Úvod > Aktuality > Turistické novinky sezóny ve středních Čechách 2024: zlato, eko kemp či velikáni hudby
Památky

Turistické novinky sezóny ve středních Čechách 2024: zlato, eko kemp či velikáni hudby

Střední Čechy jsou proslulé zajímavými a snadno dostupnými turistickými cíli. Kromě bohatství historie, přírodních úkazů nebo živých tradic nabízejí každoročně nové možnosti výletů. Přehled novinek letošní sezóny představuje Středočeská centrála cestovního ruchu a zve do nových nebo upravených expozic, památek, kempů a na oslavy české kultury.

Nová expozice Památníku Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

dvořák nelahozevesPůvodně barokní rodný dům slavného českého skladatele Antonína Dvořáka, nacházející se v blízkosti nelahozeveského zámku, představuje velmi důležitou destinaci pro milovníky hudby z celého světa. Areál spravuje nezisková společnost Lobkowicz Collections, která představí koncem dubna 2024 proměnu Památníku Antonína Dvořáka v hudebně zaměřené kulturní centrum. Muzeum seznámí návštěvníky s prostředím a hudebními motivy Dvořákova dětství, a to pomocí interaktivních prvků, audiovizuální technologie i kreativně řešené expozice s historickými exponáty. Prostor se navíc stane vzdělávacím centrem, které bude dále inspirovat a rozvíjet mladé hudební talenty.
 

Smetana200 ve Středočeském kraji

bedřich smetanaAkcemi všeho druhu si letos Česko připomíná výročí 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Na jeho život a dílo upozorní řada akcí v rámci projektu Smetana200, jehož posláním je oslava české kultury a hudebnosti. Odkaz celosvětově známého skladatele si připomenou i střední Čechy. Oslavy a vzpomínky se chystají v Jabkenicích, v Chateau Mcely nebo na zámku Loučeň, kde Bedřich Smetana hrával. Přehled dalších akcí bude postupně zveřejňován na webu strednicechy.cz. 
 

Interaktivní podívaná na zlato v Jílovém

Novou expozici Zlata otevře koncem června Regionální muzeum v Jílovém u Prahy. Velkorysý prostor po renovaci umožní návštěvníkům nahlédnout na zlato u nás i ve světě z mnoha různých úhlů. Moderní instalace slibuje interaktivní podívanou. První, s kým se při vstupu do expozice setkáte, bude postava magistra Edwarda Kelleyho. Nahlédnout lze do jeho alchymistické dílny a díky rozšířené realitě uvidíte oživenou postavu mága a jeho tajuplných pokusů. Také bude možné procházet „štolou“, kde budou ve vitrínách umístěné vzorky zlata nejen z jílovského revíru, ale také ukázky ze světových lokalit. Nebudou chybět dobové těžební stroje nebo hlavní reprezentativní místnost „Zlato pro korunu“, věnovaná vazbě místního zlata na korunovační klenoty.

 
V Černokosteleckém pivováru nahlédnete do života židovských podnikatelů

židNárodní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy se nachází v autentických prostorách historické sladovny, pivovaru a sladového žentouru, kde se dochovala mimo jiné funkční historická technologie z 30. let 20. století. V květnu muzeum otevírá novou expozici a vznikne nový prohlídkový okruh, jehož součástí bude i expozice o podnikání židovské komunity na Kolínsku, Kostelecku, Českobrodsku a Kouřimsku. Muzeum, které lze už nyní částečně navštívit, je součástí komplexu Černokosteleckého pivovaru. Ten mimo jiné láká na dobré jídlo a pivo Dešťoffka, Vycpaná vydra a Černá svině.
 

Glamping v Levandulovém údolí

levanduleV červnu otevře své brány eko glamping a kemp pro karavany a stany. Nový kemp „Pod třemi svatými horami“ leží v Levandulovém údolí a rozprostírá se na vápencových mořích s léčivou silou minerálních moří Barrandien geoparku a pod svatými horami Plešivec, Svatý Jan pod Skalou a Kotýz. Eko kemp nabídne deset glampingových tiny domků se zaměřením na lázeňskou péči místními bio bylinami, minerály a léčivou vodou, která se nachází na pozemku. Kromě bylinných zahrad lze využít celostní procedury a balíčky. Okolí navíc láká na pěší a cyklistické výlety k středočeským hradům a dalším turistickým lokalitám.
 

Zpřístupnění Hrabalovy chaty v Kersku

hrabalova chataChata v Kersku se stala domovem spisovatele Bohumila Hrabala v roce 1965. Žil zde a tvořil až do roku 1996. Koncem roku 2021 ji koupil Středočeský kraj a spravuje ji Polabské muzeum, které má k dispozici i část původního vybavení. Letos zde bude otevřena expozice připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Jedním z cílů obnovy bylo, aby chata a zahrada byly navráceny do co nejvěrnější podoby, kdy tam Bohumil Hrabal pobýval. Termín otevření je prozatím stanoven na konec března, kdy se bude připomínat 110. výročí spisovatelova narození. Muzeum spustilo veřejnou sbírku, ve které oslovuje veřejnost s prosbou o pomoc při doplnění chybějících předmětů do připravované expozice. Jejich seznam je k nahlédnutí na webech Středočeského kraje či Polabského muzea.
 

Znovuotevření zvonice Borek u Suchomast

zvonice BorekV loňském roce proběhla rekonstrukce zdevastované barokní zvonice – zděné stavby, která se nachází na návrší v blízkosti kostela sv. Mikuláše. Stavba vznikla v druhé polovině 18. století na místě původní dřevěné zvonice, která byla vystavěna v roce 1517. Návštěvníci mohou od Velikonoc nahlédnout do prostor jedné z nejstarších dochovaných zvonových stolic v Česku a vidět více než 500 let starý zvon z dílny mistra Bartoloměje v Novém Městě pražském. Tento zvon mistr ulil v roce 1517 pro zvonici na Borku a v březnu 2024 se sem po 30 letech opět navrátí. Uchvátí zde krásný rozhled do krajiny a silná pozitivní energie místa. V průběhu roku se plánuje i revitalizace pozemku kolem zvonice.
 

Kutnohorský Sankturinovský dům v novém

Sankturinovský důmKutná Hora otevře 3. února opravený Sankturinovský dům v centru města. Do prostor se vrátí infocentrum a Galerie Felixe Jeneweina – malíře a ilustrátora. Původně gotický, později barokně přestavěný objekt, vznikl na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru. Na konci 15. století dům koupil královský zlatník Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 budova vyhořela a při pozdější přestavbě už získala dnešní podobu. 
 

Nová kempingová stání na Trhovkách

orlíkNejvětší z kempů, které provozuje obec Milešov na březích Orlického jezera, jsou Trhovky. V letošní sezóně zde budou zprovozněna nová kempingová stání. Vznikne 36 nových míst pro karavany a obytné vozy včetně přípojek na vodu, odpad a elektřinu. Oblíbený kemp má 200 metrů dlouhou pláž a v sousedství tenisové kurty, hřiště pro plážový volejbal nebo squash. K dispozici je obchod s potravinami nebo tři restaurace. Nedaleko lze navštívit poutní místo Svatá Hora u Příbrami nebo zámek Orlík.


Poznejte nejzajímavější turistické novinky roku 2023!
Černokostelecký zájezdní pivovar

Černokostelecký zájezdní pivovar

V prostorách pivovaru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.

Sankturinovský dům v Kutné Hoře

Sankturinovský dům v Kutné Hoře

Palác s barokní fasádou tvoří dominantu Palackého náměstí. V domě se nachází Galerie Felixe Jeneweina města Kutné Hory, Dvorní domek pro výtvarné workshopy a vzdělávací aktivity i stálá Expozice alchymie a renesančních věd. V přízemí domu najdete informační centrum, prodej suvenýrů a půjčovnu kol.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Rekreační zařízení Orion a kemp Trhovky

Rekreační zařízení Orion a kemp Trhovky

Největším ze čtveřice kempů, které provozuje Obec Milešov v okrese Příbram na březích Orlického jezera jsou Trhovky. V tomto kempu je k dispozici 350 míst pro stany a obytné přívěsy. Je zde 200 metrů dlouhá pláž s dobrým přístupem k vodě.

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Rodný dům Antonína Dvořáka – uzavřen z důvodu rekonstrukce

Na konci května 2024 spouštíme testovací provoz interaktivního muzea Rodného domu Antonína Dvořáka.

Levandulové údolí v Chodouni

Levandulové údolí v Chodouni

Levandulové pole s 40 000 levandulemi lékařskými a manufakturou z bio levandule chodouňské vás ozdraví a doplní energii Brdských lesů a omamné vůně.

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

V Černokosteleckém pivovaru z roku 1842 vzniká na ploše 4 000 m² Národní muzeum pivovarnictví představující pivovarnické technologie Rakouska-Uherska. Stane se také muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě.

Hrabalova chata v Kersku

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal tu své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky