Úvod > Aktuality > V Zoo Olomouc vyrůstá nový pavilon Kalahari

V Zoo Olomouc vyrůstá nový pavilon Kalahari

Vydáno 5. dubna 2017 Příroda
Nový Africký tropický pavilon „Kalahari“ v olomoucké Zoo dostává zřetelné obrysy, stavba postupuje podle plánu. Do nové atrakce, kde budou pod jednou střechou surikaty, damani, hrabáči a medojedi, nahlédnou návštěvníci zoologické zahrady již během letošní hlavní sezóny.
Zoo OlomoucDosavadní průběh stavby, která vyrůstá v centrální části zoologické zahrady mezi rybníčkem a nástupištěm safarivláčku neohrozily ani zimní měsíce, takže vše pokračuje bez větších problémů a podle harmonogramu. Momentálně jsou dokončeny základy, vyrůstá hrubá stavba budovy a na ní navazující venkovní výběhy. Stavební firma aktuálně vyzdívá obvodové zdi budoucího pavilonu a jasné linie již dostávají i stěny venkovních výběhů.

Zejména hrabáči a medojedi jsou zvířata s vysokými nároky na kvalitu prostor, v nichž budou v zoologické zahradě umístěna, na což je v projektu i při výstavbě kladen velký důraz. Předání dokončeného pavilonu předpokládají pracovníci zoo v červnu, a otevření pro veřejnost v průběhu hlavní návštěvnické sezóny.

Olomouc hrabáčParalelně se stavbou jsou vyřizovány také nezbytné náležitosti dovozu nových zvířat. První z nich dorazilo do Olomouce teprve před několika dny. Surikaty se do nového útočiště přestěhují ze své dosavadní malé, ne zcela vhodné expozice. Damani kapští byli doposud chováni v zázemí zoo, bez kontaktu s návštěvníky. Ti ho budou obdivovat po otevření nového pavilonu. A dalšími nováčky budou hrabáč kapský a medojed kapský - nové druhy, které Zoo Olomouc dosud nechovala. V Evropě jsou k vidění jen v několika málo zahradách.
 

Medvíďata baribalů se mají k světu

Medvědi baribalůMedvíďata baribalů narozená 4. ledna 2017 jsou dlouho očekávaní potomci olomouckého mladého chovného páru, Mína a Tracy. Samce zoo získalo jako mladého v roce 2012, ze soukromého zařízení v Belgii. O rok později byla k němu pořízena samička, která se narodila v roce 2012 v zemi jejich přirozeného výskytu v Severní Americe. Potomci těchto zvířat jsou pro zoo tedy velkou radostí. Vzhledem k mládí a nezkušenosti Tracy s odchovem se oštřovatelé snažili poskytnout první dva měsíce samičce maximální klid, aby došlo ke správnému nastartování mateřských pudů. Ošetřovatelka se zdržovala v prostoru medvědí ubikace jen nezbytně nutnou dobu. Samice s mláďaty v samostatném boxu více méně spala, stejně jako samec v boxu vedlejším, což je pro ně v tomto období běžné.

Po pěti týdnech ošetřovatelka medvíďata poprvé zvážila a zjistila, že jde o samečka a samičku. V sedmi týdnech obě postupně otevřela oči a v cca dvou měsících prošla první veterinární kontrolou. Nyní váží 3,20 kg, běhají a mají se čile k světu. Jejich otec už chodí do venkovního výběhu, kde ho mohou vidět i návštěvníci. Mláďata jsou však na pohyb venku ještě malá a nejistá, opustit vnitřní ubikaci, kde budou moct nejdříve v průběhu května.
Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

ZOO chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V červenci 2013 byla otevřena první část nového safari.

Další aktuality

3.2.
2018
Sbírkové skleníky Flory Olomouc od února opět zvou návštěvníky

Sbírkové skleníky Flory Olomouc od února opět zvou návštěvníky

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
26.10.
2017
Noc duchů zažije zoo Olomouc už tento víkend

Noc duchů zažije zoo Olomouc už tento víkend

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
2.10.
2017
Říjen patří podzimní etapě Flory Olomouc

Říjen patří podzimní etapě Flory Olomouc

Střední Morava a Jeseníky | Příroda
17.8.
2017
Letní Flora Olomouc nabízí voňavé růže i terakotovou armádu

Letní Flora Olomouc nabízí voňavé růže i terakotovou armádu

Střední Morava a Jeseníky | Příroda