ÚvodAktualityVřídelní minerálka je opět dostupná, pramen sám však spí zimním spánkem
Památky

Vřídelní minerálka je opět dostupná, pramen sám však spí zimním spánkem

  • 6. února 2017
Pokud se chystáte do Karlových Varů, nebuďte smutní, že neuvidíte proslulé Vřídlo v celé jeho velikosti – už několik týdnů totiž ze symbolu našeho největšího lázeňského města zbyla jen funící místa „pod parou“. Kvůli bezpečnosti je totiž výtrysk Vřídla v zimě utlumen.
VřídloPo pravidelné odstávce, která probíhala do neděle 5. února, se již obyvatelé i návštěvníci mohou napít minerální vody z Vřídelního pramene. Ovšem pohled na mohutný vodní gejzír si bohužel neužijí – Vřídlo je totiž už od loňského května kvůli havarijnímu stavu kopule a podzemí Vřídelní kolonády přesunuto ven před budovu do betonové fontány, a jeho režim nyní určuje počasí.
 
Aby nedocházelo k namrznutí chodníku, je Vřídlo nyní utlumeno a z kdysi majestátného pramene, který tryskal do výše třiadvaceti metrů, zbyla v současnosti jen kouřící mísa. Jinak ale vše ve Vřídelní kolonádě funguje bez omezení. Během odstávky byla vyčištěna technologie venkovní mísy fontány, pitných stojánků v hale Vřídelní kolonády, odpadních rozvodů a kanálů, akumulační nádrže Vřídelní kolonády a souvisejících rozvodů či kamenické a truhlářské práce.
 
Samotná rekonstrukce Vřídelní kolonády vychází na letošní jaro a radní ji odhadují na šest měsíců. Během té doby čeká budovu snesení stropu, skel ze stěn i kupole haly fontány a dále kompletní výměna, a to včetně dlažby.
 

A jak vypadalo Vřídlo dříve?

Karlovy VaryPůvodně stávaly nad vývěrem Vřídla před kostelem sv. Máří Magdalény pouze lehké přístřešky a pavilónky, které mohly být po opakujících se výbuších a překvapivých průvalech termy snadno obnovitelné. Již v roce 1774 byl v sousedství postaven velký barokní Vřídelní sál, který byl odrazem léčebných zásad Davida Bechera, jež zdůrazňoval pití vody přímo u pramene. První jednotné architektonické řešení prostoru kolem vývěru Vřídla přišlo v roce 1826, kdy byla vystavěna první empírová Vřídelní kolonáda. V letech 1878-1879 byla poté na jejím místě postavena nová litinová Vřídelní kolonáda v podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V roce 1939 byla kolonáda z důvodu koroze rozebrána a na dalších 35 let byla nahrazena dřevěným provizoriem. V roce 1975 byla nad Vřídlem vystavěna moderní prosklená železobetonová Vřídelní kolonáda ve funkcionalistickém slohu. Tehdejší doba si žádala svoje, a proto kolonáda dostala jméno podle sovětského kosmonauta „Vřídelní kolonáda Jurije Gagarina“. Před její vchod byla umístěna na podstavci velká Gagarinova socha. Po roce 1989 začalo umístění sochy prvního člověka ve vesmíru lidem vadit, stejně jako název kolonády. Proto byl Gagarinův pomník i přes protesty ruského velvyslanectví v roce 1992 umístěn na karlovarském letišti.
 
Podzemí VřídlaGejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů. Vřídlo se může chlubit horkou vodou o teplotě 73,4°C, takže je nejteplejším termálním pramenem v České republice. V současnosti je jediným pramenem využívaným ke koupelím, ale musí se ochlazovat na 50 a 30 °C. Také je rozváděna pro pitnou kúru do pěti pramenních váz, označených A, B a C. Část termální vody slouží k zásobování lázeňských provozů, část vody se používá pro výrobu karlovarské vřídelní soli a pokamenování suvenýrů, zejména oblíbených karlovarských kamenných růží.
Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech Památky

Barokní kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech

U Vřídla přímo v centru Karlových Varů najdete monumentální vrcholně barokní chrám sv. Máří Magdalény, jehož autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů Kultura

Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů

Ve vilové čtvrti Karlových Varů najdete dům s názvem místního slavného likéru. Objekt je i se zahradou součástí památkově chráněného území, navíc je zapsanou kulturní památkou. Dnes je upravena na interaktivní galerii pro mladé výtvarníky.

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů Kultura

Jan Becher Muzeum – ochutnejte třináctý pramen Karlových Varů

Máte rádi Becherovku? Pak přijďte přivonět k historii a poodhalit tajemství tohoto bylinného alkoholického likéru do muzea. Dozvíte se tu mnoho o výrobě i skladování známého nápoje, mlsné návštěvníky potěší degustace v muzejním baru.

Sadová kolonáda v Karlových Varech Památky

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech Lázně a wellness

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Vřídlo Karlovy Vary Příroda

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Návštěvnické centrum Becherovka Zážitky

Návštěvnické centrum Becherovka

Poznejte dědictví Becherovky a jedinečný proces její výroby. Návštěvnické centrum se nachází v prostorách bývalé továrny v srdci Karlových Varů, které se dnes říká Becher Platz. Čeká vás zábavná prohlídka historickou a interaktivní expozicí s možností degustace a obchod s upomínkovými předměty.

Další aktuality

Jarní porcelánové slavnosti v Karlových Varech budou inspirovat i bavit

Zábavný program pro děti i rodiče, živá hudba a výstava Prostřené stoly. Tak bude vypadat májový víkend 10. až 12. 5. 2024 v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také oblíbený doprovodný program Porcelánová školička, kde si děti mohou odekorovat svůj hrneček.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Mariánské Lázně zvou na zahájení lázeňské sezóny

Každoročně, již více než 200 let, se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná slavnostní zahájení lázeňské sezóny za účasti řady osobností kulturního a politického dění, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí oslav je také tradiční svěcení a otevírání minerálních pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 10. až 12. května.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Národní přírodní rezervací Soos budou opět jezdit důlní vláčky!

Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila pro turisty také letos neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se zájemci ještě mohou svézt po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají vždy o víkendech, a to od začátku května do konce září.
Zážitky, Karlovarský kraj

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 3. až 5. 5. 2024 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Životní styl, Karlovarský kraj

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Příroda, Karlovarský kraj