ÚvodAktualityV Botanické zahradě Ostravské univerzity právě kvetou a plodí citrusy
Příroda

V Botanické zahradě Ostravské univerzity právě kvetou a plodí citrusy

  • 11. dubna 2018
Ve sklenících botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity právě kvete a dozrává několik desítek vyšlechtěných kultivarů citrusů, jako jsou cedráty, mandarinky, pomeranče, limetky a další. Návštěvníci je mají možnost obdivovat při speciálních komentovaných prohlídkách, které se konají několikrát do roka, jelikož pěstební skleníky nejsou běžně přístupné. Jedinečná podívaná na plodící a kvetoucí citrusy se letos nabízí pouze od 13. do 15. 4. 2018.
CitronBotanická zahrada Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s organizací Citrusáři Ostrava zve všechny milovníky citrusů na jedinečnou výstavu do svých skleníků ve Slezské Ostravě, které budou otevřeny od pátku 13. do neděle 15. dubna, vždy mezi 10. a 17. hodinou. Po celou dobu trvání akce je zajištěné odborné poradenství a možnost nechat si naroubovat svůj citrus

Citrus je rozsáhlý botanický rod rostlin z čeledi routovité (Rutaceae), které pocházejí z tropické a subtropické jihovýchodní Asie. Slovo citrus pochází ze starořeckého kedros nebo latinského cedrus. Tak byly označovány rostliny s vonnými listy nebo dřevem. Řekové a Římané byli vůbec první Evropané, kteří se s citrusy setkali, konkrétně s cedráty, jejichž původ je v Médii a Persii. Velmi pronikavě však voní i květy a plody citrusů. Co je však ještě nápadnější, že na těchto dřevinách můžeme současně pozorovat vedle květů i zralé plody.

MandarinkaCitrusy se dají pěstovat i v bytech a i zde se můteme dočkat šťavnatých plodů. Vyžadují lehkou, výživnou a mírně kyselou půdu. Na zálivku jsou poměrně citlivé, nesnášejí ani přelití, ani přílišné přeschnutí. Od začátku května do října lze citrusy pěstovat venku. V zimě je třeba držet citrusy v chladné místnosti při teplotním rozmezí 0-12 °C. Při vyšších teplotách v zimním období rostlina značně trpí. Rostliny bychom rovněž měli chránit před sálavým proudem horkého vzduchu proudícího z radiátorů.

Další aktuality

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Ubytování, Moravskoslezský kraj

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Příroda, Moravskoslezský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Zážitky, Moravskoslezský kraj