Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko
Příroda

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

  • Vydáno29. srpna 2023
Vzdálené hory na horizontu, rybníky, klidná Odra s houštinami vrb, dubů a olší na březích, šťavnaté louky, na nichž se pasou krávy. Takový je obrázek Moravského Kravařska, kraje s bohatou historií, kde se návalu turistů bát nemusíte – Kravařsko na své objevení zatím teprve čeká. Prozkoumejte města Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.

Nejstarší platan v ČR, Stříbrné jezírko a krajina povodní

OdraMilovníci přírody si na Kravařsku přijdou na své. Mimo notoricky známých míst, jako jsou Oderské vrchy nebo CHKO Poodří nabízí region spoustu dalších přírodních skvostů. Mezi Novou Horkou a Studénkou naleznete Naučnou stezku Kotvice. Návštěvníky seznamuje s krásami Chráněné krajinné oblasti Poodří, jednotlivá zastavení jsou věnována zejména stanovištím přírodního bohatství - lužním lesům s prastarými duby, rybníkům bohaté na vodní živočichy, pobřežním vegetacím, ale také ptačím obyvatelům. Cestou minete mimo jiné rybníky Nový a Kotvice a lesní porosty na terasovém svahu s množstvím drobných pramenišť.
 
BartošoviceCHKO Poodří se nachází obec Bartošovice, kde se nachází zámek se zajímavou expozicí a kolem něho park s mnoha cennými stromy. Jedním z nich je platan javorolistý, který dnes patří k nejmohutnějším a nejstarším stromům u nás (s obvodem kmene 780 cm a výškou 36 m je nejmohutnějším a nejstarším evidovaným platanem v České republice). Je spojen s příběhem lásky Josefa Jiřího Meinerta, profesora zabývajícího se studií numismatiky, etnografie a folklóru, a jeho životní družky hraběnky Josefíny Pachtové. Platan, dovezený původně z Anglie, byl vysazen jako výraz jejich věrné lásky. Pohřbeni byli společně se synem v hrobce Meinertů.
 
Stříbrné jezírko FulnekNedaleko Fulneku v Pohořských vrších vzniklo v bývalém galenitovém dole Stříbrné jezírko. Těžba v galenitovém dole byla ukončena v polovině 17. století a jeho těžební otvor byl zatopen vodou. Vodní plocha zaujímá rozlohu 500 metrů čtverečních. K oblasti přírodní památky Stříbrné jezírko vede značená turistická trasa z Fulneku.
 
Krajina PovodníKrajina povodní – to jsou nivy řeky Odry mezi Jeseníkem, Bernarticemi a Suchdolem nad Odrou. Oblastí vás provede naučná stezka, která se svým hravým, komiksovým zpracováním, bude líbit především dětem. Svým obsahem však dokáže oslovit i dospělé. Na každém zastavení najdete nějaký interaktivní prvek – ukázky hornin z Poodří, bobří okusy, zvonkohru...
 

Na prohlídku zámků či mlýnů

studénka zámekMoravské Kravařsko nabízí spoustu památek k objevování. Nejhojněji jsou zastoupeny zámky a vodní či větrné mlýny. V zámku Studénka se nachází unikátní Vagonářské muzeum! Návštěvníci si mohou prohlédnout nejrůznější exponáty související s rozšiřováním železnic na území České republiky a zajímavou expozici o historii místní továrny na vagóny, včetně zmenšených kopií vagónů a lokomotiv. Je zde i funkční rozměrná dráha se dvěma okruhy kolejiště.
 
zámek kunínTradiční prohlídku nabízí zámek Kunín, barokní skvost oblasti a jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandta v Českých zemích. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.
 
Zámek v moravskoslezském městě Bílovci, které se chlubí největší vydlážděnou šachovnicí v ČR, přestál několikrát nepřízeň osudu – na konci 2. sv. války zničující požár, který vypálil stavbu do základů. Po nákladné rekonstrukci, roku 1997, zasáhla budovu povodeň. Nyní se postupně otevírá veřejnosti. Zhlédnete zde expozici nábytku, apartmán poslední šlechtické majitelky, lovecké trofeje, historické retro hračky, hasičské minimuzeum a děti určitě osloví dětská zbrojnice.

mlýn WesselskyVodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů. I v okolí Bílovce stávalo kdysi několik mlýnů, ovšem poháněných větrem. Dochoval se zde mlýn v Bravinném, který je německého typu a posledním z mnoha těchto mlýnů v okolí. Zachována je kompletní stavba mlýna, a z větší částí také vnitřní mlecí vybavení. Zážitkové komentované prohlídky s mlynářem a ochutnávkou se konají každou první a třetí sobotu v měsíci ve 14:00 a 15:30 hodin. Na prohlídku vodního mlýna v Bartošovicích se musíte objednat předem. Areál s komplexem vodohospodářských staveb byl budován od konce 15. století až do 20. století.
 

Břidlicový Flascharův důl v Odrách

Břidlicový důlV červenci 2020 se poprvé otevřel veřejnosti Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo. Zázemí důlního muzea slouží nejen k prodeji vstupenek, ale také si tam návštěvníci dolu vyzvednou přilby, čelovky a ochranné pláště před vstupem do podzemí.

Tajuplnou atmosféru dokreslí hořkosladké příběhy ze života nejen horníků, ale i zakladatele dolu či druhého a zároveň posledního majitele, po němž je důl pojmenován. Průvodce vám prozradí romantický původ názvu štoly Hortenzie, co je to tzv. slezský vrabčák nebo proč důl stále vypadá jako v roce 1918. Osvěžíte se nápoji vychlazenými „na osmém schodu“ přímo v dole a na závěr si vyzkoušíte, jak se speciálními nůžkami štípe břidlice.
Muzeum Moravských bratří v Suchdolu nad Odrou

Muzeum Moravských bratří v Suchdolu nad Odrou

Muzeum Moravských bratří v Suchdolu nad Odrou je zachovalou typickou malou usedlostí moravského Kravařska s uzavřeným dvorem, obytnou budovou a dalšími hospodářskými budovami. Návštěvník zde zhlédne, jak se bydlelo a pracovalo na Kravařsku před sto lety.

Koupací biotop Studénka

Koupací biotop Studénka

Ve Studénce se během léta můžete zchladit v areálu koupacího biotopu, které vzniklo na místě bývalého městského koupaliště.

Zámecký park Bartošovice s nejmohutnějším a nejstarším platanem v ČR

Zámecký park Bartošovice s nejmohutnějším a nejstarším platanem v ČR

Obec Bartošovice s místní částí Hukovice se nachází v údolní nivě řeky Odry a v CHKO Poodří. K dominantám obce patří zámek, který leží ve středu obce Bartošovice, naproti místnímu farnímu kostelu.

Vodní mlýn v Bartošovicích

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.

Zámek Studénka – Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka – Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka stojí ve stejnojmenném městě v okresu Nový Jičín. Barokní budova zámku je dnes využívána ke kulturním i komerčním účelům. Nachází se zde např. stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy a především unikátní Vagonářské muzeum.

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost – jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích – leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Rozhledna Okrouhlík u Slatiny

Rozhledna Okrouhlík u Slatiny

Nad obcí Slatina na vršku Okrouhlík s nadmořskou výškou 467 metrů se nachází volně přístupná, romanticky vyhlížející dřevěná rozhledna.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Maxišachy v Bílovci

Maxišachy v Bílovci

Město Bílovec leží v trojúhelníku mezi Ostravou, Opavou a Novým Jičínem. Městská památková zóna byla v Bílovci vyhlášena v roce 1992. Slezské náměstí, které tvoří historické jádro města, bylo v roce 2001 nově zrekonstruováno. Součástí plochy náměstí se stala obří kamenná šachovnice.

Národní přírodní rezervace Polanská niva

Národní přírodní rezervace Polanská niva

Polanská niva je unikátní místo tvořené lužními lesy, mokřady, tůněmi, lukami a dravým tokem meandrující řeky Odry i s jejími slepými rameny. Rozkládá se mezi Polankou nad Odrou a Jistebníkem, jihozápadně od Ostravy.

Veselská rozhledna u Oder

Veselská rozhledna u Oder

Krytá dřevěná vyhlídková věž vysoká 13 m nabízí výhled na vrcholky Oderských vrchů, Beskyd, Hostýnských vrchů i na Moravskou bránu. Dostanete se k ní pohodlně po silnici vedoucí z Veselí do Oder.

Pohádkové Poodří – za skřítky do Moravského Kravařska

Pohádkové Poodří – za skřítky do Moravského Kravařska

V Turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsko můžete navštívit dvanáct skřítků, kteří se zabydleli v různých objektech po celém regionu. Ukáží vám vzácnou přírodu, bohatou historii a jedinečnou kulturu.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Muzeum městyse Suchdol nad Odrou – Westernová expozice Pony Expressu v Suchdole

Muzeum městyse Suchdol nad Odrou – Westernová expozice Pony Expressu v Suchdole

V Suchdole nad Odrou najdete od roku 2006 v Muzeu městyse westernovou expozici. Stalo se tak na počest nedožitých 80let moravského kovboje Bohumila Kašpárka alias Hospodáře, který se stal legendou ještě za svého života.

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Zámek Bílovec – dominanta stejnojmenného města

Zámek Bílovec – dominanta stejnojmenného města

Zámek v moravskoslezském městě Bílovec, které se chlubí největší vydlážděnou šachovnicí v ČR, přestál několikrát nepřízeň osudu – na konci 2. sv. války zničující požár, který vypálil stavbu do základů. Po nákladné rekonstrukci, roku 1997, zasáhla budovu povodeň. Nyní se postupně otevírá veřejnosti.

Skála Panny Marie

Skála Panny Marie

Poutní místo Panny Marie ve skále leží v překrásném, hlubokém a lesními stráněmi obklopeném údolí, v severní části území městečka Spálov, v těsné blízkosti řeky Odry, která zde tvoří starou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.

Rozhledna Bílov

Rozhledna Bílov

Nedaleko obce Bílov u silnice směr Fulnek – Ostrava stojí na vrcholku kopce Kanihůra (345 m.n.m.) dominanta oblasti, 62,5metrová železobetonová telekomunikační věž. Na stožáru věže je ve výšce 26 m vybudovaná vyhlídková plošina, ke které vede venkovní schodiště se 137 schody, točící se kolem sloupu vysílače.

Za městskou památkovou zónou do Oder

Za městskou památkovou zónou do Oder

Vydejte se do města Odry obdivovat městskou památkovou zónu, která je tvořena náměstím s renesančními měšťanskými domy, se sochou Nanebevzetí Panny Marie z roku 1785 a s nádhernou neoklasicisní kašnou z roku 1897.

Bývalý zlatý důl u obce Pohoř

Bývalý zlatý důl u obce Pohoř

Zlatý důl, vzdor svému názvu, sloužil k těžbě stříbrné rudy. Galenit je možno i dnes nalézt přirozeně vyrýžovaný ve skalních kapsách lesního potoka protékajícího kolem tohoto dolu na okraji Oderských vrchů.

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek.

Stříbrné jezírko u Fulneku

Stříbrné jezírko u Fulneku

Stříbrné jezírko tvoří bezodtokové jezírko, které vzniklo v bývalém galenitovém dole. V okolí jezírka se rozprostírají mokřadní louky, samotné jezírko je bohaté na vodní a bahenní rostlinstvo a četné druhy obojživelníků.

Přírodní park Oderské vrchy

Přírodní park Oderské vrchy

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.

Lesní mlýn u Bernartic nad Odrou

Lesní mlýn u Bernartic nad Odrou

V jižní části chráněné krajinné oblasti Poodří, severním směrem od obce Bernartice nad Odrou na pravém břehu řeky Odry, stojí zajímavá technická památka – Lesní mlýn.

Větrný mlýn v Bravinném – mlýn, který putoval krajinou

Větrný mlýn v Bravinném – mlýn, který putoval krajinou

V okolí Bílovce v okrese Nový Jičín stávalo kdysi několik mlýnů. Jedním z nich je větrný mlýn v Bravinném, který je mlýnem německého typu a posledním z mnoha těchto mlýnů v okolí. Zachována je kompletní stavba mlýna a z větší částí také vnitřní mlecí vybavení.

Městská památková zóna ve Fulneku

Městská památková zóna ve Fulneku

Město Fulnek leží na území jedné z větví tzv. Jantarové stezky, spojující v pradávných dobách Středozemí s Pobaltím. V roce 1992 byla historická část Fulneku prohlášena městskou památkovou zónou.

Město Studénka – město s tradicí výroby železničních vagónů

Město Studénka – město s tradicí výroby železničních vagónů

Nejmladším městem okresu Nový Jičín je město Studénka. Leží v chráněné krajinné oblasti Poodří. Právě řeka Odra s přirozenými meandry tvoří krásné přírodní okolí s jedinečnou flórou a faunou. Město se pyšní tradiční výrobou železničních vagonů.

Vrásový soubor u Klokočůvku

Vrásový soubor u Klokočůvku

Zajímavý přírodní útvar se nachází v údolí na levém břehu Odry u vesnice Klokočůvek. Skalka s různě zprohýbanými kamennými reliéfy vznikla tektonickým zvrásněním břidlicového útvaru.

Muzeum obce Albrechtičky – kouzlo starých časů

Muzeum obce Albrechtičky – kouzlo starých časů

Malebné muzeum obce Albrechtičky se nachází v roubeném domě postaveném v roce 1865, který byl zrekonstruován v letech 2001 – 2004. Seznámíte se v něm s historií obce, způsobem života a místními kulturními tradicemi v minulých stoletích.

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra – evropský veletok pramenící na Moravě

Řeka Odra je evropský veletok, o celkové délce přibližně 854 km, který pramení na Moravě pod vrcholem Fidlův Kopec ve výšce 634 m.n.m. a ústí v Polsku do Baltského moře.

Rozhledna Pohoř – Olšová v Oderských vrších

Rozhledna Pohoř – Olšová v Oderských vrších

Rozhledna Olšová se nachází u vesnice Pohoř, místní části města Oder. Tvar vyhlídkové věže má připomínat strážní věž, kterou mají Odry ve svém znaku a na praporu. Rozhledna je volně přístupná a za dobrého počasí z ní uvidíte Lysou horu i Praděd.

Větrný mlýn Spálov – nejmenší větrný mlýn v České republice

Větrný mlýn Spálov – nejmenší větrný mlýn v České republice

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn v České republice. Stavba, jež je také nazývána jako Balerův mlýn, má u země průměr pouhých 3,2 metru.

Naučná stezka Krajinou povodní v Poodří

Naučná stezka Krajinou povodní v Poodří

Tato naučná stezka vás provede skutečnou krajinou povodní – nivou řeky Odry mezi Jeseníkem, Bernarticemi a Suchdolem nad Odrou.

Další aktuality

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Moravskoslezský kraj | Ubytování

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rododendrony v Zoo Ostrava začínají rozkvétat

S téměř měsíčním předstihem začínají v Zoo Ostrava rozkvétat rododendrony a azalky. Ve stohektarovém areálu roste těchto atraktivních rostlin okolo 7000 exemplářů, což je nejvyšší počet v České republice i na Slovensku. Kvetou po celém areálu – podél hlavní návštěvnické trasy, ve výbězích některých zvířat i v botanickém zázemí. Největší koncentrace těchto nepřehlédnutelných rostlin je v Rododendron parku u expozice Čitván, zde budou opět probíhat komentované prohlídky. Zoo Ostrava má v současnosti největší kolekci rododendronů v České republice i na Slovensku. Roste zde přes 7500 exemplářů těchto nádherných rostlin (celkem asi 485 druhů a kultivarů).
Moravskoslezský kraj | Příroda

Pevné nervy, jistá ruka aneb tipy na místa, kde si zahrajete minigolf

Minigolf je nenáročným sportem pro všechny bez rozdílu věku a zkušeností. Spíše než svaly a fyzická kondice jsou potřeba pevné nervy a jistá ruka. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam můžete vyrazit s rodinou či přáteli a užijte si zábavné chvilky.
Moravskoslezský kraj | Životní styl

Přijďte se v dubnu podívat do skleníků v zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava není k vidění jen pestrá kolekce zvířat z různých koutů světa, ale také velmi pestrá kolekce rostlin. Kromě planě rostoucích je to celá řada tropických a subtropických druhů. Největší koncentrace exotiky se nachází v pěstebních sklenících, které se po zimní přestávce opět otevírají návštěvníkům, a to již od dubna 2024! Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady bude otevřeno až do konce října, a to každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda