Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?
Životní styl

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Poslechněte si audio verzi článku
Televize, rozhlas, deníky, internet, speciální aplikace: když chcete vědět, jaké bylo, je anebo bude počasí, stačí si vybrat kteroukoliv z možností. Díky moderním technologiím víte, zda jít na procházku se psem hned nebo za hodinu, jestli plánovat venkovní oslavy anebo kdy se vydat na dovolenou. Moderní technologie vám dokonce k větru, dešti nebo sněžení přidají procenta pravděpodobnosti a další důležité údaje. Víte, že Světový den meteorologie se každoročně slaví 23. března už od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization – WMO)?
Cesta, která vedla k dnešním precizním měřením, byla dlouhá a barvitá. Nejstarší zprávy o počasí jsou překvapivě staré více než tisíc let: ve své kronice je totiž zaznamenával Kosmas, kanovník a děkan pražské kapituly. Píše například o tom, že zima v letech 1090 a 1091 byla teplá a bez sněhu, zato v roce 1092 „v samý týden velikonoční, dne 1. dubna, napadlo množství sněhu a uhodily takové mrazy, jako málokdy bývá uprostřed zimy.“ Tu a tam kronikář připojil zmínky o povodních, vichřicích a mrazech.
 

Počasí před stovkami let

Ve stopách starého kronikáře se pak vydali mnozí další pozorovatelé a první badatelé. Nejstarší dochované denní záznamy pocházejí od Jana z Kunovic a mapují počasí na východní Moravě od 14. července 1533 do 9. dubna 1545. Téměř o 200 let později máme zprávy o prvním měření povětrnostních podmínek pomocí přístrojů; jejich autorem byl lékař Johann Carl Rost v Zákupech a jde o záznamy čtyř měsíců od prosince 1719 do konce března 1720. S pomocí přístrojů třikrát denně pozoroval počasí také lékař František Alois Mag z MagguTelči, a to v letech 1771–1775.

To je ale jen zlomek z mnoha pokusů; o mnohých dalších se dochovaly zmínky jen v dopisech, kalendářích či farních kronikách.
 

Klementinum a nejdelší měření ve střední Evropě

O vybudování hvězdárny v Klementinu se zasloužil Joseph Stepling (1716–1778), česko-německý jezuitský kněz, fyzik, astronom, matematik a meteorolog. Kromě hvězd pamatoval i na podrobná měření teploty, srážek a tlaku, a to nejenom z vědeckého hlediska, ale třeba kvůli využití v zemědělství. Systematická měření, která zavedl roku 1752, se v Klementinu provádějí dodnes. Ani jezuité ale neměli vždy kompletní data, a tak je za počátek klementinské řady považován rok 1775.

Díky tomu je Klementinum nejdéle souvisle měřící meteorologickou stanicí na našem území. Poloha měřicích přístrojů sice nesplňuje předpisy pro správně umístěné meteorologické stanice, ale drobné nedostatky Klementinum bohatě vyvažuje délkou své existence a pravidelností: zdejší záznamy jsou zkrátka ojedinělým zdrojem informací o vývoji teploty ve střední Evropě během několika staletí.

Zajímavost? Měření jsou natolik důležitá, že se nezastavila ani při povodních v roce 2002, kdy byla celá oblast uzavřena a museli je chodit zapisovat meteorologové z jiných pracovišť. Dnes už stanice pravidelně odesílá data sama.
 

Meteorolog Mendel

Ačkoli Gregora Johanna Mendela (1822–1884) známe hlavně jako zakladatele genetiky, vedle biologie ale byla jeho největším koníčkem meteorologie. Kromě pravidelných měření teplot během dne, srážek, vlhkosti, tlaku vzduchu a dalších parametrů zaznamenával i neobvyklé úkazy.

Když se stal oficiálním pozorovatelem c. k. Centrálního ústavu pro meteorologii a zemský magnetismus, přesunul měřicí stanici do areálu Starobrněnského kláštera. Část přístrojů (dochovaly se přenosné sluneční hodiny a Mendelův první tlakoměr) umístil přímo ve svém opatském pokoji, další měl v plechové válcové budce v okně.

Pokoušel se i o sestavení předpovědi počasí; pravidelné pozorování slunečních skvrn a jejich zakreslování pro ni sice nemělo velký význam, ale Mendelovi se podařilo najít souvislost mezi výskytem většího počtu skvrn a polární září. Astronomové po něm pojmenovali planetku 3313, jeden z kráterů na odvrácené straně Měsíce a další na Marsu. Mendelovo jméno nese i první česká vědecká stanice v Antarktidě.
 

Meteorologické sloupky

Součásti mnoha parků či náměstí v minulosti byly meteorologické sloupky. Vypadaly jako malé ozdobné altánky a v 19. století vyrůstaly převážně ve velkých lázeňských městech. Na přelomu 19. a 20. století už stály v každém větším městě a budovaly se až do druhé světové války. Na desítkách míst se drobné ozdobné stavby s měřicími přístroji dochovaly dodnes – vidět je můžete třeba na náměstí dr. Edvarda BenešeLiberci, v Bohumíně anebo ve Františkových Lázních, kde u Isabeliny promenády stojí nejstarší dosud fungující meteorologický sloupek v České republice.

Raritou je moderní sloupek na Dolním náměstí ve Vsetíně: kámen z brazilského granitu je symbolem planetky Vsetín, kterou v roce 1998 objevil astronom Petr Pravec z hvězdárny v Ondřejově. Kámen je neobvyklou ozdobou města, v něm zabudované přístroje ale zároveň zaznamenávají vlhkost, teplotu a tlak, a slouží jako sluneční hodiny.

V Českých Budějovicích se dokonce dodnes praktikuje dříve běžná praxe, kdy zájemci mohou porovnat realitu s předpovědí: do meteosloupku u budovy hlavní pošty v malém parčíku na kraji Senovážného náměstí se totiž pravidelně vkládá papír s vytištěnou týdenní předpovědí.
 

Moderní sledování počasí

Současní meteorologové se sice obejdou bez tužky a gumy, ale nikoliv bez moderních počítačů, meteorologických stanic a radarů. Jejich dosah je asi dvě stě padesát kilometrů a jsou umístěny tak, aby pokryly celé naše území a jeho nejbližší okolí. Jeden je na druhém nejvyšším vrcholu Brd Praze, druhý na hoře Skalky na Drahanské vrchovině. K nim si připočtěte stacionární družice ve výšce asi třicet šest tisíc kilometrů nad povrchem zeměkoule; ty vysílají data každých deset minut.

Informace o teplotě a vlhkosti vzduchu, atmosférickém tlaku, délce slunečního svitu, srážkách, výšce sněhové pokrývky, rychlosti a směru větru, dohlednosti, oblačnosti a dalších jevech se nepřetržitě shromažďují v centrech, kde se ze získaných dat vykreslují synoptické mapy, výškové mapy, aerologické diagramy a další výstupy pro detailní předpovědi počasí.
 

Rozdělení meteorologických stanic

Po světě je rozmístěno asi jedenáct tisíc přízemních meteorologických stanic, v České republice jich máme přibližně čtyřicet. Provozovatelem většiny z nich je Český hydrometeorologický ústav. Ty profesionální fungují nepřetržitě, ale kdo má zájem, může se přidat jako dobrovolník. Logicky platí, že čím hustší je síť meteorologických stanic, tím přesnější je pak numerický model předpovědi.

Meteorologické stanice se dál dělí podle nejrůznějších kritérií. Synoptické stanice provádějí běžná měření a jejich data jsou téměř v reálném čase k dispozici celému světu; jsou například na naší největrnější hoře Milešovce a na Šeráku, na Lysé hoře, na Churáňově, v Šindelové či v Přimdě.

Doplňují je observatoře, kde se vedle meteorologických měření provádí další specializovaná měření nebo výzkum. Některé zabezpečují provoz jaderných elektráren (Temelín, Dukovany), provádí solární měření (Hradec Králové), zaměřují se na agrometeorologii a fenologii (Doksany) nebo vypouští meteorologické balóny, které třicet tři kilometrů nad zemským povrchem měří základní parametry (Prostějov, Praha-Libuš).
Důležitou roli mají i letecké stanice, které předávají informace o počasí a jeho pravděpodobném vývoji pilotům letadel. Najdete je na letištích v Brně-Tuřanech, Praze-Ruzyni, Ostravě-Mošnově, Holešově, v Karlových Varech nebo v Liberci.

K tomu je třeba připočíst ještě zhruba 150 klimatologických stanic a 600 takových, které pozorují pouze srážky. Zkrátka, neměli to naši předkové před stovkami let jednodušší?
 

Víte, že…?

Ani v Praze se počasí neměří jen v Klementinu. Další meteorologické a klimatologické stanice jsou na Klárově, u letiště v Ruzyni, ve Kbelích a v Libuši. Několik dalších stanic na hodně frekventovaných místech měří smog a kvalitu ovzduší.

Rok 2023 byl v pražském Klementinu nejteplejší od začátku měření v roce 1775, a to společně s rokem 2018. Průměrná teplota dosáhla 12,8 stupně Celsia.
Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Lysá hora – nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora – nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora, přezdívána královna Moravskoslezských Beskyd, je, s 1324 m n.m., jejich nejvyšší horou. Leží na rozhraní obcí Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Z hory se naskýtáneopakovatelný rozhled na Beskydy, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry.

Nejvyšší hora v Česku  – hora Sněžka

Nejvyšší hora v Česku – hora Sněžka

Na Hraničním hřebenu Krkonoš se nachází nejvyšší hora České republiky Sněžka, měřící 1 603 m n. m. Její skalnatý vrchol má rozlohu asi 120 000 m². Vedou k ní různé trasy – turistické, cyklistické i běžecké. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 0,2 °C.

Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

I když naše pohoří nejsou ve srovnání s ostatními Evropskými horami žádnými velikány, ukrývají řadu zajímavých míst. Horské chaty, rozhledny, televizní vysílače a meteorologické stanice s bohatou historií, a mnoha českými rekordy, stojí rozhodně za prozkoumání. Kudy z nudy vám prozradí, kam se vypravit za nejvýše položenými stavbami našich hor, kde bývá nejvíce sněhu, deště či větru v roce.

7 věcí, které nevíte o… blescích a bouřkách

7 věcí, které nevíte o… blescích a bouřkách

K létu v Česku patří bouřky a s bouřkou přicházejí blesky. Je to fascinující podívaná, která hlavně v noci působí hrozivě a nebezpečně. Na Kudy z nudy se na ně tentokrát podíváme zblízka, ale bezpečně: vezeme vás na výlet na nejblýskavější horu naší země i do nejblýskavější oblasti na světě, vypravíme se i na oceán a zkusíme to bleskům spočítat.

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Zimní stezky v korunách stromů – užijte si výlety nad zemí a v oblacích!

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídku Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Zima jim vůbec nevadí, otevřeno mají totiž i během zimní sezóny. Navíc v tomto období nabízejí zcela unikátní výhledy na sněhem pocukrovanou krajinu.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Naučná stezka Lysá hora – za zbojníkem Ondrášem i za poklady

Dozvíte se o těžkém životě na horách, o tom jak dříve vypadala krajina nebo o tom, co tu roste a žije a proč. Na stezku můžete vyjít z Malenovic nebo z Ostravice, obě větve se scházejí na rozcestí na Lukšinci a společně vedou na vrchol Lysé hory.

Meteorologická stanice Šindelová

Meteorologická stanice Šindelová

Poprvé se v obci Šindelová pro Český hydrometeorologický ústav začalo měřit v roce 1962. Úkol bylo měření množství srážek, výška sněhové pokrývky, délka a trvání jevů – bouřka, mlha, jinovatky, náledí apod. V Šindelové se nachází tzv. mrazová kotlina, leží na dně údolí.

Naučná stezka Churáňov

Naučná stezka Churáňov

Naučná stezka začíná a končí v Zadově u hotelu Churáňov. Je 6,5 km dlouhá, a je na ní umístěno 10 zastávek s informačními panely. Trasa je značena zelenobílými značkami naučných stezek.

Vrch Churáňov na Šumavě

Vrch Churáňov na Šumavě

Asi 7 km jihozápadně od Stach a 12 km západně od Vimperka se vypíná nad krajinou vrch Churáňov, který je známý především jako středisko zimních sportů. Najdete zde však i naučnou stezku Churáňovský vrch a meteorologickou stanici Churáňov.

Meteorologická stanice Červená – jedna z nejodlehlejších stanic u nás

Meteorologická stanice Červená – jedna z nejodlehlejších stanic u nás

Jižně od Budišova nad Budišovkou se od poloviny 20. století rozkládá vojenský újezd Libavá, území bez obcí a bez trvalého osídlení. Právě pro potřeby vojáků vznikla meteorologická stanice Červená, která má pověst nejodlehlejšího pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Meterologická stanice Churáňov

Meterologická stanice Churáňov

Jedna z nejznámějších meteorologických stanic u nás byla postavena roku 1952 na stejnojmenném vrcholu v blízkosti lyžařského areálu Zadov. Provozovatelem meteostanice je ČHMÚ.

Hora Milešovka – největrnější hora v České republice

Hora Milešovka – největrnější hora v České republice

Milešovka, nejvyšší vrchol Českého středohoří (837 m), známá také jako Hromová hora. Meteorologická stanice na jejím vrcholu funguje více než 100 let, rozhledna ještě déle. Tu současnou můžete navštívit celoročně, ale pouze za příznivých klimatických podmínek.

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Další aktuality

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Praha | Kultura

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta anebo je oblečena do růžově zabarvených květů. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?
Praha | Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu jede na plné obrátky a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Každou neděli můžete také nahlédnout do výroby vína!
Praha | Příroda

Návrat krále: Dalekohled König se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Štefánikova hvězdárna na Petříně připravila na letošní rok výstavu ku příležitosti návratu renovovaného hlavního dalekohledu a nazvala ji „Návrat krále“, jelikož dalekohled je mezi astronomy známý jako "König". Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici od 4. května 2024, výstava potrvá až do konce roku. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací.
Praha | Památky

Festival United Islands of Prague otevírá pražskou festivalovou sezónu!

Od středy do soboty 1. až 4. května 2024 se Kampa, Střelecký ostrov anebo Janáčkovo nábřeží stanou dějištěm jedenadvacátého ročníku festivalu United Islands of Prague a tudíž i hlavním centrem kulturního dění v Česku. Během čtyř festivalových dní se diváci mohou těšit na více než stovku umělců nejen z tuzemska, ale také z Francie, Španělska, Portugalska, Německa, Slovinska, Dánska, Irska, Švédska nebo z Faerských ostrovů. Kromě hudebních objevů pak na návštěvníky čekají také zajímavé workshopy, přednášky, živé podcasty, besedy i sportovní aktivity. Festival je tradičně pro všechny návštěvníky zdarma.
Praha | Kultura

7 věcí, které nevíte o… pražském metru

Metro je bezkonkurenčně nejrychlejší, nejpohodlnější a nejvyužívanější dopravní prostředek v Praze. V provozu je denně od pěti hodin ráno do půlnoci, a přestože zpoždění prakticky neexistuje a v dopravní špičce vlaky jezdí po dvou až třech minutách, hlášku „promiňte, mně nejelo metro“ používají školáci po celém městě. Samozřejmě, dokonce i ti, kteří jím jezdit vůbec nemusí.
Praha | Zážitky