ÚvodAktualityÚstecko si připomene 210. výročí bitvy u Chlumce
Kultura

Ústecko si připomene 210. výročí bitvy u Chlumce

  • 5. září 2023
Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 210. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 9. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 6. do pátku 8. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo s 15 děly a jízdu se 30 koňmi. U Chlumce se utká 250 vojáků!
VojáciPo neúspěšném tažení do Ruska v roce 1812 porazil Napoleon 26. a 27. srpna 1813 u Drážďan armády Rusů, Rakušanů a Prusů a stíhal poražená vojska ustupující do Čech. Právě v dnešním Ústeckém kraji, u Chlumce a Přestanova narazila francouzská armáda 29. srpna na silný odpor 15 tisíc ruských a několika set rakouských vojáků. Přestože Francouzi měli více než dvojnásobnou převahu, vítězství se nedočkali – druhý den přispěchaly na pomoc další rakouské a pruské oddíly a Napoleon se tak ocitl v obklíčení. Poté byl definitivně poražen roku 1813 v Bitvě národů u Lipska a roku 1815 u Waterloo.

VojáciVzpomínkové akce začnou již ve středu 6. září ve večerních hodinách šarvátkou u kostela v Petrovicích. Ve čtvrtek 7. září bude následovat pochod vojsk Petrovice – Tisá a ve 13:00 se vojáci utkají v Malých Tiských stěnách! Jedná se o připomínku střetu mezi rakouskými husary a ustupující francouzskou armádou. Další šarvátky budou v 16:00 u Oprámu ve Varvažově a od 19:00 ve Velkém Chvojně.

V pátek 8. září se bude dopoledne konat pietní akt v Telnici. Večer bude následovat v 18:00 pochod Chlumcem, následuje bohoslužba na Horce a od 19:30 divadelní představení na bitevním poli pod Horkou v Chlumci s názvem "Lucerna – s láskou, ale bez slitování" v podání Docela velkého divadla z Litvínova.

bitva u ChlumceHlavní část vzpomínkových akcí ale proběhne v sobotu 9. září od 11:00 v prostoru – Chlumec za Horkou – pole mezi Chlumcem a Žandovem, kde bude jak bojiště tak i vojenské ležení otevřené pro veřejnost. Bitevní ukázky proběhnou na louce za Horkou od 15:00 do 15:45 hodin a od 17:30 do 18:15 hodin. V hlavní roli knížete Schwarzenberga se opět představí populární herec a "koňák" Václav Vydra. Oblíbený herec pak "po bitvě" od 16:30 zahájí autogramiádu. V 16:20 se předvedou Dělostřelci z Dobrušky ve střelbě na cíl. Jak vypadala bitva u Varvažova uvidíte v 17:30. Slavné vítězství zosobní 70 vojáků a 12 koní na francouzské straně, a 180 vojáků (cca. 70 Rakušanů, 70 Rusů a 40 Prusů) a 18 koní na spojenecké. Cílem akce je připomenout významnou historickou událost, přiblížit obyvatelům a návštěvníkům regionu atmosféru a průběh válečných operací roku 1813. Od 18:15 pak následuje defilé vojsk. Vstupné na akci je 80 Kč.
Stezka Po stopách bitvy u Chlumce Příroda

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj