ÚvodAktualityPochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend
Příroda

Pochod k Brtnickým ledopádům se bude konat již tento víkend

  • 11. února 2020
Již 60. ročník oblíbeného turistického pochodu Brtnické ledopády letos proběhne během víkendových dnů 14. až 16. února 2020. Pochodníci se společně vydají do údolí Vlčího potoka u obce Brtníky na Děčínsku, kde bývají ledopády největší a nejkrásnější, mnohde i krásně probarvené. Akce nabízí pochody v řádu desítek kilometrů a jde se ve dne i v noci. Nejdelší variantou je ledopádová stovka.
Brtnické ledopádyK jednomu z největších ledopádů u nás jezdili už za první republiky v saních bohatí Němci. Brtnické ledopády jsou zvláštní úkaz – nejedná se o zmrzlé vodopády, ale útvary tvoří jen voda z tajícího sněhu. Obyčejně se voda v pískovcových skalách vsákne, jako třeba ve skalních městech Českého ráje, nebo v Adršpašsko-teplických skalách, zde ale stéká po hraně skal, kde tvoří obrovské rampouchy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu – mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy.

V rámci Turistického víkendutradičního setkání turistů a přátel přírody v Šluknovském výběžku, který se koná od pátku 14. do neděle 16. února 2020, jsou připraveny denní i noční výlety za poznáním přírodních krás této oblasti.
 

Letošní trasy Brtnických ledopádů

Jeskyně vílV pátek 14. února si mohou účastníci turistického víkendu vybrat z individuální denní trasy ve skalách Saského Švýcarska Gossdorf Kohlmuhle – Hohe Liebe – Licht. Waserfall – Kuhstall – Mikulášovice (sraz v 8:30 na německém nádraží) anebo "noční výsadek" Mikulášovice – Liliový rybník – Staré Hraběcí – Hrazený – Zelený kříž – Brtníky v délce 12 km s 350 m převýšení. Startuje se od Slovanského domu v Mikulášovicích v 18:00 hodin. Během páteční noci startuje z Mikulášovic také Ledopádová stovka, tedy pochod na 100 km s převýšením 3 100 m.

Na denní pochody k Brtnickým ledopádům se vyráží tradičně v sobotu. Kromě již zmíněné Ledopádové stovky, což je extrémní podnik pro opravdu trénované a otrlé jedince, budou připraveny i turistické trasy – 15, 22, 30 a 53 km. Trasu si nádhernými zákoutími národního parku Česko-Saské Švýcarsko tedy vybere každý. Extrémisté na ledovou stovku startují už v noci z pátku na sobotu ve 22:00 v Mikulášovicích, denní pochodníci začínají v sobotu 15. 2. v Krásné Lípě, od zastávky “kino-kulturní dům“. Starty jsou možné od 6:00 do 11:00 hodin.

Brtnické ledopádyOdměnou za nachozené kilometry jsou nádherně zbarvené ledopády, které na trase nemůžete minout. Opravdovým klenotem brtnických ledopádů je např. osm metrů vysoký útvar Opona nebo Velký ledový sloup v jehož blízkosti lidé vypadají jako trpaslíci. I když půjdete jen "krátké výlety"připravte se na náročnost – buď brodění sněhem, klouzání po ledu nebo bahno, voda. Na pochod se můžete dát i se svými čtyřnohými miláčky, ovšem v NP České Švýcarsko je musíte mít na vodítku.

V neděli 16. 2. se pak půjde kratší pochod na 11 km na Tanečnici. Vycházet se bude od 8:00 do 10:00 a návrat bude možný do 14:00 hodin. Trasa povede z Mikulášovic na Zlodějskou cestu, k rozhledně Tanečnice a zpět do Mikulášovic.
Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska Příroda

Brtnické ledopády – barevný zázrak Českého Švýcarska

Pokud vás láká dobrodružství v zimní krajině a neodradí vás prodírání se sněhovými závějemi, vyrazte k unikátním ledopádům nedaleko obce Brtníky. Čeká vás tu opravdový zážitek v podobě barevných kaskád z ledu, které v jiném ročním období neuvidíte.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko Příroda

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Další aktuality

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Zážitky, Ústecký kraj