Úvod > Aktuality > Na Velikonoce do Betléma: Přijeďte do Hlinska na zajímavou výstavu

Na Velikonoce do Betléma: Přijeďte do Hlinska na zajímavou výstavu

Vydáno 18. března 2018 Památky
Udělejte si výlet do hlineckého Betlému. Otevřený je celoročně. Starobylé stavby, dřevěné domky a kůlny, ohrady a malované štíty - to vše patří k naší historii. Od 20. března do 15. dubna naleznete ve zdejších roubenkách expozice připomínající tradiční obyčeje vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Soubor lidových staveb Vysočina připravil na Betlémě v Hlinsku výstavu s názvem Velikonoce na Betlémě. Od 20. března do 15. dubna naleznete ve zdejších roubenkách expozice připomínající tradiční obyčeje vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocím. Dozvíte se například, proč měly neděle před Velikonocemi tak zvláštní názvy, například neděle Kýchavná, Družebná nebo Pražná. Ale také zjistíte, jaké obyčeje provázely Velký pátek a Bílou sobotu. Případně co všechno mohou prozradit tradiční ornamenty na kraslicích.

Ve dnech 24. až 25. března a 30. března až 2. dubna výstavu doplní ukázky zdobení kraslic a výroby dalších velikonočních předmětů, které předvede paní Ivana Jaklová z Chotěboře a paní Eva Hejduková z Hlinska. Výstavu Velikonoce na Betlémě můžete navštívit od úterý do neděle od 8:30 do 12:30 a od 13:00 do 16:00 hodin. O svátcích 30. března a 2. dubna bude také otevřeno.
 

Procházka památkovou rezervací

Betlém Hlinsko chalupaPamátkovou rezervaci Betlém tvoří roubené domky postavené v polovině 18. století drobnými řemeslníky. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout domácnosti a dílny tkalce, výrobce hraček, továrního dělníka a ševcovskou dílnu. Ale také expozici věnovanou masopustním obchůzkám a maskám z Hlinecka, které jsou součástí světového nehmotného dědictví UNESCO.

Muzeum v přírodě na Veselém Kopci je během Velikonoc uzavřeno, otevřeno bude až 21. dubna akcí Není bylina, aby na něco nebyla!
Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.