Úvod > Aktuality > Víno, hrady a zámky: nejen jižní Morava láká na snoubení památek a vína
Gurmánská turistika

Víno, hrady a zámky: nejen jižní Morava láká na snoubení památek a vína

  • Vydáno1. srpna 2021
Že je Česká republika památkovou velmocí, všichni víme. Když k tomu přidáme i vynikající víno z regionálních vinic, nemůžeme se přát lepší podmínky pro perfektní dovolenou. Zkuste si naplánovat výlet nebo několikadenní putování na některé z našich předních zámků či hradů a po prohlídce památky ochutnejte o kousek dál dobré moravské nebo české víno od místního vinaře. Možností je spousta, ty nejzajímavější vám přináší Kudy z nudy.

Zámek Mikulov, Lednice, Valtice a Mikulovská vinařská podoblast

Zámek MikulovMikulovsko nabízí hned několik míst, kam zaměřit pozornost na víno a v působivých kulisách historických zámků nebo hradů. Mikulovský zámek, který se tyčí nad městem, vás na skleničku vína určitě naladí. Unikátem je zde expozice vinařství v zámeckém sklepě s obřím sudem. Výstava v prostoru bývalých barokních koníren nazvaná Víno napříč staletími vás zavede až do doby starého Egypta, umožní vám navštívit románský sklep, gotickou kapli či barokní divadlo. Připraveny jsou též filmové projekce, které přiblíží zábavnou formou rozmach vinohradnictví a vinařství v jednotlivých obdobích historie. Na závěr je přichystána interaktivní projížďka na kole vinařskými cyklostezkami, kde návštěvník opravdu usedne do sedla a nechá se unášet krásnými výhledy na vinice.
 
vínoHned po návštěvě zámku můžete zajít na víno do Kvelbeného sklepa pod mikulovským náměstím s širokou nabídkou vín a stálou otevírací dobou (bez objednání). Dobře vám bude také v Degustarium Mikulov v Husově ulici. K ochutnání jsou zde odrůdy: Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Veltlínské zelené a Rulandské bílé. Tato vína pocházejí z oblastí ohraničených nádržemi Nové Mlýny, na jihu hranicemi s Rakouskem, řekou Dyjí na západě a katastrálním územím Pavlova, Klentnice a Mikulova. K slavným jménům mezi místními vinaři patří Vinařství Víno Marcinčák, Volařík, Vican, Mikrosvín Mikulov, Kovacs, Sonberk anebo Šilinek Pavlova.
 
zámek valticeDalším unikátem oblasti je komplex známého a jedinečného Lednicko-valtického areálu. Zde byste neměli minout zámek ValticeSalon vín. Ve zrekonstruovaných sklepních prostorách státního zámku se nachází degustační expozice Salonu vín ČR, tedy 100 nejlepších moravských a českých vín pro daný rok, vzešlých z Národní soutěže vín. Slouží nejen k prohlížení a poučení, ale především k celoročnímu ochutnávání. Degustaci vín si můžete řídit sami, nebo podle výběru a s výkladem profesionálního someliera. Takže hned po prohlídce malebného zámku, kde letos objevíte novou expozici s názvem „knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu“, stačí sejít do sklepa a už jen přemýšlet, které víno ochutnáte jako první.
 
zámek LedniceLednický zámek je klenotem Lednicko-valtického areálu a zároveň jedním z nejkrásnějších komplexů anglické novogotiky v Evropě. Zámeckými interiéry prochází několik prohlídkových tras, v okolí přitahuje pozornost francouzská zahradapalmovým skleníkem, zednářská zahrada a zámecký park, volně přecházející do volné krajiny. V okolí vám můžeme doporučit unikátní návštěvnické centrum vinařství Annovino na nejdecké ulici, které je postaveno z mušličkového vápence tvořeného zkamenělinami.

Téměř celou oblast si prohlédnete z výšky díky fenomenálnímu rozhledu, který poskytuje hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava. Tvoří výraznou dominantu krajiny. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.
 

Břeclav, Strážnice, Milotice, Bzenec aneb Slovácká vinařská podoblast

Zámek MiloticeSlovácká vinařská podoblast je nejrozsáhlejším vinařským regionem Moravy. Mimo mnoha vynikajících vinařství zde milovníci památek najdou mnoho zámků, které lákají na prohlídku. Například zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova. Nedaleko obce se nachází malebný areál vinných sklepů Šidleny a v širším okolí najdete slavná vinařství této podoblasti ověnčená cenami ze světových soutěží. Patří k nim například Vinařství Josef Dufek (Svatobořice-Mistřín) nebo Vinařství Maňák (Žádovice). Za prozkoumání stojí i Slovácká galerie vín v Kyjově.

vínoV centru města Bzence na Hodonínsku se nachází rozsáhlý pseudogotický zámek, který má bohatou historii. Momentálně bohužel není přístupný veřejnosti, návštěvníci si ale mohou prohlédnout přilehlý park. Historické zámecké sklepy pak prošly celkovou rekonstrukcí a své sídlo zde má a vyrábí víno známé vinařství Zámecké vinařství Bzenec, které patří mezi nejúspěšnější u nás. Již sedmkrát získalo titul absolutního šampiona Salonu vín ČR. Po předchozí domluvě je ale možná prohlídka sklepů s degustací.

Petrov PlžePomalu se k novému životu probouzí v minulých letech zchátralý zámek v Břeclavi. Jeho starobylá historie sahá až do 11. století. V roce 2014 byla otevřena vyhlídka z prostřední věže břeclavského zámku. V prostorách zámku je také otevřená vinárna.

Při cestování po regionu nezapomeňte navštívit proslulé vinařské sklepní uličky v Prušánkách, v Moravské Nové Vsi, Mutěnické Búdy a Petrov-Plže, areál původních vinných sklepů, který byl vyhlášen v roce 1983 památkovou rezervací lidové architektury.

Skanzen StrážnicePoslední zastávkou v oblasti je Strážnice. Zdejší zámek s expozicí folkloru a lidových hudebních nástrojů je sice letos (2021) uzavřen, ale zavítat můžete do historických sklepů pod zámkem, kde se skladují a zrají ta nejkvalitnější ročníková a přívlastková vína. Samozřejmostí je jejich degustace. Od roku 2002 patří sklepy rodinné vinařské firmě Zámecké sklepy Strážnice, o kterou s láskou pečují otec a syn Šebestovi. Hlavní atrakcí je zde sud na 12 000 litrů vína. A když už do Strážnice zavítáte, byla by škoda vynechat prohlídku zdejšího skanzenu, Muzea vesnice jihovýchodní Moravy.
 

Moravský Krumlov, Miroslav a Znojemská vinařská podoblast

ZnojmoNa Znojemsku nemusíme hledat dlouho. Hned v hlavním městě této oblasti Znojmě stojí hrad přestavěný na zámek. Znojmo je historické a vinařské město, takže taková stavba není žádným velkým překvapením a možnost dát si poblíž dobré víno je samozřejmostí. Hned několik desítek metrů, ještě v hradním komplexu, se nachází Enotéka znojemských vín. Ve vstupním prostoru je designová kavárna a vinárna, za nimi jsou pak prostory, kde je možné ochutnávat vína ze Znojemské vinařské podoblasti, a to zcela samostatně. Stačí si jen nabít degustační kartu a pak si u automatu vybrat konkrétní víno k ochutnání. Jedná se o největší degustační místnost se systémem „by the glass“ v České republice. Z degustačního sálu se dá i se skleničkou vyjít a posadit se na terasu a kochat se krásami historického města.

Moravský KrumlovZámek Moravský Krumlov se pyšní obnovenou a zmodernizovanou expozicí Slovanské epopeje, která se po dlouhých peripetiích vrátila opět „domů“.  Miroslavský zámek je architektonický unikát, protože na tak malém zámku se dochovaly všechny stavební styly, kterými zámek za celou svoji existenci prošel. A navíc tím, že zámek byl vystavěn na skále, má celá budova velmi nepravidelný tvar.

vinařství LahoferNejvýznamnější vinařské lokality této oblasti najdete v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice, VrbovecJaroslavice nabízí skvělá vína i jedinečnou atmosféru sklepních uliček. Mezi známými jmény vinařství, která pravidelně boduje mnoha oceněními na domácí i světové půdě se vyskytuje Znovín Znojmo, Vinařství Trpělka & Oulehla, Vino Hort, Lahofer, Arte Vini, Hanzel, Vinselekt Michlovský či VOC Znojmo. A na závěr jedna rarita – Znovín Znojmo vybudoval uprostřed viniční tratě v obci Havraníky originální ochutnávkový stánek, který prostě musíte navštívit. Ideálně během pěšího výletu.
 

Zámek Židlochovice, kaplička na Hradišťku a Templářské sklepy Velkopavlovické podoblasti

Velké PavloviceVýznamnými centry Velkopavlovické podoblasti jsou zejména Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Kobylí nebo Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením vybudovanými ve 30. letech 13. století řádem templářských rytířů, přičemž první písemná zmínka o jejich působení je z roku 1248. V srdci velkopavlovické vinařské podoblasti leží Velké Pavlovice, město jako stvořené pro milovníky dobrého vína, sladkých meruněk či lidových tradic.

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Bohužel interiéry památky nejsou zatím přístupné, ovšem prohlédnout si můžete rozsáhlý zámecký park o rozloze 22 ha.

kaplička na HradišťkuNa vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce. Strategická poloha Hradištku a vynikající výhled na rozhraní Dolnomoravského a Dyjskosvrateckého úvalu dává základ domněnkám o tom, že zde měla římská desátá legie, ležící u Mušova, umístěn svůj strážní oddíl. Tyto úvahy podporuje i nález honosné římské dvouplamenné lampy ve vinici v původní trati Zímarky po levé straně Hradištku.

Templářské sklepyTemplářské sklepy Čejkovice představují historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století. Čejkovickým panstvím prošlo po staletí několik významných rodů a řádů. Novodobí Templáři jsou na tuto vinařskou tradici náležitě hrdí. Svou pracovitostí a poctivým přístupem ji stále udržují. Dokladem jsou mnohá prestižní vinařská ocenění. Tyto soudobé templářské poklady můžete ochutnat v rámci komentované prohlídky.

sklepy vrbiceKrajina Velkopavlovické podoblasti je srdcem produkce červených vín na Moravě a vzniklo zde i vyhlášené VOC Modré hory. Při toulkách po Modrých horách nezapomeňte navštívit věru ikonické sklepy ve Vrbici. Ke slavným jménům Velkopavlovické podoblasti se řadí vinařství Šlechtitelská stanice ve Velkých Pavlovicích, která dala vzniknout červené odrůdě révy vinné – André. Odrůda přišla na svět Frankovky a Svatovavřineckého. Dále jsou u nás i ve světě oceňovaná vína vinařství Vinium z Velkých Pavlovic, František Mádl, Radomil Baloun, František Zapletal, Vinařství Vladimír Tetur, Habánské sklepy, ZD Němčičky, vinařství Bílkovi či Vinařství Škrobák.
 

Vína z města na soutoku aneb Mělnická vinařská podoblast

zámek MělníkA teď se přesuneme do Čech, a to do města Mělník, podle kterého získala svůj název celá vinařská podoblast. Královské věnné město je proslulé hlavně jako české vinařské centrum. Leží na známém soutoku Labe a Vltavy, které po tisíciletí budovaly ráz krajiny se svahy jako stvořenými pro pěstování révy. Na zámku si pak můžete prohlédnout obrovské vinné sklepy, projít si malou vinařskou expozici a samozřejmě ochutnat místní vína.

Nejznámějším z nich je víno Ludmila, pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. Od konce 19. století se stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzn. „kalamářů“.
 

Nejseverněji položené vinice střední Evropy a Litoměřická vinařská podoblast

LitoměřiceLitoměřická podoblast je nejmenší vinařskou podoblastí v ČR s rozlohou vinic kolem 290 ha. Litoměřice byly již ve středověku významným vinařským centrem. Převládající podloží místních vinic je čedičové nebo vápenité. Mezi typické odrůdy patří Ryzlink rýnský a Rulandské bílé, Tramín červený nebo Svatovavřinecké. Kromě Litoměřic zahrnuje oblast i okolí měst Most, Roudnice nad Labem, Kadaň, Ústí nad Labem a Louny. Pokud jste opravdu „zámkový typ“, vypravte se i do nedaleké Roudnice. V tom zdejším najdete Galerii moderního umění, jejímž hlavním lákadlem je 60 obrazů Antonína Slavíčka. A i v Roudnici se pěstuje víno pod taktovkou Lobkowiczů. Víno koupíte přímo v budově zámku v Roudnici.

Nad Mostem stojí hrad Hněvín, který je však pouhou replikou původního hradu. Dá se tedy říct, že nejhezčí je okolí Mostu, které tvoří svahy osázené vinicemi.

Hrad HněvínNad Žernoseckými vinicemi strmí zřícenina hradu Kamýk a v obci u Labe barokní zámek Velké Žeronoseky, který však využívají vinaři a je tedy nepřístupný. Žernosecké vinice se proslavily zejména výbornými bílými víny z Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého i Rulandského šedého a víny z odrůdy Müller Thurgau z vinic pod Lovošem. Velmi dobrých výsledků v Žernosekách v poslední době dosahují také s odrůdami Pinot Noir, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Ve vinicích mosteckých se osvědčila réva jako rekultivační plodina na výsypce hnědouhelného lomu Habrák. Osvědčily se tam odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

Ochutnání vín této oblasti nabízí Rodinné vinařství Mikulenkovi ve Velkých Žernosekách, Žernosecké vinařství (na zámku) či Vinařství Pavel Hrabkovský. Vyzkoušet můžete i Třebívlické zámecké vinařství, Vinařství sv. Tomáše Malé Žernoseky nebo Vičické vinařství Mikulášek nedaleko Chomutova.
Amonit – Vinařství Lednice

Amonit – Vinařství Lednice

Symbolem vinařství se stal Amonit-pravěký živočich dávných moří, kde se dnes rozkládají vinohrady. Za vinařstvím v srdci Moravského ráje stojí zkušení vinaři Jindřich Sobota a Roman Žďárský. Vína jsou šťavnatá, ovocitá a s příjemnou mineralitou. Kromě vinařství stojí za návštěvu i Valtické Podzemí.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín, nechybí ani prohlídky sklepů včetně degustace. Navštivte naší zámeckou cukrárnu a restauraci s dechberoucím výhledem.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Degustační salon Pálava – pobočka Mikulov

Kvelbený sklep pod mikulovským náměstím s širokou nabídkou vín a stálou otevírací dobou (bez objednání).

Vynikající vína Zemědělského družstva Němčičky

Vynikající vína Zemědělského družstva Němčičky

Vinařství ZD Němčičky hospodaří ve Velkopavlovické vinařské podoblasti na 124 ha vlastních vinic v šetrné integrované produkci. Rozlohou vinohradů a půdními podmínkami viničních tratí patří Němčičky k významným moravským vinařským obcím.

Vinařství Kovacs Novosedly – za vínem na kole

Vinařství Kovacs Novosedly – za vínem na kole

Vinařství Kovacs se nachází na okraji jedné z nejstarších, historicky nejvýznamnějších a rozlohou vinic jednou z největších vinařských obcí Jižní Moravy, Novosedly. Poznejte krásu moravských vinařských stezek!

Vinařství Sv. Tomáše Malé Žernoseky

Vinařství Sv. Tomáše Malé Žernoseky

Vinařství sídlí v historických sklepích, lisovna je z roku 1739. Nabízí příjemné venkovní posezení, nebo v lisovně, kde je příjemně i během horkých letních dní.

Zámek Břeclav

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.

Rodinné vinařství Mikulenkovi – jedinečná vína z Českého středohoří

Rodinné vinařství Mikulenkovi – jedinečná vína z Českého středohoří

Malé rodinné vinařství, nacházející se ve velkožernosecké oblasti. Pěstuje a vyrábí vína z odrůd – Muller Thurgau, MOPR, Svatovavřinecké, Rulandské bílé, Tergus – jakostní likérové víno portského typu.

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.

Habánské sklepy ve Velkých Bílovicích

Habánské sklepy ve Velkých Bílovicích

Vinařství Habánské sklepy bylo založeno roku 1614 ve Velkých Bílovicích, v tradiční moravské vinařské obci v dobách největšího rozmachu vinařství na Moravě. Zakladateli vinařství byli Habáni – skupina reformních novokřtěnců, mírumilovných a pokrokově smýšlejících lidí.

Vinselekt Michlovský – kvalitní vína z Rakvic

Vinselekt Michlovský – kvalitní vína z Rakvic

Miloš Michlovský založil svoji firmu roku 1993. Od samého počátku se zaměřil na produkci velmi kvalitních vín nejvyšších jakostních stupňů. Vsadil na citlivou péči o vinice, dlouholeté zkušenosti, precizní zpracování hroznů a využití nejmodernějších technologií.

Vinařství Škrobák v Čejkovicích

Vinařství Škrobák v Čejkovicích

Víno chutná nejlépe tam, kde se zrodilo. Přijměte proto pozvání do Vinařství Škrobák v Čejkovicích, kde poznáte snoubení vín s domácí gastronomií, lidi, kteří víno vyrobili a nahlédnout můžete i do vinic, kde hrozny vyrostly.

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Zámecké sklepy v Bzenci

Zámecké sklepy v Bzenci

Při návštěvě Zámeckých sklepů Bzenec se seznámíte se s historií samotných sklepů, bzeneckého zámku i s výrobou vína, a také budete moci přímo ve sklepech víno ochutnat a to, co vám zachutná poté zakoupit v podnikové prodejně.

Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek – víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek je vinařství rodinného typu s více jak 100letou tradicí, které se nachází ve vinařské obci Svatobořice – Mistřín ležící 3 km východně od Kyjova směrem na Hodonín. Vinařství je začleněno do vinařské oblasti Morava, podoblasti Moravské Slovácko.

Arte Vini – umění vinařského řemesla

Arte Vini – umění vinařského řemesla

Vinařství Arte Vini je výrobcem vín z Nového Šaldorfu na Znojemsku. Nabízí vína té nejlepší kvality, která vychází z nejlepších tradic moravského vinohradnictví a vinařství. Vinice jsou obhospodařovány ekologicky a v rovnováze.

Vinařství Vladimír Tetur – přívlastková vína z Velkých Bílovic

Vinařství Vladimír Tetur – přívlastková vína z Velkých Bílovic

Ochutnejte jakostní a přívlastková vína z Velkých Bílovic. Přijďte se podívat na moderní vinařství a seznámit se s výrobou vína. Uvidíte špičkové zařízení na výrobu červených a bílých vín, degustační zónu, ležení vín v nerezových tancích i speciální místnost pro ležení červených vín.

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov v blízkosti centra Kyjova poskytuje tradiční pohoštění, degustace vín místních vinařů a lidovou hudbu. Akce jsou určeny jen pro skupiny na objednávku předem.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Templářské sklepy Čejkovice – víno plné emocí a hrdosti

Historické vinné sklepy templářských rytířů ze 13. století – nabízíme prohlídky spojené s degustací dle individuální domluvy. Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy

Navštivte místo, kde historie ožívá. Vraťte se do časů chaloupek s doškovými střechami, řemeslných dílen, klidu a harmonie.

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

Vinné sklepy Vrbice – sklepní kolonie Pod strážním kopcem ve Vrbici

V obci Vrbice najdete zajímavou soustavu vinných sklepů – Sklepní kolonii Pod strážním kopcem. Sklepy, které byly vykutány do pískovce až v sedmi patrech nad sebou, návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Prožijte nevšední zážitek při projížďce na kole po vinařských stezkách Mikulovska nebo tématickém zájezdu za kvalitním jiskřivým vínem, spojeným s prohlídkou vinařství (výroba slámových vín), řízenou degustací pod vedením zkušeného someliéra a kulinářský zážitek ve stylu slow food.

Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Vinařský dům Sonberk nedaleko Mikulova

Tento architektonický skvost, dílo architekta Josefa Pleskota, je první stavbou na Moravě, která je zasazena přímo uprostřed vinohradu. Již v roce 1522 byla vína z této vinice dodávána na Pražský hrad, na slavnostní tabule Jagellonců, později Habsburků do Vídně.

Víno Hort – víno s 5V

Víno Hort – víno s 5V

Víno Hort pro Vás připravilo spoustu variant degustací od základních až po ty nejnáročnější. Znojemsko nabízí spoustu možností, jak upevnit svoje zdraví a obohatit se poznáním vín. Stačí sednout na kolo či si po svých projít vinařské stezky.

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Žernosecké vinařství – prohlídka dobových sudů a ochutnávka vín

Poznejte vinařství ve Velkých Žernosekách. Po rozsáhlé opravě zámku a rekonstrukci celého areálu vinařství rozšířila společnost svou činnost o degustace vína, firemní posezení při víně a další společenské akce pro přátele českého vína z Velkých Žernosek.

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer – vína z vlastních vinic

Vinařství Lahofer se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, zejména pak o vinice U Hájku a Babičák. Z těchto vinic pochází všechny hrozny pro výrobu vína. Ústředním sloganem nové značky je Vinařství Lahofer – Vína z vlastních vinic.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Přijďte se podívat na Miroslavský zámek, který se nachází na jižní Moravě cca 28km od Znojma. Zámek nabízí jeden prohlídkový okruh. Návštěvníci si mohou prohlédnout žalářníkův byt, vězení, soudní síň se sklípkovou klenbou a dozví se mnoho zajímavých informací o historii celého zámku.

Obecní vinařská stezka Němčičky

Obecní vinařská stezka Němčičky

Jihovýchodní výběžky Ždánického lesa, vinařská obec rozložená ve strmých svazích devíti údolí a vinice, táhnoucí se do všech stran, to jsou jihomoravské Němčičky. Po místech s nejhezčími výhledy vede vinařská stezka.

Litoměřická vinařská oblast

Litoměřická vinařská oblast

Litoměřická vinařská doblast je jednou ze dvou podoblastí vinařské oblasti Čechy. Litoměřice vždy byly velkým historickým soupeřem Mělníka v obchodování. Stejně tak soupeřila tato města i v obchodu vínem, hlavně na trzích v Praze.

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Ve Znojmě najdete nový bar a degustační prostor architekty Chybík+Krištof. Projekt se nachází v přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech.

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Z hlinitopísčitých vinic ve slovácké oblasti poblíž Kyjova získává vinařství Maňák už dvacet let kvalitní přívlastková vína bílých i červených odrůd. Vyrábí se zde i slámová, ledová i ovocná vína. Specialitou je 100% višňové víno. Lahve s etiketou vinařství Maňák se dostala do celého světa.

Degustarium Mikulov

Degustarium Mikulov

Degustarium spojuje vinařskou výjimečnost Pálavy, nezaměnitelný charakter vín i osobitý styl místních vinařů. Představuje vína špičkové kvality podle viničních tratí a dává tak z nového pohledu vyniknout vybraným lokalitám Mikulovské vinařské podoblasti.

Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Viniční trať Staré vinice Havraníky

Pokud se od Louckého kláštera ve Znojmě vypravíte po cyklostezce směrem k vinici Šobes, přibližně v polovině cesty zahlédnete starou vinařskou obec Havraníky. Místo je vyhlášené dlouhými vinnými sklepy a vznikl zde také ochutnávkový stánek, který najdete přímo u cyklostezky, uprostřed vinic.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

Zámek Židlochovice a zámecký park

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Ludmila – nejznámější mělnické víno

Víno Ludmila je pojmenováno po kněžně Ludmile, která na Mělníku založila první vinici a dala základ celému místnímu vinařství. Od konce 19. století se stáčí do originálních, pro ni typických lahví, tzn. „kalamářů“.

Znojemský hrad

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školy“ založené v roce 1901 k jejímuž odkazu se hrdě hlásí.

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy v Mutěnicích

Mutěnické Búdy jsou sklepní lokalitou na okraji obce pod Mutěnskými vinohrady. Sklepy různého stáří i provedení obhospodařuje téměř 600 vinařských rodin. Najdete zde malebné sklepy našich dědů, ale i sklepy vybavené modernim zařízením, degustačními místnostmi a také pokoji skýtající ubytování.

Rodinné vinařství Jan Stávek v Němčičkách

Rodinné vinařství Jan Stávek v Němčičkách

Víno J. Stávek je rodinné vinařství situované v němčičském Vinařském dvoře, který byl postaven pradědečkem Františkem v roce 1929. Specializuje se na fortifikovaná, růžová a cuvée vína.

Vinné sklepy Nechory

Vinné sklepy Nechory

V nejjižnějším cípu Moravy mikroregionu Podluží leží vinařská obec Prušánky se starou viniční horou Nechory. Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami.

Vinařství Volařík

Vinařství Volařík

Exkurze a ochutnávka vín přímo ve vinařství v Mikulově.

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel představuje jedinečný koncept propojení tradičního vinařství s moderním hotelovým provozem, který vznikl citlivou rekonstrukcí přilehlých prostor.

Vinařství Mádl Velké Bílovice

Vinařství Mádl Velké Bílovice

Vinařství Mádl z Velkých Bílovic pěstuje víno již po několik generací. Odměnou je nejen titul Vinařství roku 2011, ale hlavně stovky spokojených zákazníků. František Mádl pěstuje v malých šaržích typické velkopavlovické odrůdy v maximálním souladu s přírodou.

Vinařství Šilinek z Pavlova

Vinařství Šilinek z Pavlova

Filozofií vinařství je produkce vín špičkové kvality. Vinice se nachází na vápencové skále v okolí Pavlova, víno vzniká pomocí moderní technologie. Vína jsou plná, aromatická a ovocná. Turisty potěší možnost řízených degustací, nákupu vína a ubytování v penzionech "Vinařský dům" a "Adam" v Pavlově.

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní uličky v Moravské Nové Vsi

Sklepní kolonie Výmol, Zátiší a U trati tvoří zlatý kříž zdejšího vinařského společenství.

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov se řadí k prestižním butikovým vinařstvím, jehož největším pokladem jsou viniční tratě v těch nejšpičkovějších lokalitách mikulovské podoblasti. Naše prestižní vína můžete ochutnat v naší nově zrekonstruované degustační místnosti v Dolních Dunajovicích.

Vinařství Vican v Mikulově

Vinařství Vican v Mikulově

Spojení minulosti a budoucnosti, úcta k tomu, co nám zanechali předci, a zároveň moderní přístup. To charakterizuje Vican rodinné vinařství.

Vinařství Trpělka a Oulehla

Vinařství Trpělka a Oulehla

Vinařství bylo založeno v roce 1991, dnes hospodaří již na 30 ha vinic. Majitelé přistupují k práci s péčí a láskou, což se projevuje v hroznech ve výsledném víně. Vinařství získalo v roce 2017 ocenění Vinařství roku 2017 v kategorii středních vinařství.

Další aktuality

Ochutnat nestačí, musíte pobejt aneb 10 tipů na návštěvnická centra

Pivo se vaří od nepaměti a to skutečně první bylo uvařeno v Mezopotámii. Staročeské slovo pivo pak označovalo nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější. Vydejte se za poznáním pivovarů, které jsou na zvídavé turisty připraveny v podobě návštěvnických center! Zde se dozvíte nejen něco o historii, ale také ochutnáte nejrůznější ingredience a samozřejmě i hotový mok. Aby naše tipy nebyly jen o pivu, najdete v našem přehledu také pozvánky do palíren a dokonce i za zázrakem z medu. Nechejte auto doma a vyrazte do světa tekutých vůní.
Gurmánská turistika

Skvělý výhled a báječné jídlo: tipy na restaurace s vyhlídkovou terasou z celého Česka

Nemůže být romantičtějšího místa, kam vzít partnera, nebo partnerku, na oběd či večeři než do restaurace, kde si mimo skvělé kuchyně vychutnáte i nádherný výhled! Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejkrásnějších míst po celé ČR. Užijte si posezení na terase či zahrádce s krásným pohledem na město nebo okolní přírodu.
Gurmánská turistika

Restaurace pro vegetariány: tipy na skvělé podniky, kde vaří bez masa

V dnešních tipech potěšíme všechny ty, kteří vyznávají vegetariánský způsob života, či se stali flexitariány – lidmi, kteří výrazně omezují konzumaci masa. Vegetariánském či veganskému stravování se přizpůsobila řada podniků, které stojí za to navštívit a poznat jejich kuchyni. To mohou ostatně udělat i „masožravci“, kteří chtějí pro jednou nějakou změnu. Kde najdete dobrou vegetariánskou kuchyni, vám poradí portál Kudy z nudy.
Gurmánská turistika

Objevte kouzlo kaváren a cukráren s geniem loci pro milovníky sladkostí

Hledáte kavárnu se skvělými zákusky a báječnou zmrzlinou anebo podniky v neobvyklých místech s geniem loci a navíc s dětským hřištěm? Anebo vám vyhovuje držet v jedné ruce kávu a druhou hladit kočku? Kam zamířit do příjemných cukráren a kaváren vám poradí portál Kudy z nudy!
Gurmánská turistika

Kam jít na zmrzlinu: kopečkovou i točenou? Tipy na vyhlášené zmrzlinárny z celého Česka

Kdo by neměl rád zmrzlinu! V teplém letním počasí snad nemůže být nic lepšího než pořádná porce zmrzliny vyrobená z těch nejlepších surovin. Kudy z nudy pro vás vybralo přehled nejoblíbenějších zmrzlináren v Čechách i na Moravě, kde si poctivou zmrzlinu z čerstvého ovoce, zeleniny, kvalitní čokolády i smetany po celý rok vyrábějí přímo zmrzlináři sami. K dostání jsou také neobyčejné příchutě od mrkvové přes pithayu, ananasovou, morušovou, okurkovou, smrkovou, pampeliškovou, rakytníkovou a mnohé další neuvěřitelné druhy. Vyzkoušejte je letos v létě všechny!
Gurmánská turistika

50 tipů, kde si užít piknik

Vlídné počasí se sluníčkem nad hlavou přímo láká k výletům do přírody. S sebou můžete vzít skvělé jídlo a pití, deku a někde na trávě s dětmi bude hned plno zábavy. Využijte i naše tipy a piknikové menu, které nabízí stále více zámků i restaurací. Jste-li romantická povaha a pokud chcete partnera či partnerku mile překvapit, staňte se na chvilku šlechtici na dekách a polštářích, v působivých zákoutích zámecké zahrady a užijte si opravdu romantické stolování!
Gurmánská turistika

Dopřejte si dobré jídlo na netradičních místech!

Co může být lepšího než spojit zajímavý výlet s kulinářským zážitkem? Máte-li rádi dobrou českou kuchyni, ať už v tradiční, nebo v moderní úpravě, bude pro vás vodítkem, ale i zárukou kvality, kulaté modré logo označující certifikované restaurace Czech Specials. Tyto restaurace najdete po celé České republice, na místech romantických i připomínajících dávnou historii. Lehce tak spojíte romantický výlet s vynikajícím jídlem!
Gurmánská turistika

Vinařské akce: svěží tipy na jarní ochutnávky vín 2024

Říkáte si, že koštování vín patří spíše podzimu? Chyba lávky, i na jaře se konají nejrůznější zajímavé vinařské akce a milovníkům vín se otevírají sklepy. Pokud nevíte, kam vyrazit o některém z jarních víkendů, máme pro vás několik tipů na festivaly, výstavy i ochutnávky nejen do vinařských sklípků.
Gurmánská turistika