Úvod > Aktuality > Unikátní Strašínská jeskyně je během léta přístupná turistům
Příroda

Unikátní Strašínská jeskyně je během léta přístupná turistům

  • Vydáno18. července 2017
Jedna z největších jeskyň v Pošumaví, Strašínská neboli též Nezdická jeskyně ležící v bývalém vápencovém lomu u Strašína, je letos v létě opět zpřístupněna veřejnosti, a to od 23. července do 6. srpna 2017. Vzácná jeskyně vznikla jako puklinová v krystalickém vápenci a voda v jejím stropě vymlela obří hrnce. Jeskyni tvoří jedna síň a dva systémy krátkých chodeb, v nejnižší části jsou pak dvě jezírka. Strašínská jeskyně byla ještě donedávna veřejnosti nepřístupná. Díky snaze lidí ze Strašína se ji podařilo zpřístupnit alespoň v letních měsících.
Chodby Strašínské jeskyně, přírodní památky a největší jeskyně v okolí Sušice dosahují délky 200 m, největší síň jeskyně je zhruba 23 m dlouhá, 12 m široká, dosahuje výšky 3 m a končí podzemním jezírkem. Stejně jako Chýnovská jeskyně u Tábora je i ta Strašnická bez krápníkové výzdoby, ale jejím specifikem jsou korozní kapsy, laicky nazývané obří hrnce. Útvary vznikají chemickou korozí vápence  – výduť se střídavě rosí a koroduje, čímž se útvar stále prohlubuje. Jeskyně je také významným zimovištěm teplomilných druhů netopýrů.

Otevírací doba od 23. července do 6. srpna 2017: od úterý do neděle 10 až 15 hodin. Za deště se prohlídky bohužel nekonají. Vstupné do jeskyně je pro dospělé 40 korun, pro děti 20 korun. Určitě se s sebou do podzamí vezměte neklouzavou obuv s hrubým vzorkem a oblečení, které si budete moci umazat. Prohlídky pro skupiny je možno domluvit na tel. 376 587 223.
Strašínská jeskyně na Šumavě

Strašínská jeskyně na Šumavě

Strašínská jeskyně s jezírkem a pozoruhodnými mísovitými a hrncovitými prohlubněmi ve stropu je jediná větší krasová jeskyně v systému Sušicko-Strakonických vápenců. Jeskyně není přístupná.

Další aktuality

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.
Plzeňský kraj | Zážitky

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Plzeňský kraj | Kultura

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky