ÚvodAktualityV Troji se představí nejlepší bonsaje z celé republiky
Příroda

V Troji se představí nejlepší bonsaje z celé republiky

  • 11. června 2023
Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji se od 16. do 25. června 2023 promění malé Japonsko. Půjde o přehlídku nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů. Festival bonsají a japonské kultury se koná od 16. do 25. června. Během výstavy se představí téměř 100 tvarovaných stromků, návštěvníci budou moci obdivovat bonsaje z vlastních sbírek botanické zahrady, ale i od pěstitelů ze Slovenska, Německa, Polska a Litvy. Návštěvníky čeká bohatý program, který přiblíží japonskou kulturu. Chybět nebude ani tradiční čajový obřad a speciality japonské kuchyně. Výstava bonsají bude k vidění v Japonské zahradě denně od 9:00 do 19:00 hodin.
BonsajTrojská botanická zahrada pořádá v pořadí již osmnáctý ročník výstavy bonsají v Japonské zahradě. Tentokrát návštěvníci uvidí ty nejlepší rostliny od předních českých pěstitelů, vystaveny budou i cenné exempláře ze sbírek botanické zahrady. Výstava bude pojata jako oslava umění bonsají a japonské kultury. V letošním roce bude přehlídka bonsají mimořádná a s širokým mezinárodním zastoupením. V rámci výstavy se představí téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska, Německa, Polska, ale i Litvy.

Botanická zahrada hl.m. Prahy bude v letošním roce poprvé hostit trienále, které se v ČR koná jednou za tři roky. Jenom v rámci trienále se představí 45 nejlepších bonsají, dalších stovka stromků bude k vidění v rámci samotné výstavy. Záštitu nad letošním ročníkem opět převzal japonský velvyslanec v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki, který se spolu se svou chotí zúčastní slavnostního zahájení.

bonsaj ošetřováníVýstava bonsají se už tradičně koná v expozici Japonská zahrada, kde bude umístěno téměř 100 tvarovaných stromků. K obdivu přihlížejících návštěvníků zde budou nádherné rostliny, jako například kvetoucí bugenvilea, smokvoň, moruše bílá, kolekce čtyř borovic drobnokvětých a zajímavostí bude také osazená skála. Nebude chybět ani mohutná bonsaj fíkusu (Ficus retusa), kterou Botanické zahradě hl. m. Prahy věnoval pan Kim Sae Won, pěstitel z Koreje. Pěstování bonsají má v Botanické zahradě hl. m. Prahy velmi dlouhou tradici, začalo se s ním již před čtyřiceti lety. V současnosti zahrada pečuje o zhruba 40 exemplářů.


Malé Japonsko v Troji

čajový obřadFestival nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Připravené jsou komentované prohlídky japonských mečů a ukázky bojových umění. Malí i velcí se mohou zúčastnit workshopů a vyzkoušet si například malování na textil a keramiku nebo malování tradičních japonských panenek kokeshi či skládání origami. Nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo originální tanec gejš. Na své si přijdou i milovníci japonské kuchyně, ochutnají sushi, tradiční čaj matcha či zmrzlinu s netradičními příchutěmi. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit.
 

Bonsajové trienále po třech letech v Praze

BonsajSoučástí letošního Festivalu bonsají a japonské kultury je bonsajové trienále, které se uskuteční od 23. června do 25. června ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací. Jde o prestižní mezinárodní přehlídku nejlepších bonsajistů z Česka, Německa a Polska. V Česku se tato přehlídka koná jednou za tři roky. Z každé země se může přihlásit pouze 15 stromů a každý pěstitel může vystavit pouze 1 stromek. Vybírají se tedy opravdu ty nejlepší z nejlepších. Součastí trienále budou rovněž stánky a prezentace bonsajových asociací jednotlivých zemí a společná demonstrace tvarování zástupců těchto asociací. Trienále a přehlídka těch nejlepších bonsají bude k vidění ve výstavním sále v nově otevřeném návštěvnickém areálu v srdci botanické zahrady. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěžní přehlídky proběhne v sobotu 24. června.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě Příroda

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Japonská restaurace Miyabi v centru Prahy Gurmánská turistika

Japonská restaurace Miyabi v centru Prahy

I vy se můžete naučit připravovat suši pod vedením skutečných odborníků. Pokud si objednáte „Suši večer plný překvapení“, čekají vás japonské speciality – samozřejmě včetně suši, které bude navíc připraveno přímo před vašimi zraky i s odborným výkladem.

Další aktuality

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024, Vinná noc v Mělníku, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha