Úvod > Aktuality > Tři výlety k hornickým památkám: Karvinské moře, důl Pepř a Kutná Hora
Památky

Tři výlety k hornickým památkám: Karvinské moře, důl Pepř a Kutná Hora

  • Vydáno30. září 2022
Víte, že i technické památky se každý rok utkávají v soutěžích o nejrůznější ocenění? Jedním z nich je cena Český permon, která se uděluje institucím, které se významně zasloužily o rozvoj hornických tradic. Mezi vítězi najdete jak místa, která určitě znáte, tak místa téměř neznámá, opředená zajímavými příběhy. Na výlet k několika technickým památkám, které se dočkaly toho ocenění letos i v letech minulých, vás zve portál Kudy z nudy.

Permon 2022 získalo Hornictví na Karvinsku

Karvinské mořeCenu Český permon letos obdržela obec Stonava za výstavu pojmenovanou "Hornictví na Karvinsku v proměnách času". V současnosti je k vidění za zámku FryštátKarviné, stěhovat se ale bude i na další místa. Ukazuje proměny regionu v kontextu dobývání uhlí, rozvoje technologií či největších tragédií, ale také hornické zvyky propojené s folklorem, stejně jako vyrovnávání se s kdysi nešetrnou těžbou. Tipem na výlet ale není jen výstava na zámku, v Karviné vzniká rekreační oblast Karvinské moře. V části Darkov přímo pod těžními věžemi bylo zájemcům zpřístupněno jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů. Jezero vzniklo, když se poddolovaná zem dostala až pod úroveň spodní vody, která díru v zemi zalila. Na koupání už to sice letos nebude, ale můžete si zde zasportovat – projet se na in-linech nebo kole po novém tříkilometrovém okruhu kolem vody. A nedaleko Stonavy najdete další revitalizovaný těžební prostor – důl Gabriela, kde pomalu vzniká Poho Park zaměřený na historii hornictví v regionu.


Permon 2021 za zpřístupnění zlatodolu Pepř v Jílovém

důl na pepřiSpolek Montanika získal Perona 2021 za zpřístupnění historického zlatodolu Pepř v Jílovém u Prahy. Jednotlivé báňské expozice jsou v terénu spojeny do uceleného řetězce, který dává návštěvníkům nahlédnout do historie a problematiky dolování na Jílovsku. Důl je unikátní v tom, že se nejedná o pouhé muzeum v podzemí, ale byl zde zachován prakticky zcela funkční důl včetně pomocných provozů. Rekonstrukce je provedena v takovém rozsahu a tak autenticky, že poskytuje naprosto dokonalou představu o fungování dolu od středověku až do 20. století. Dolem se můžete projít po objednání, provádí se skupiny od 10 do 24 osob. Pokud nemáte možnost vytvořit tak početnou skupinu, doporučujeme vám návštěvu zlatých dolů v blízkosti Jílového, kde jsou dostupné prohlídky i pro jednotlivce – jedná se o štolu Halíře a Štolu svatého Josefa.
 

Permon 2020 a unikátní nález v podzemí Kutné Hory

Šachta BylankaV roce 2020 získal ocenění Permon Hornický spolek Barbora, a to za záchranu a vyzdvižení dřevěného větracího zařízení z dolu Bylanka IV. Hornický spolek Barbora, společně se svými kamarády a podporovateli, které spojuje vášeň pro montánní podzemí, pracuje více než 14 let na obnově historického důlního díla Bylanka IV. Práce vyvrcholily v roce 2019 záchranou a vyzdvižením zachovalého dřevěného středověkého větracího stroje z roku 1522. Zařízení, které středověkým havířům zajišťovalo přísun čerstvého vzduchu do šachty, je podle vyjádření archeologů v Evropě výjimečné. Lopatkové větráky jsou znázorněny na historických iluminacích znázorňujících těžbu stříbra, avšak dosud se fyzicky žádné nedochovaly. Středověké zařízení bylo vyzdviženo ze zatopené šachty, v hloubce 38 metrů pod zemí! Členové spolku provádí průzkum a zajištění hornických důlních děl na území Kutné Hory, jelikož rozsáhlé podzemí pod městem není v mapách a starých dokumentech dostatečně zaznamenáno. Důl Bylanka bude (možná již příští rok) přístupný formou zážitkové turistiky. Za svitu hornických kahanů a s hornickým vybavením bude vstup umožněn těm, kteří se nebojí nepohody. Čeká je lezení po žebřících, místy i po kolenou a brodění vodou. Než se prohlídková trasa plně otevře, lze v Kutné Hoře navštívit stříbrný důl Českého muzea stříbra.
Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací školy Bylanka IV.

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

POHO Park – důl Gabriela v Karviné

Projekt POHO Park usiluje o vybudování důstojného centra pohornické krajiny, které nabídne zázemí nejen návštěvníkům dolu Gabriela, ale také přilehlého kostela sv. Petra z Alkantary. Vzniknout by měl do roku 2026.

Štola Halíře u Jílového

Štola Halíře u Jílového

Halíře jsou průzkumné důlní dílo z poloviny 20. století, které má unikátní kosočtvercový profil. Jako jedno z mála důlních děl je štola bezbariérová a lze si ji tak prohlédnout na vozíku nebo s kočárkem.

Štola sv. Josefa u Jílového

Štola sv. Josefa u Jílového

Pravděpodobně již v předhusitské době se ve štole sv. Josefa těžila zlatá ruda, později byla těžba obnovena v 18. století. V současnosti je zde zpřístupněno 200 m chodeb s expozicí o těžbě zlata v okolí, v tzv. Kocourském žilném pásmu.

Jílovské zlaté doly: Důl Pepř – štola Václav

Jílovské zlaté doly: Důl Pepř – štola Václav

Společnost Montanika zajišťuje exkurze do podzemí po předchozí domluvě. Věnuje se výstavbě hornického skanzenu v prostorách dolu Pepř. Celková trasa má délku 4 km zahrnující i jízdu vláčkem, trvá zhruba 2,5 hodiny. V podzemí uvidíte funkční hornické stroje i rudní žílu se zlatem.

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly

Naučná stezka Jílovské zlaté doly je názorným doplňkem ke stálé expozici zlata Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Stezka vede většinou po polních cestách a je přístupná po celý rok. Má dvě trasy, z toho jednu okružní. Jedna z nich měří 4,5 km a druhá 5 km.

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

V části Darkov přímo pod těžními věžemi zpřístupnilo město Karviná lidem jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky