ÚvodAktualityV Mostě byla otevřena expozice druhé světové války
Památky

V Mostě byla otevřena expozice druhé světové války

  • 16. dubna 2015
Od května se v Mostě po roce otevře "staré krematorium" – Památník obětem II. světové války, s expozicí přibližující osudy lidí ve městě a okolí, v období 1938-1945. Tehdejší život zachycují fotografie, dokumenty, nálezy z bitev, modely bojové techniky a zmapované lidské osudy. V sobotu 25. a v neděli 26. dubna se sem můžete vypravit na Den otevřených dveří.
Mezinárodní památník obětem 2. světové války vznikl roku 2014 rekonstrukcí starého městského krematoria na mosteckém hřbitově. Stavba pochází z let 1923-1924 a byla postavena Ing. Antonem Svitilem podle plánů vídeňského architekta Augusta Kirsteina, který si zvolil tradiční předlohu – klasicistní chrám.

Památník připomíná 12 tisíc obětí války celkem čtrnácti národností a tisíce lidí, kteří prošli zdejšími lágry. Expozice přibližuje osudy lidí v Mostě a okolí v období 1938-1945, ať už jeho obyvatel nebo zavlečených válečných zajatců a nuceně nasazených. Tehdejší život zachycují fotografie, dokumenty, nálezy z bitev, modely bojové techniky a zmapované lidské osudy. Na vybudování památníku přispěli mimo jiné také váleční veteráni z Nizozemí, Ruska a Itálie.

Malý muzejní sál je od května do října otevřen každé úterý a čtvrtek od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin a v neděli od 13 do 16 hodin. V ostatní dny je možné přijít pod telefonické domluvě, předem se objednávají větší skupiny. V sobotu 25. a v neděli 26. dubna se sem můžete vypravit od 12 do 16 hodin na Den otevřených dveří.
Mezinárodní památník obětem 2. světové války v Mostě Památky

Mezinárodní památník obětem 2. světové války v Mostě

Na mosteckém hřbitově se nachází stavba starého krematoria, ve které naleznete Památníku obětem II. světové války. Expozice dokumentuje válečné události let 1938–45 na Mostecku. Připomíná tisíce obětí války a lidí, kteří prošli zdejšími pracovními a zajateckými tábory.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj