Úvod > Aktuality > V novém Elektrikáriu VUT v Brně si vyzkoušíte třeba hru na laserovou harfu

V novém Elektrikáriu VUT v Brně si vyzkoušíte třeba hru na laserovou harfu

Vydáno 6. ledna 2016 Zážitky
Na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně začátkem ledna otevřou novou hernu ve stylu science center, která bude zaměřená na elektřinu a elektroniku. Návštěvníci si v ní například vyzkouší, kolik elektřiny lze vyrobit šlapáním na rotopedu.
Věda nemusí být nuda. Právě to se snaží dokázat nové Elektrikárium VUT Brno, které se oficiálně veřejnosti otevře 12. ledna. První návštěvníky ovšem přivítalo už na dnech otevřených dveří v první polovině prosince a podle prvních ohlasů je už dnes zřejmé, že se herna bude těšit velkému zájmu nejen Brňanů. Jedná se o expozici ve stylu science center, která je ale zaměřená pouze na elektřinu a elektroniku. Zábavní centrum je přístupné již pro děti od pěti let. V současnosti nabízí herna s podtitulem „perFEKTní elektrohrátky“ patnáct exponátů, které si mohou návštěvníci nejen prohlédnout, ale hlavně osahat, vyzkoušet a pohrát si s nimi.

Pracovníci Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně chtějí novou hernou u mladých lidí ještě více popularizovat technické vědy, zejména ty elektrotechnické. Zábavní centrum je koncipované tak, aby zaujalo zájemce od základních škol přes střední školy až po dospělé.
Pořízení exponátů stálo 150 tisíc korun, celková částka, která byla potřeba k otevření expozice, se však vyšplhala na půl milionu korun. Zatím je v Elektrikáriu patnáct exponátů, správci ovšem počítají s jejich obměnou přibližně každý půlrok.
 

Rotogen, 3D LED kostka a laserová harfa

Na jaké exponáty se tedy můžete od 12. ledna těšit? Na speciálním siloměru si zasoutěžíte, kdo déle dovede udržovat řídítka ohnutím v mechanickém napětí v předem daných mezích síly. S 3D LED kostkou můžete dělat velké světelné divy. Můžete si na ní zobrazit text, který napíšete nebo si na ní můžete pustit různé 3D svítící obrazce. Na speciálním šlapacím kole Rotogen si můžete vyzkoušet, kolik elektrické energie jste schopni vyrobit během 30 sekund, pod instalovaným mikroskopem s barevným LCD displejem pak můžete zkoumat cokoli, co vás napadne – třeba vlastní vlas. Budete si také moct vyzkoušet, jak se hraje na laserovou harfu bez strun.

Herna je otevřena od úterý do čtvrtka od 13 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 19 hodin s hodinovou přestávkou po 13 hodině. Vstup je zdarma a exponáty budou každých 6 měsíců obnoveny, nic tak nebrání častějším návštěvám!
Elektrikárium VUT Brno - herna se zaměřením na elektřinu a elektroniku (1)

Elektrikárium VUT Brno - herna se zaměřením na elektřinu a elektroniku

Herna ve stylu science center je také na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně. Je zaměřená na elektřinu a elektroniku. Návštěvníci si v ní například vyzkouší, kolik elektřiny lze vyrobit šlapáním na rotopedu.

Další aktuality