Úvod > Aktuality > Konec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám
Kultura

Konec prázdnin a září patří v pražských hvězdárnách pozorování oblohy i pohádkám

  • Vydáno22. srpna 2023
Prázdniny a letní romantické pozorování oblohy na chatách a táborech sice pomalu končí, ale hvězdárny nabízejí exkurzi do vesmíru po celý rok. Pozorování oblohy s odborným výkladem, pohádky pro menší i větší děti, astronomické kurzy pro děti i dospělé, i astronomické vycházky. Na co se můžete těšit ve Štefánikově hvězdárně a Hvězdárně Ďáblice v Praze na konci prázdnin a v září?
Ještě stále si užíváme dlouhé a teplé letní večery. Ideální čas na vycházku a návštěvu Štefánikovy hvězdárny či Hvězdárny Ďáblice. Na denní obloze zde lze velkými dalekohledy sledovat Slunce, na noční obloze Měsíc a především za bezměsíčných nocí celou řadu zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Obě hvězdárny nabízí řadu naučných i pohádkových pořadů. Pohádkové pořady jsou určeny především pro malé návštěvníky, ale mnoho zajímavého a nového se v nich mohou dozvědět i rodiče.V září se děti mohou těšit na pravidelné promítání. Středy a pátky od 16 hodin budou ve Štefánikově hvězdárně patřit pohádce o vesmírné sondě jménem Rosetta - Cesta za kometou – Rosetta, Philae a jejich dobrodružství.

O víkendech se zde promítají hned tři vesmírné pohádky. V 10:30 se můžete připojit k Paxiho dobrodružství a najít nové kamarády, se kterými prozkoumáte celou Sluneční soustavu! Ve 14:30 se promítá pohádka o malém zvídavém klukovi a neobyčejné pastelce, se kterou stačí něco nakreslit, a hned to máte ve skutečnosti. Vydejte se s Ťuldou prozkoumat, jak to vypadá na Venuši a jestli na Marsu žijí Marťani! V 16 hodin čekají na děti od 10 let Lety ke hvězdám! Fantastický vesmírný výlet začíná na planetě Zemi, odkud navštívíte všechny planety Sluneční soustavy, ale i objekty vzdáleného vesmíru (hvězdokupy, mlhoviny a cizí galaxie). Při zpáteční cestě se dozvíte základní informace o vzniku vesmíru.

Na chodbách hvězdárny je umístěna stálá astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále je možno navštívit muzeum meteoritů. A také zde máte jedinečnou možnost nechat se vyfotit jako kosmonaut!

Zajímavé programy nabízí i Hvězdárna Ďáblice. Každou zářijovou středu, sobotu i neděli bude v 17 hod. uveden pořad Slunce a stíny s pozorováním oblohy. Kromě jevů spojených se Sluncem se seznámíte také s tím, jaké jsou jeho parametry, struktura a fyzikální vlastnosti. Pátky od 20 hodin přináší v programu Co se děje na obloze? aktuální informace o tom, co je vidět na obloze. Které planety budou v nejbližší době pozorovatelné a jaké úkazy jsou s nimi spojeny, kdy nastávají zatmění Slunce nebo Měsíce a zda nás nenavštíví nějaká jasná kometa. Pro nejmenší bude o sobotách od 10:15, 14:15 a 16:15  promítána pohádka O kouzelné pastelce II – Ťuldova dobrodružství na planetách a o nedělích od 10:15, 14:15 a 16:15 Jak šla kometka do světa. Pohádka o tom, jak odvážná kometka zachránila malého Pluta před ďábelským Algolem. Dále zde vystupují parádivé Plejády, moudré Slunce i pozemští hvězdáři.
 

Akademie vesmírných cestovatelů

Malí zvídaví hvězdáři mohou ve školním roce navštěvovat dle věku Astronomickou školičkuAstronomický kroužek nebo Akademii vesmírných cestovatelů.  V Akademii vesmírných cestovatelů děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na své otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny, navštíví hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na závěr získají osvědčení „vesmírných cestovatelů“ a ten nejlepší z absolventů malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.
 

Procházky Prahou astronomickou

Praha, jedno z nejkrásnějších evropských měst, byla centrem vzdělanosti hned v několika dějinných obdobích. Významní učenci a umělci v Praze vytvářeli svá životní díla, prožívali vzestupy i pády a podíleli se na utváření vědeckého a kulturního prostředí své doby. Pojďme se projít místy, s nimiž jsou spjaty osudy osobností astronomie, fyziky, astrofyziky, meteorologie, geologie, ale také alchymie a astrologie. V pátek 25. 8. od 14:00 a v neděli 10. 9. od 14:00 organizuje Štefánikova hvězdárna trasu Astronomie za Rudolfa II., v neděli 24. 9. od 10:00 trasu Sedm století astronomie.
Lety ke hvězdám

1. 5.
Lety ke hvězdám

Fantastický výlet začíná na planetě Zemi, odkud bude startovat kosmická raketa, ve které děti navštíví nejen všechny planety Sluneční soustavy, ale i objekty vzdáleného vesmíru.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice

Běhěm otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Další aktuality

Užijte si letošní Čarodějnice v Praze

Čarodějnice se stávají pomalu, ale jistě akcí, kterou vyhledává stále více lidí. Je to neobvyklá, ale velmi oblíbená událost, která má své prameny již v dávné historii. Začátek magické Filipojakubské noci ale není jen o zapálení ohně, na kterém je pak upálena čarodějnice. Je hlavně o programu pro děti, soutěžích, hudbě, opékání buřtů a o celkové atmosféře. Letos platí od úterý 30. dubna 2024 v Praze zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech, jako jsou parky, lesní porosty, zahrady či lesoparky. Jestliže si chcete s dětmi opéct buřta tam, kde je to povoleno, a užít si zároveň skvělý program, budou se vám hodit tipy Kudy z nudy na pražské čarodějnice 2024!
Praha | Zážitky

Čarodějnice se opět slétnou na Ladronce

Městská část Praha 6 pořádá letos už 18. ročník Čarodějnic na Ladronce, dlouhodobě nejoblíbenějšího pálení čarodějnic u nás. Program zahrnuje koncerty, divadelní vystoupení, výtvarné a sportovní dílny, spousty masek, opékání špekáčků nebo řadu soutěží, vstup je pro všechny zdarma.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika