Úvod > Aktuality > Třicáté výročí svatořečení Anežky České: výstavy, národní pouť a dávná legenda
Památky

Třicáté výročí svatořečení Anežky České: výstavy, národní pouť a dávná legenda

  • Vydáno2. listopadu 2019
Jedním z velkých okamžiků roku 1989 bylo svatořečení Anežky České, úzce spojené se sametovou revolucí. Pouhých pět dní po kanonizaci, k níž došlo 12. listopadu ve Vatikánu, odstartovaly události na Národní třídě pád komunistického režimu. Naplnilo se tak staré proroctví, že v Čechách bude dobře teprve tehdy, až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou?
Pouhých pět dní před vypuknutím sametové revoluce 12. listopadu 1989 v chrámu sv. Petra ve Vatikánu papež Jan Pavel II. prohlásil Anežku Českou za svatou. Obřadu se zúčastnila i československá vládní delegace, kardinál František Tomášek a hlavně tisíce poutníků. Jak se jim podařilo vycestovat do svobodného světa za železnou oponou?
 

Cesta za Anežkou

Za minulého režimu církve fungovaly jako symbol odporu proti režimu, ale listopadová vstřícnost režimu ke katolickým poutníkům byla jen obyčejným výměnným obchodem ve stylu něco za něco. Původně měl papež Anežku svatořečit v Praze, jenže to komunisté odmítli: návštěvy papeže se báli, hrozilo propuknutí velké protestní manifestace. Za přesun akce do Říma proto při jednání s Vatikánem slíbili, že poutníkům umožní vycestovat za hranice, kam se jinak běžně jezdit nesmělo.

Koncem léta se Arcibiskupský palác na Hradčanech proměnil v neformální cestovní kancelář, která pomáhala věřícím zajistit přepravu, valuty a další nezbytné formality. Z Československa nakonec dorazily do Říma čtyři zvláštní vlaky, přes sto autobusů a jedno letadlo, nepočítaje poutníky, kteří dojeli soukromě autem. V chrámu sv. Petra ve Vatikánu se jich tehdy 12. listopadu 1989 sešlo téměř deset tisíc.

Do dějin i lidských osudů občas vstoupí náhoda, a tak během sametové revoluce 25. listopadu 1989 došlo k jedinečnému protnutí sakrálních a pozemských změn. Oslavy svatořečení Anežky České pokračovaly mší ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, a to v radostné atmosféře plné euforie. Proroctví se dočkalo svého naplnění dřív, než kdokoliv doufal.
 

Svatá Anežko, oroduj za nás

Třicáté výročí svatořečení oblíbené české světice připomene několik akcí, které se díky oné historické náhodě prolínají s oslavami sametové revoluce. Život a osudy přemyslovské princezny, která místo světského bohatství dala přednost životu v chudobě za zdmi kláštera a o jejíž kanonizaci usilovala už česká královna Eliška Přemyslovna, představí výstava Svatá Anežka Česká – královská dcera, světice a patronka země v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce v Praze. Můžete ji navštívit zdarma až do 5. ledna 2020, a to vždy první víkend v měsíci a o státních svátcích od 10 do 16 hodin.

K výročí svatořečení Anežky České se uskuteční národní pouť do Říma, při níž čeští biskupové a poutníci dají papežovi společný dar, sochu v podobě koruny sv. Anežky České z dílny sochaře Daniela Ignáce Trubače. V pátek 25. říjnahistorické budově Jihočeského muzeaČeských Budějovicích začala výstava Svatá Anežka Česká a obraz její úcty v jižních Čechách, která bude k vidění až do poloviny října 2020. V Praze se pak můžete vypravit do Artinbox Gallery v Perlové ulici na výstavu Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás! Ta začíná 12. listopadu a potrvá do 30. ledna 2020.
 

Víte, že?

  • Svatá Anežka Česká se narodila zřejmě 20. ledna 1211 jako deváté a nejmladší dítě krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie Uherské. Jako většina přemyslovských princezen se měla stát pěšákem na politické šachovnici evropských panovnických dvorů, ale dala přednost životu ve víře a odříkání. Přijala řeholi sv. Františka, založila v Praze klášter klarisek a k němu přiléhající špitál. Později iniciovala i zrod jediného českého rytířského církevního řádu Křížovníků s červenou hvězdou.
  • Král Václav I. své sestře věnoval pozemky u Vltavy zvané Na Františku, kde Anežka ze svého věna začala s výstavbou kláštera. Dnes jej známe jako Anežský klášter a celoročně si tu můžete prohlédnout expozice středověkého umění Čech a střední Evropy, součást sbírek Národní galerie.
  • Svatá Anežka Česká, patronka všech nemocných, chudých a trpících, bývá zobrazována s modelem kostela v ruce a v řeholních šatech s korunkou. Patří mezi české zemské patrony a najdete ji i mezi svatými kolem jezdeckého pomníku sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.
  • O Anežce víme leccos, ale místo jejího posledního odpočinku neznáme. Zemřela 2. března 1282 a pohřbena byla v kapli Panny Marie v klášterním kostele sv. Františka, ale její ostatky byly později přeneseny jinam, zřejmě v obavách před častými záplavami. A jak to bylo s legendárním dávným proroctvím, které znovu ožilo v době sametové revoluce? O svatořečení se v něm nemluví, štěstí pro národ je spojeno právě s nalezením Anežčina hrobu.Jeho autor Jan Papoušek ze Soběslavi (1392–1455), utrakvistický kněz a rektor vysokého učení v Praze, jenž konvertoval ke katolictví, doslova uvedl, že „…pokojné a šťastné časy v zemi české nastanou, když tělo blahoslavené Anežky najdou.“
Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Výlet Polnou po stopách Hilsneriády

Pro časopisy zaměřené na historii a nejrůznější tajemství je Polná dodnes vděčným cílem a jména Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera znají i ti, kteří tu nikdy nebyli. Pojďme se proto seznámit s městečkem na Vysočině podrobněji a podívat se na místa, která by vás mohla zajímat.

Pohádková zahrada Pardubice

Pohádková zahrada Pardubice

U parku Červeňák v Pardubicích najdete pohádkovou zahradu se zvířátky, které se podařilo zachránit z nevhodných podmínek nebo jatek. Obývají ji hlavně hospodářská zvířata, kozy, ovce, králíci, ale také poník, kočky, morčata, křepelky nebo želvy.

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Vila Bertramka a park na pražském Smíchově

Bývalá usedlost v klasicistním stylu je obklopená krásným parkem se salou terrenou, fontánou a bustou W. A. Mozarta. Věhlas letohrádku dali manželé Duškovi, kteří zde Mozarta hostili – právě tady složil v roce 1787 svou nejznámější operu Don Giovanni.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Česká poštovna na vrcholu Sněžky

Na nejvyšší české hoře, Sněžce, leží Česká poštovna Anežka, navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem. Poštovna má přiděleno i svoje PSČ 542 91. Konstrukce České poštovny je v podstatě dřevěná skládačka z 20 tisíc dílů.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Kostel Nejsvětější Trojice v Neznašově

Kostel Nejsvětější Trojice v Neznašově

Kostel v obci nedaleko Týna nad Vltavou vyrostl až kolem roku 1800 a má znaky rokoka. Plochostropý interiér zdobí nástropní fresky, které znázorňují základní české patrony, jako je sv. Václav, sv. Vojtěch, sv. Anežka, sv. Ludmila a především sv. Augustin.

Kostel sv. Michala v Kozlovicích

Kostel sv. Michala v Kozlovicích

Kostel svatého Michaela archanděla v Kozlovicích byl postaven v těsné blízkosti stávajícího, z valné části dřevěného. V průběhu let docházelo k mnoha opravám a úpravám kostela uvnitř i vně.

Kostel sv. Haštala v Praze

Kostel sv. Haštala v Praze

Gotická stavba pochází asi ze 2. čtvrtiny 14. století. Přestavěn byl do podoby nepravidelné čtyřlodní baziliky, zařízení kostela je převážně barokní.

Další aktuality

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura