Úvod > Aktuality > Vyhlídková věž v Prachaticích opět zve na prohlídku
Vyhlídková vež v Prachaticích opet zve na prohlídku
Zážitky

Vyhlídková věž v Prachaticích opět zve na prohlídku

  • Vydáno10. července 2010
Od června je opět zpřístupněna vyhlídková věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích. Zhruba rok byla vyhlídka zavřená kvůli opravě krovu a střechy kostela. Návštěvníci tak mohou po zdolání 157 schodů na ochoz shlédnout z výšky 40 metrů řadu zajímavých památek a budov. V prostoru pod krovem si nyní lze prohlédnout také výstavu obrazů Evy Spěváčkové.

Pozdně gotický kostel sv. Jakuba Většího se nachází v Prachaticích na Kostelním náměstí mezi Velkým náměstím a Píseckou bránou. Patří mezi nejvýznamnější a nejstarší prachatické památky. Jeho vlastníkem je římskokatolická farnost, která věž od roku 2006 pronajala radnici za účelem zvýšení turistického ruchu. Kostel je ve městě na Zlaté stezce zasvěcen patronu kupců, obchodníků, poutníků, nosičů nákladů a sirotků.

Mohutný vzhled kostela dotváří vysoká, po stranách valená střecha s 1500 metry čtverečních prejzové krytiny. Krov střechy je mistrovským tesařským dílem. Vyniká lehkou konstrukcí a důmyslnou vazbou bez jediného kovového prvku. Odborný průzkum v roce 2002 prokázal, že krov je ze dřeva káceného v letech 1474 až 1475.

Kostel byl důkladně opraven před válkou, v letech 1936 až 1938. V roce 1992 byla provedena kompletní oprava pláště kostela. O 14 let později se uskutečnila generální oprava velkých varhan. Současně s opravou střechy a krovu se loni začalo s restaurováním gotické malby v presbytáři kostela.

Více informací:
Věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích
 
Výhled z věže kostela na "Historické město roku 2002". Součástí prohlídky je i vstup do prostoru zachovalého ojedinělého krovu, který dodnes uchvacuje všechny odborníky svou lehkostí a subtilností.

Věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích

Věž kostela sv. Jakuba v Prachaticích

Jedinečný výhled z věže kostela na Historické město roku 2002. Součástí prohlídky je i vstup do prostoru zachovalého ojedinělého krovu, který dodnes uchvacuje všechny odborníky svou lehkostí a subtilností.

Další aktuality

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Jihočeský kraj | Zážitky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda