Úvod > Aktuality > V Borovanech se o víkendu vše točí kolem borůvek

V Borovanech se o víkendu vše točí kolem borůvek

Vydáno 7. července 2017 Gurmánská turistika
Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před dvanácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 8. - 9. července. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
Borovany leží v jižních Čechách, přibližně v polovině cesty mezi Českými Budějovicemi a Novými Hrady. Na Borůvkobraní  jste zváni o víkendu 9. a 10. července.

Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Na plácku u kašny jsou naplánována vystoupení písničkářů z Čech i Moravy, kejklířů a klaunů, folklorních souborů, workshop bubnování na africké bubínky a v neděli zde bude příležitost ulovit fotku s borůvkovými „živými sochami“.
 

Borůvky ve vzduchu i na talíři

Proč se Borůvkobraní pořádá právě v Borovanech, když v okolních lesích rostou borůvky podobně jako okolo Třeboně nebo Telče? Prý proto, že borůvky a název města spojuje slovo „bor“. Dějištěm gastronomické slavnosti s pestrým doprovodným programem je areál bývalého augustiniánského kláštera, kde všechno začne v sobotu 8. července v 10.00 hodin.

Tradice je tradice, a tak na Borůvkobraní nesmí chybět například Mistrovství světa v chytání borůvek do úst, nedělní soutěž jedlíků O krále borůvkových knedlíků anebo soutěž týmů ve vaření borůvkových knedlíků. Mezi sebou se utká šest skupin, z nichž každá musí připravit nejméně 55 knedlíků, lhostejno zda kynutých, plněných nebo přelévaných speciální jihočeskou borůvkovou omáčkou nazývanou žahour.
 

Borůvky kam se podíváte

Slavnosti budou opět probíhat v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Na plácku u kašny jsou naplánována vystoupení písničkářů z Čech i Moravy, kejklířů a klaunů, folklorních souborů, workshop bubnování na africké bubínky a v neděli zde bude příležitost ulovit fotku s borůvkovými „živými sochami“.

Program hlavního pódia v zahradě, obklopeného zejména stánky plnými borůvkových i jiných dobrot, zaujme v sobotu spíše milovníky tradic. Den začne vystoupením dechové kapely Jihočeská Podhoranka, během odpoledne pak vystoupí folklorní soubory z různých koutů jižních Čech a dudácká kapela z Pošumaví. Hudební program doplní připravovaná módní přehlídka krojů, které jsou dodnes v živém užívání a dojde i na povídání z oblasti kuchyně, ve které budeme opět čarovat i spolu s kulinářem Petrem Stupkou. Atmosféru podvečera doprovodí kapely KdoMělČas, Dětský Pokojíček a na závěr vystoupí Tlustá Berta. Nedělní program zahájí českobudějovická folková kapela Bonsai č. 3, těšit se můžete i na školní kapely borovanské ZUŠ, novou bubenickou show uskupení Wild Sticks a mladé, ale stále oblíbenější regionální kapely Living room, Quiet a Pilot Season. Samozřejmě nebude chybět další ročník mistrovství světa v chytání borůvek do úst, druhý ročník borůvkové výtvarné show na téma „modrá je dobrá“ a oblíbená soutěž o krále jedlíků borůvkových knedlíků u jídelny základní školy.
 

Vše pro děti

Podruhé bude v případě přízně počasí malé pódium v parku a jeho hlediště i okolní prostor na trávě pod stromy patřit hlavně malým návštěvníkům a rodinám s dětmi. Připraveny jsou divadelní pohádky pro malé i velké, koncert kapely „usmrkánků“, diskotéka pro děti s africkými tanečníky, klauni či pohádkové zpívánky. Koho program na pódiu omrzí, najde zábavu i jinde – třeba na tradičních historických kolotočích a střelnici, při hrách kapra Jakuba Borůvkáře nebo v chládku u altánku v parku, kde bude v rámci tvůrčích dílen připravena například dílnička pro malé anglické čtenáře, borůvkové tvoření s fimem a washi páskami, batikování triček, vinutí skleněných perel, výroba borůvkových šperků a samozřejmě oblíbené malování na textil, hrníčky, látkové panenky i papír.

Na své si přijdou i zahrádkáři; nejen pro ně v roce 2013 v areálu kláštera vznikla Borůvková zahrada s čítárnou. Je tu vysazeno všech osm odrůd zahradních neboli kanadských borůvek (Chandler, Duke, Emblue, Jersey, Bluecrop, Pink Lemonade, Berkeley, Bluejay) a vy kromě inspirace můžete získat cenné rady, jak úspěšně borůvky pěstovat a některé druhy si přímo na místě koupit.

 

Tipy i pro cyklisty

Pokud do Borovan přijedete na kole, možná vás k výletu zláká 26 km dlouhý okruh Na kole okolo Bor(ůvk)ovan s razítkovou soutěží. Mapku seženete zdarma v infocentru, jedním z razítkovacích míst je další skvělý výletní cíl: Park exotických zvířat za obcí Dvorec. V této soukromé farmě spatříte největší smečku lvů pustinných, tygrů ussurijských, vzácného Golden baby tygra a sněžného tygra.
 

Co, kde a za kolik?

A kolik vás tahle zábava bude stát? Vstupné (které platí na oba dva dny Borůvkobraní) stojí dospělé 100 Kč, děti do 15 let, studenty a seniory nad 70 let 50 Kč. Rodinná vstupenka vás vyjde na 250 Kč, děti do 6 let neplatí nic. Příjemná zpráva je, že vstupenka platí i na přírodní koupaliště Lazna a že pokud přijedete na Borůvkobraní vlakem a u pokladny předložíte vlakovou jízdenku do Borovan, získáte snížené vstupné.
Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Borovany na Českobudějovicku otevřely v červenci 2010 zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Na kole okolo Bor(ůvk)ovan

Poznejte malebné okolí Borovan s borůvkovými lesy, rybníky, vyhlídkami na Slepičí a Novohradské hory při cyklistickém výletu, který zvládnou i děti. Cestou vás čekají občerstvovací zastávky nebo návštěva místních atraktivit, kde získáte razítko a na konci výletu i borůvkovou odměnu.

Borůvkobraní v Borovanech 2018

Borůvkobraní v Borovanech 2018

Ojedinělá gastronomicko-kulturní akce, kde se vše točí kolem borůvek, proběhne v červenci v Borovanech. Soutěž v pojídání borůvkových kynutých knedlíků, borůvkový jarmark a hospoda s borůvkovým pivem, likérem i pálenkou, rady pro pěstitele kanadských borůvek...