ÚvodAktualityVzpomínková akce a 100 let od protržení přehrady v Jizerských horách
Příroda

Vzpomínková akce a 100 let od protržení přehrady v Jizerských horách

  • 16. září 2016
Dnes jí lidé z Jizerských hor říkají mile podomácku Protrženka, ale v září před sto lety pro ni rozhodně měli jiné, mnohem peprnější výrazy. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jak si lidé z Tanvaldu, Desné a okolí připomínají sté výročí od protržení přehrady na Bílé Desné.
Její historie byla krátká, následky děsivé. Přehrada měla být součástí soustavy vodních děl na obou tocích řeky Desné, Černé i Bílé. Obě díla se začala budovat v druhé polovině roku 1911, v listopadu 1915 došlo k jejich kolaudaci, ale vydržela jen jedna – přehrada Souš na Černé Desné. Druhá nádrž se přesně deset měsíců poté protrhla.
 

Katastrofa krok za krokem

18. září 1916 byl den jako každý jiný. Lidé v brusírnách pracovali, z lesa se ozývaly rány sekerou, v tanvaldské textilce rachotily člunky stavů a na obou březích Bílé Desné místní obyvatelé sušili otavu. Odpoledne, několik minut po půl čtvrté, si dva lesní zaměstnanci všimli, že z hráze přehrady teče proud vody. Upozornili hlídače, který se následně pokusil díru ucpat, ale bezvýsledně. Stihnul ještě zatelefonovat inženýrovi do Dolního Polubného, který měl nad přehradou dozor, ale výpustní štolu už otevřít nestihnul.

Jeden a čtvrt hodiny po zpozorování prvního pramínku se hráz těsně u věže prolomila a během půl hodiny se voda vyhrnula do údolí. Ačkoli předtím zazněla alarmující hlášení, na katastrofu se nikdo připravit nestačil. V dnešním městečku Desná bylo zcela zničeno 40 domů včetně pily a myslivny, několika brusíren a obytných domů s hasičskou zbrojnicí, přes šedesát dalších bylo poškozeno. Nejsmutnější ovšem bylo sčítání mrtvých: katastrofa stála život 65 lidí, 370 osob zůstalo bez přístřeší a 1 020 lidí přišlo o práci. Kromě toho zahynula spousta domácích zvířat a ve skladech bylo zničeno hodně hotového zboží, dokladů i účetních knih. Katastrofu dnes v Desné připomíná pamětní deska na balvanu, který přinesla z hor přívalová vlna.
 

Co nového na přehradě, která neexistuje?

Přehrada nebyla nikdy obnovena a její trosky jsou dodnes mlčenlivým svědkem dávné tragédie. Událost nadlouho poznamenala nejenom život lidí v desenském údolí a v Jizerských horách, ale dokonce na nějakou dobu zastavila výstavbu sypaných hrází.

Sto let od tragédie však leccos změnilo: Protržená přehrada alias Protrženka se stala oblíbeným výletním místem a v roce stého výročí ji můžete vidět v nové podobě. Díky vykácení stromů je patrný rozsah bývalé nádrže, najdete tu novou bezpečnou lávku, útulnu pro turisty, které v horách zastihne špatné počasí, opravené vyhlídky, zrekonstruovanou lávku na šoupátkové věži, odhalené části hráze, novou technickou naučnou stezku a v neposlední řadě také pomníček věnovaný všem obětem katastrofy. K areálu vede nově vytvořená naučná stezka s odpočinkovými místy, která vychází z centra Desné od zvoničky. Zastavte se tu a podívejte se, jak vysoko sahala voda, která se tudy po protržení přehrady hnala.
 

Vzpomínková akce u přehrady

neděli 18. září se u Protržené přehrady chystá vzpomínková akce. Program začíná v 10 hodin, po koncertech Desenské dechovky a Swing Grass Revival přijde na řadu křest dvou knih. Součástí odpoledního programu bude vedle připomínky tragické události bohoslužba, vysvěcení pomníku, minuta ticha za oběti a film o celé události. Pro děti bude nachystáno putování po naučné zábavné stezce, chybět nebudou ani ražené mince, prodej knih a upomínkových předmětů či občerstvení.
Na místo konání se dostanete snadno, k přehradě budou celý den z terminálu v Tanvaldu jezdit bezplatné kyvadlové autobusy, a to každých dvacet minut. První spoj vyjíždí ráno v 9.20, poslední odjíždí od přehrady kolem 17.30. Vzhledem k předpovědi počasí, která na na neděli slibuje ochlazení a déšť, bude na  Protržené přehradě připraven vyhřívaný stan, kam se vejde čtyři sta lidí.

Výroční turistické známky a publikace o Protržené přehradě lze koupit v Informačním centru v Desné v Riedlově vile.

 
Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách Památky

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách

Jednoduchá dřevěná stavba s půdorysem 5 x 8 metrů a sedlovou střechou je od června 2015 návštěvníkům přístupná. Útulna postavena na místě vyhlášené Krömerovy boudy se nachází u Protržené přehrady na Bílé Desné v Libereckém kraji.

Protržená přehrada v Jizerských horách Příroda

Protržená přehrada v Jizerských horách

Přehrada na řece Bílé Desné leží u obce Desná, v nadmořské výšce 806 m n. m. Její stavba byla dokončena v roce 1915, ale hned v září následujícího roku došlo k jejímu protržení.

Přírodní památka Údolí Černé Desné Příroda

Přírodní památka Údolí Černé Desné

Cesta údolím z Desné směrem k přehradě Souš patří v Jizerských horách k vyhledávaným výletním cílům. Černá Desná zde tvoří divoké údolí s peřejemi a vodopády.

Další aktuality

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.
Příroda, Liberecký kraj

Geopark Český ráj nabízí stovky zajímavých lokalit k výletům do přírody i za poznáním

Víte, která lokalita byla vůbec prvním geoparkem u nás? Český ráj, který je členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO, toto prvenství získal již v říjnu 2005. Geopark Český ráj nabízí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu, které opravdu stojí za pozornost návštěvníků. Poznejte krásy Českého ráje s výjimečnými geotopy, které tvoří např. odkryvy hornin s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která vyniká jedinečností i krásou. Český ráj představuje skutečnou geologickou učebnici, otevřenou všem zvídavým návštěvníkům!
Příroda, Liberecký kraj

Bazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky

Poutní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla náročnou rekonstrucí a po dvou letech se od 1. 5. 2024 otevírá poutníkům, turistům a ostatním návštěvníkům. U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci. Třetí květnovou sobotu 25. května se bude v bazilice konat tradiční pouť ke sv. Zdislavě.
Památky, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
Životní styl, Liberecký kraj

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Lázně a wellness, Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Památky, Liberecký kraj

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Letní sporty, Liberecký kraj

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Zážitky, Liberecký kraj