat – krávy, rekordní množství koní, prasata i malá selátka…atd.
Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

22. 8.27. 8.
Země živitelka 2024 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Národní pavilon Z na Výstavišti České Budějovice Památky

Národní pavilon Z na Výstavišti České Budějovice

Pavilon Z českobudějovického výstaviště prošel roku 2021 celkovou rekonstrukcí, která jej přeměnila na multifunkční pavilon. Nyní slouží pro pořádání výstav i koncertů.

Výstaviště České Budějovice Památky

Výstaviště České Budějovice

Výstaviště České Budějovice představuje největší areál k pořádání výstav, kulturních a společenských akcí v Českých Budějovicích. Leží západně od historického centra města mezi řekou Vltava, Čtyřmi Dvory a sídlištěm Vltava. Výstavní areál má charakteru lesoparku o rozloze 30 ha.

Další aktuality

Kalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
Životní styl, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
Kultura, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj