ÚvodAktualityV Třeboni vypuknou tradiční Rybářské slavnosti
Gurmánská turistika

V Třeboni vypuknou tradiční Rybářské slavnosti

  • 13. srpna 2019
Předposlední prázdninový víkend zavítejte na Rybářské slavnosti do Třeboně. Patnáctý ročník slavností se uskuteční ve dnech 16. až 18. srpna 2019. Hlavní část programu bude probíhat na louce u Zlaté stoky. Kromě rybářského programu a rybářské techniky vás zde čekají i gastronomické lahůdky a výrobky z ryb.

Rybářské slavnostiZ východu se kolem historického jádra Třeboně vine Zlatá stoka, na severu se leskne hladina rybníka Rožmberk a z jihu, z hráze rybníka Svět na své dílo dohlíží socha regenta Jakuba Krčína z Jelčan.

Z dnešního pohledu na krajinu Třeboňska se stovkami rybníků by měl radost: rybám se tu daří a Rybářské slavnosti letos oslaví již 15. ročník. Místem konání slavností bude – stejně jako minulé roky - Areál Pod Světem (Slavnostní zahájení slavností, gastronomický a kulturní  program, ohňostroj) a Sádky Rybářství Třeboň (Dny otevřených dveří na sádkách).
 

Kdo miluje ryby, jede v srpnu do Třeboně

TřeboňskoMáte také rádi ryby? Pak přijeďte do Třeboně! Bohatý program slibují zdejší Rybářské slavnosti, které se budou konat už od pátku 16. až do neděle 18. srpna na louce u Zlaté stoky a v areálu sádek společnosti Rybářství Třeboň. Rybáři vám předvedou své umění, těšit se můžete na kulturu i zábavu, výstavu živých ryb a prodej ryb – živých, uzených i rybích specialit. V době konání Třeboňských slavností jsou na třeboňském náměstí instalovány bazény s ukázkami okrasných ryb.

Volným pokračováním rybářských slavností bývají podzimní výlovy; termíny sice budou zveřejněny až v září, ale již nyní si můžete v kalendáři označit víkend 11. až 13. října 2019, kdy se bude konat výlov Rožmberka. Přijeďte se podívat jak tento velikán vydává  své bohatství, a odhaluje své dno!
 

V sobotu ryby, v neděli kolo

RybaRybářské slavnosti v sobotu 17. 8. 2019 začínají slavnostním nástupem rybářů a po bohatém celodenním programu vyvrcholí ohňostrojem. Základem a hlavním bodem slavností je setkání s rybáři, prezentace rybářského řemesla, výstava ryb a bohatá rybí (nejen) gastronabídka. Sádky rybářství Třeboň nabízí nejrůznější ukázky – nenechte si ujít filetování ryb, exkurzi na sádkách, ukázky rybářské techniky nebo kapří řízky od třeboňských baštýřek.

TřeboňA pro milovníky rybí gastronomie budou navíc po celý víkend přichystána speciální menu v Pěšárně – Restauraci a Vinárně, rybí a jiné speciality na grilu na Louce u Zlaté stoky, výrobky ze sladkovodních ryb v Areálu pod Světem a vynikající Znovínská vína.

Po bohatém sobotním programu bude v neděli program rybářských slavností pokračovat. Na tento den je také připraven již tradiční cyklistický výlet po třeboňských rybnících. Vyjíždí se v 10 hodin dopoledne "Cestou třeboňských pěšáků". Startovacím místem je Areál Pod Světem.
 

Výlov „českého moře“ a běh kolem Světa

TřeboňVolným pokračování rybářských slavností bývají podzimní výlovy rybníků. Již nyní si v kalendáři můžete označit říjnový víkend 11. až 13. 10. 2019, kdy se tradičně koná slavnostní výlov českého moře, rybníka Rožmberk. Ten je s rozlohou 647 ha nejenom největším rybníkem Třeboňska, ale celého Česka. Ani tady nebude chybět spousta stánků s rybními pochoutkami a pestrý doprovodný program pro děti.

A protože Rybářské slavnosti i výlov trvají několik dnů, určitě vám přijdou vhod i další výletní tipy – třeba třeboňský renesanční zámek, Bertiny lázně anebo lázně Aurorawellness centrem Aqua viva. Lázeňský komplex Aurora leží v parku na břehu rybníka Svět. Kolem něj vede naučná stezka, která míjí překrásnou Schwarzenberskou hrobku, a její trasa je také závodní dráhou pro Běh kolem Světa. Celkem 11 729 metrů dlouhý rovinný cross se koná v sobotu 7. září a startuje před vstupem do lázeňského parku Aurora, mezi hotely Bohemia a Regent.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni Kultura

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Třeboňská rybniční soustava Příroda

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO Příroda

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku Příroda

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Rybníkářství Třeboň Příroda

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Naučná stezka Rožmberk Příroda

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj