Úvod > Aktuality > Ptačí hodinka – ornitologové s dobrovolníky budou sčítat ptáky na krmítkách
Příroda

Ptačí hodinka – ornitologové s dobrovolníky budou sčítat ptáky na krmítkách

Každý rok v lednu zve Česká společnost ornitologická širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Zapojit se může každý, předchozí zkušenosti nejsou potřeba – stačí si připravit krmítko a hodinu jej v daném termínu pozorovat. Letošní ročník oblíbené akce probíhá ve dnech 5.–7. ledna 2024.
drozd kvíčalaČeská společnost ornitologická zve i letos širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý bez předchozích zkušeností.

Podobně sčítají ptáky stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích.
 

Jak se zapojit do Ptačí hodinky

sýkorky na krmítkuBěhem Ptačí hodinky sčítáte přiletivší ptáky na vaše krmítko po dobu 60 minut. Čas začátku pozorování si zvolíte podle sebe. Lepší šanci spatřit více ptáků budete mít především ráno a v podvečer. Pozorovat dění na krmítku můžete kdekoliv – na zahradě, na balkoně, v parku, u lesa

Vyberte si takové místo, na kterém vám bude celou hodinu příjemně. Berte v úvahu všechny ptáky, které během své hodiny spatříte – není důležité, zda přímo přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem.

krmítkoPro správné vědecké výsledky je podstatné, abyste žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto se pro každý druh zaznamenává nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se objevil v zorném poli. Za každý druh je třeba hlásit jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat se nerozlišují. Hodit se může i dalekohled a příručka k určování ptáků.

Formulář k zaznamenávání ptáků si lze stáhnou elektronicky do mobilu či počítače, zapisovat samozřejmě můžete i klasicky s tužkou a papírem. Vše potřebné najdete na samostatném webu Ptačí hodinky ptacihodinka.birdlife.cz.
Kdy a kde pozorovat ptáky? Pozorujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Kdy a kde pozorovat ptáky? Pozorujte ptáky na zimovištích i v zahradě

Možná vám zima nepřipadá pro výlety za pozorováním ptactva právě ideální: je brzy tma, do kostí proniká lezavé vlhko, často mrzne nebo padá sníh… Na druhou stranu na zimu k nám přilétají severské druhy, na polích loví potravu dravci a na vodních tocích a plochách zastihneme řadu druhů zajímavých vodních ptáků. A každá, i ta nejmenší zahrádka se může stát místem pozorování domácích ptáků, kteří hledají potravu u krmítek. Najdou-li tam ptáci v zimě potravu, oblíbí si ji a během vegetace zde možná i zahnízdí.

Ptačí hodinka aneb Sčítáme ptáky na krmítku!

10. 1.12. 1.
Ptačí hodinka aneb Sčítáme ptáky na krmítku!

Česká společnost ornitologická zve i letos širokou veřejnost k pozorování a sčítání ptáků na krmítkách během tzv. Ptačí hodinky. Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí.

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

V Přerově můžete nově navštívit Ornitologickou stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Součástí je nová stálá expozice s názvem Ptáci České republiky. Vystaveno je zde 593 jedinců od 365 ptačích druhů, u 248 druhů jsou vystavena i vejce.

Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

Ptákem roku 2024 je rehek domácí alias kominíček

Ptákem roku 2024 se stal rehek domácí, malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety.

Ptáci v zimě nespí: vydejte se po stopách zimujících ptáků

Ptáci v zimě nespí: vydejte se po stopách zimujících ptáků

Ptáci v zimě nespí! Ba naopak – jejich pozorování si můžete užít po celý rok. V zimě uvidíte mimo našich ptáků, kteří nelétají na jih severské druhy ptáků, kteří k nám přilétají přezimovat – pěnkavy jikavce, čečetky či havrany polní. Na zahradách a všude tam, kde zůstala nesklizená jablka se rádi krmí hejna drozdů kvíčal a v některých letech i brkoslavové. Živo bývá také na polích, kde loví potravu dravci. U vodních toků zastihnete morčáky, poláky, hoholy, husy nebo potáplice. A což teprve život na krmítku! Mezi 20 nejběžnějších druhů patří sýkorky, vrabci, zvonek, stehlík, pěnkava, kos, čížek, straka, brhlík, ale i strakapoud, drozd nebo červenka. Pokud vás pozorování baví, vydejte se za opeřenci na příjemnou procházku anebo se zapojte do celonárodního pozorování s názvem Ptačí hodinka.

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zimní prohlídky hradů a zámků i závody na lyžích

Co nezmeškat v lednu: ledové sochy, zimní prohlídky hradů a zámků i závody na lyžích

Kdekdo by si myslel, že po smršti adventních trhů a koncertů, vánočních akcí, předsilvestrovských i silvestrovských výstupů a dalších akcí koncem roku se dostaví nudný studený leden. Kdepak, Česko žije dále: přece byste si nenechali ujít nové ledové sochy, bláznivé zimní závody, koncerty a světové muzikály anebo třeba Ptačí hodinku? Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Dlouhý rybník v Lanškrouně

Dlouhý rybník v Lanškrouně

Dlouhý rybník u Lanškrouna je významným hnízdištěm vodního ptactva a důležitou zastávkou tažných ptáků. Východní část rybníka slouží jako městské koupaliště.

Ptačí stezka na Lipně

Ptačí stezka na Lipně

Ptačí stezka je novinkou od léta 2018 na Lipně, přímo u Stezky korunami stromů.

Naučná ptačí stezka v Běšinách

Naučná ptačí stezka v Běšinách

Hlavním tématem stezky je ptactvo, které se v lokalitě kolem Drnového potoka hojně vyskytuje. Součástí stezky jsou 4 informační tabule, pozorovatelna a 10 ptačích budek vhodných pro hnízdění.

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Jedna z částí zdejší naučné stezky vede na Polákův poloostrov Bohdanečského rybníka, kde do roku 2015 stávala jednoduchá dřevěná ornitologická pozorovatelna připomínající myslivecký posed.

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Mezi obcemi Troubky a Tovačov se nachází soutok dvou významných moravských řek – Bečvy a Moravy. Byla zde vybudována první pozorovatelna České společnosti ornitologické.

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

V Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky nedaleko jihočeské metropole naleznete na okraji rybníka Starý Houženský dřevěnou ornitologickou pozorovatelnu, která je volně přístupná všem milovníkům přírody.

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů

V Kynšperku nad Ohří objevíte poblíž vlakové stanice mokřady se vzácnou vodomilnou faunou. Mokřadní ptáky, kteří v mokřadech hnízdí, je možné sledovat z dřevěné pozorovatelny.

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků

Přírodní park Záhlinické rybníky je jedinečným územím na středním toku Moravy. Zahrnuje komplex Záhlinických rybníků, přilehlých luk a lužního lesa v lokalitách Filena a Zámeček. Vyhlášen byl v roce 1995 na ploše 500 ha.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Pozorování ptáků na Americe

Pozorování ptáků na Americe

Západní část Rybník Amerika s ostrovem je přírodní lokalitou hojně obývanou a navštěvovanou vodními ptáky Pro pohodlné pozorování byla v severní části rybníka vybudována ptačí pozorovatelna pozorovatelna. Podívejte se které ptáky a v které době zde můžete pozorovat.

Pozorování ptáků v Praze

Pozorování ptáků v Praze

Městská ornitologie je dost specifická a o Praze to platí dvojnásob, protože zimující ptáci si oblíbily turisticky nejpřitažlivější místa či jejich blízké okolí. Řeč je především o Vltavě zhruba od Železničního mostu po most Karlův.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda