ÚvodAktualityV Kyjově si prohlédnete unikátní Ďáblovu bibli
V Kyjove si prohlédnete unikátní Dáblovu bibli
Kultura

V Kyjově si prohlédnete unikátní Ďáblovu bibli

  • 16. září 2013
Tajuplná Ďáblova bible je poprvé k vidění v Kyjově! Největší rukopisná kniha světa Codex gigas, či chcete-li Ďáblova bible, nazvaná tak podle vyobrazení v ní obsaženého ďábla, se dnes nachází v Královském muzeu ve Stockholmu. V České republice byla vystavena naposledy v roce 2007, poté se vrátila zpět do Švédska. V kyjovském muzeum je vystavená věrná kopie této unikátní knihy, kterou si můžete přijít prohlédnout do 13. října.
Ďáblova bibleJeden z vůbec nejpozoruhodnějších rukopisů vznikl někdy na počátku 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích, malé obci nedaleko Chrudimi. Kdo ví, proč právě na takto odlehlém místě? Byla snad kniha sepsána jinde a do Podlažic jen dovezena, anebo vznikl klášter za účelem stvořit v něm a uchovat největší a nejobsažnější rukopisnou knihu světa? Odpovědi a názory historiků se různí. Cestou osudu se Codex gigas dostal postupně do majetku cisterciáků v Sedleci, benediktinů v Břevnově a v Broumově a v roce 1594 o něj projevil zájem císař Rudolf II., který jej následně získal do své pozoruhodné sbírky. Za třicetileté války se Codexu zmocnili Švédové a obdarovali jím svou vzdělanou a umění i vědění nakloněnou královnu Kristinu.

Maketa slavné Ďáblovy bible
byla zhotovena na zakázku olomouckého Nadačního ústavu regionální spolupráce o. p. s. díky knihařskému mistrovi Jiřímu Foglovi, která jako jediná v naší republice umožňuje návštěvníkům výstav neomezeně si listovat v obsahu tohoto legendami opředeného osmého divu světa! Společně s Ďáblovou biblí jsou v muzeu vystaveny ještě další dvě významné makety knih – tou první je antifonář Elišky Rejčky ze čtrnáctého století a druhou knihu představuje Boskovská bible z patnáctého století. Jsou funkční, takže za účasti průvodce je možné do nich nahlédnout.

Codex GigasVýstava Codex gigas bude ve Vlastivědném muzeu v Kyjově zpřístupněna do 13. října 2013. Jako příjemný bonus bude pro návštěvníky v pátek 11. října 2013 v 17:00 hodin připravena přednáška knihařského mistra Jiřího Fogla, již vzpomenutého autora makety Codexu gigas, který promluví o práci na ojedinělé kopii tohoto světového unikátu.

Codex gigas je 90 cm vysoký, 50 cm široký a 75 kilogramů těžký, nelze si tedy představit, že by mohl sloužit k běžnému čtení. Nejednoho badatele proto logicky zajímá, jaký byl důvod k sepsání takto monumentální knihy a co je v ní obsaženo. Dle legendy ji vytvořil podlažický mnich, jenž se tak snažil vykoupit z těžkého hříchu a hrozilo mu zazdění zaživa. Souvisel snad nějak jeho hřích s archeologickým nálezem ženských a dětských koster v areálu kláštera? Mnich prý ve snaze vyhnout se trestu navrhl, že za jednu noc napíše největší knihu světa, ale protože záhy poznal, že jde o nadlidský úkol, uzavřel smlouvu s ďáblem, který knihu sepsal za něj a nakonec se v ní i zpodobnil.
Vlastivědné muzeum Kyjov Kultura

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku.

Kyjov – srdce Slovácka Kultura

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Další aktuality

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj