Úvod > Aktuality > Za skřetem Radoušem se vypravte na zámek Kozel
Památky

Za skřetem Radoušem se vypravte na zámek Kozel

  • Vydáno5. dubna 2015
Od dubna až do října potkáte o víkendu na zámku Kozel skřeta Radouše, který podle pověsti rdousil své vlastní děti, stejně ohyzdné jako on sám. Skřetovy zlé činy jsou již minulostí v řádu několika staletí a naopak se polepšený Radouš snaží stát zámeckým průvodcem a předvést zejména rodinám s dětmi historii zámku poutavou formou. Akce probíhá v rámci projektu Otevřete 13. komnatu každou sobotu a neděli po celou návštěvnickou sezónu až do 28. října 2015.
Takové podivné stvoření nepotkáte jinde než na Plzeňsku: prý je to syn člověka, ale bradku má kozí, uši oslí a špičáky vystouplé, jaké mívají divočáci. Podle vesnice, kde se narodil, mu říkají Radouš. Otec prý syna zavrhnul už při narození a ten musel vyrůstat v ústraní, v té nejzapadlejší komůrce radoušské tvrze. Jakmile se z ušatého a zubatého Radouše stal muž, unesl z nejbližší vesnice od Radyně dceru tamního krejčího, vyslovenou krasavici. Ze strachu o holý život zůstala na hradě a povila mu syna, který jakoby otci z oka vypadl. Když to Radouš zjistil, na místě ho i s matkou, krvavě umlátil. Za svůj život vystřídal pak dalších šest manželek se kterými to dopadlo stejně. Jaká proměna Radouše nakonec potkala a komu přenechá své obrovské poklady vám poví sám na interaktivní prohlídce zámku Kozel

Prohlídky s Radoušem se konají vždy v sobotu, neděli a na státní svátky od 10:30 do 15:30 hodin. V květnu můžete Radouše navštívit také ve čtvrtek, v červenci a srpnu bude na Kozlu k zastižení až do 16:30 hodin.
Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná stezka Okolo Kozlu

Naučná trasa v délce 2 km obsahuje celkem sedm informačních tabulí. Děti i dospělí, se na nich seznámí formou čtivého textu, populárních kvízů a zvídavých dotazů například s tématy jako místní lesy, stromy, rostliny nebo živočichové. Nechybí však ani atraktivní téma lesních strašidel a skřítků.

Další aktuality

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Plzeňský kraj | Kultura

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky