ÚvodAktualityVýstava "Klášter v plamenech" představí nevšední květinové vazby
Památky

Výstava "Klášter v plamenech" představí nevšední květinové vazby

  • 6. srpna 2015
Bývalý cisterciácký klášter Zlatá Koruna se na několik dní ocitne symbolicky v plamenech. Od soboty 8. srpna až do neděle 16. srpna 2015 se na prohlídkové trase objeví výjimečné květinové vazby, které se navíc dotknou i letošního husovského výročí. Během výstavy "Klášter v plamenech" bude mimořádně otevřeno i v pondělí 10. srpna 2015.
Interiéry hlavní prohlídkové trasy kláštera ve Zlaté Koruně budou během jednoho srpnového týdne zdobit čtyři desítky nezvyklých květinových vazeb. Autorky vedené kvalifikovanou floristkou Kateřinou Kolenovou využijí místní klášterní úrodu letniček a trvalek. V aranžích, které budou ztvárňovat téma „Klášter v plamenech,“ se tak objeví jiřiny, gladioly, astry, kopretiny, cínie, slunečnice, třapatky, hortenzie, břečťan, okrasné trávy, dekorativní keře či levandule a další rostliny.

Vazby v klášterních prostorách budou navíc doplněny tematickými atributy připomínajícími řádění husitského vojska v klášteře Zlatá Koruna v roce 1420. Letošní výstava se lehce dotýká tématu výrazné české osobnosti Jana Husa, potažmo husitství, které bylo příčinou pádu Zlaté Koruny v roce 1420. Tehdy do kláštera vtrhla vojska vedená Janem Žižkou a způsobila tragédii, která hluboce zasáhla do řeholního života cisterciáckých mnichů. Květinová výstava symbolicky připomíná klášterní život před a po vpádu husitského vojska a zfanatizovaného davu v říjnu roku 1420 do opatství.

Květinová aranžmá velmi volně navazují na výstavu Fleur de lys uskutečněnou ve Zlaté Koruně v roce 2013 ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem a na loňskou úspěšnou zlatokorunskou výstavu Kytka s kytkou… Spadají tak do balíčku oblíbených květinových výstav, které se s menší či větší pravidelností pořádají na dalších jihočeských památkách jako například na zámcích Třeboň a Kratochvíle či na hradě Rožmberk. Zámky Třeboň a Kratochvíle navíc poskytnou na výstavu doplňující květiny z tamějších zámeckých zahrad.

Veřejně přístupná vernisáž se koná v pátek 7. srpna 2015 od 17.30 hodin v koncertním sále kláštera. Podvečer zpestří hudba zahraná na ojedinělé klavírní křídlo Bechstein, pocházející z roku 1871.
 
Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku Památky

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran Památky

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj