Úvod > Aktuality > Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi
Gurmánská turistika

Tradice: na pivo do hospody se slavnými osobnostmi

Poslechněte si audio verzi článku
Pivo je jedním z národních pokladů Česka, tradice našeho pivovarnictví sahá až do středověku a pozvat „na jedno“ nejlepší přátele patří k českým národním tradicím. Své o tom vědí slavní Rolling Stones, americký prezident Bill Clinton a další známé osobnosti, které byly okouzleny atmosférou pravé české hospody. Užijte si ji i vy!
Nejedna hospoda, pivnice či restaurace láká na spojení se slavnými osobnostmi. Korunka v logu Pivovaru Krušovice připomíná, že císař Rudolf II. si oblíbil nejen Křivoklátsko s jeho hlubokými lesy, ale také pivo zdejších sládků. Kdyby existovala Jedová chýše, podnik s nevalnou pověstí, který znáte například z televizního seriálu Hříšní lidé města pražského, určitě by měla reklamu a lákala k posezení u piva tam, kam chodíval král Václav IV. Zkrátka i když je pivo český národní nápoj a v Česku ho vaří přes 500 velkých i malých pivovarů a tisíce domácích pivovarníků, doporučení slavných osobností stále funguje.
 

Orlando Bloom a Staropramen

Dokazuje to i smíchovský pivovar Staropramen, který v roce 2022 představil novou dvanáctku reklamní kampaní s Hynkem Čermákem. O rok později pak udělal reklamu ležáku ze smíchovského pivovaru i Praze jako takové herec Orlando Bloom. Vydejte se s ním na jízdu plnou chutí, vůní a tajemství „zlaté Prahy“ ze Staroměstského náměstí až na Smíchov a pak si zajděte „na jedno“ do některé z hospod, kam chodívaly osobnosti světové hudby, literatury či politiky.
 

Václav Havel: Rolling Stones aneb kameny se valí do hospody

Pravou hospodskou atmosféru miloval prezident Václav Havel. Kromě známých pražských pivnic U Pinkasů a hospody U Zlatého tygra chodíval na plzeňský Prazdroj do restaurace Na Rybárně (dnes Origami Restaurant) v Gorazdově ulici nedaleko Tančícího domu. Po Sametové revoluci tu hostil třeba Paula Simona nebo Rolling Stones. Neméně legendární je nedaleká restaurace Vltava (kdysi hospoda Paroplavba), kde Havel spolu s dalšími disidenty finalizoval výzvu Několik vět, která přispěla k pádu komunismu v Československu.

Víte také, že Havel pracoval jako dělník v pivovaru KrakonošTrutnově? Kousek odtud ostatně je jeho slavná chalupa na Hrádečku a podle pamětníků právě v Krakonošovi naučili budoucího prvního prezidenta České republiky pít pivo. Vznikla tu prý i jeho slavná hra Audience. Do míst, kde ji Havel psal, se při návštěvě pivovaru můžete podívat dodnes.
 

Bill Clinton: na pivo s Havlem, pak jam session v Redutě

Bill Clinton byl teprve druhým prezidentem USA, který v roce 1994 navštívil Česko, ale byla to pro něj už druhá návštěva Prahy: poprvé ji viděl jako student při návštěvě za hlubokého komunismu. Po jednáních na Pražském hradě se vydal v doprovodu Václava Havla a Madeleine Albrightové do ulic Starého Města. U Zlatého tygra si u piva popovídal s Bohumilem Hrabalem a dalšími osobnostmi české kultury, po večeři si na Národní třídě připomněli Sametovou revoluci a poté vyrazili na jam session do Reduty, nejstaršího jazzového klubu v Česku. Na saxofon, který Clinton tehdy dostal od Havla, prý zahrál jazzové skladby Summer Time a My Funny Valentine.
 

Bohumil Hrabal: popularizátor české pivní kultury

Mezi největší popularizátory piva a české pivní kultury patřil spisovatel Bohumil Hrabal. V pivovarech dokonce vyrůstal, a to v Polné a v Nymburce, své vzpomínky pak zvěčnil v knize Postřižiny. Možná znáte spíš její filmovou podobu od oscarového režiséra Jiřího Menzela, která se ale natáčela jinde, v pivovaru Dalešice.



V Praze měl Hrabal několik oblíbených podniků. Pravidelně chodíval do pivnice U Zlatého tygra, kde s dalšími štamgasty sedával u stolu před vchodem do kuchyně. Tygra vynechával pouze výjimečně, a to když byl na své chatě v Kersku anebo dal přednost jiné pivnici. Chodíval ke Kocourovi, k Sojkům, do Plzeňského dvora, Na Formanku do Veletržní, do Brčalky v Široké i do Libně. U Tygra ho navštěvovalo mnoho zpěváků, filozofů, výtvarníků, chodil sem za ním i Václav Havel. Rád si tu pochutnal nejen na výtečném plzeňském pivu, ale také na vepřové pečeni s bramborovým knedlíkem.
 

Leoš Janáček: Na pivo do mlýna

Český hudební skladatel Leoš Janáček dodnes patří k nejhranějším autorům klasické hudby na světě. Měl rád společnost, navštěvoval kavárničky a hospůdky, kde se to hemžilo uměleckou a politickou smetánkou. Na pivo s přáteli prý rád chodil do Stopkovy Plzeňské pivnice v Brně; dodnes ji najdete na České nedaleko náměstí Svobody.
 

Antonín Dvořák: Na jedno a bramboračku

Na jedno a k tomu na bramborovou polévku si prý rád zašel také slavný hudební skladatel Antonín Dvořák, autor Novosvětské symfonie. Ze svého bytu to měl jen kousek do pivovaru U Pravdů: stačilo jen přejít Žitnou ulici. Víc o životě mistra Dvořáka se dozvíte v Muzeu Antonína Dvořáka v pražském letohrádku Amerika anebo se zajeďte podívat na Vysokou u Příbrami, kam jezdíval na letní byt a dnes tu najdete jeho památník i Rusalčino jezírko.
 

Jaroslav Hašek: král českých bohémů a autor Švejka

Spisovatel Jaroslav Hašek se neproslavil jen knihou Osudy dobrého vojáka Švejka, ale i divokým a dobrodružným životem. Svého času nevynechal žádnou známější pražskou pivnici a za jediný den prý dokázal vypít až třicet piv. V pražské restauraci Kravín u náměstí Míru založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Jeho slavná románová postava Švejk je spojována s restauracemi U Fleků, U Kalicha a U Vejvodů, kde se dodnes v nádherných historických prostorách čepuje nejlepší české pivo. Konec života strávil Hašek v Lipnici nad Sázavou, a to zejména v restauraci U České koruny. Jeho oblíbený stůl prý býval hned u vstupu po levé straně.
 

Mozart: noční tahy v srdci Prahy

Miláček Pražanů Wolfgang Amadeus Mozart to měl jednoduché: restaurant U Tří zlatých lvů nedaleko Staroměstského náměstí býval přímo v domě, kde si při svých návštěvách Prahy pronajímal byt. Během svých pověstných nočních tahů pobýval prý také často v lokálech v Celetné ulici a někde tady se podle legendy potkal s harfeníkem, pro něhož na počkání složil drobnou skladbu. Mozartovské stopy najdete i v krčmě U krále Brabantského na Malé Straně, která patří mezi nejstarší restaurace v Praze a funguje dodnes.
S osobností na procházku: do Všeradic a Dvora Všerad za Magdalenou Dobromilou Rettigovou

S osobností na procházku: do Všeradic a Dvora Všerad za Magdalenou Dobromilou Rettigovou

I když od vydání slavné Domácí kuchařky uplynulo už téměř 200 let, její autorka Magdalena Dobromila Rettigová (1785–1845) je v gastronomii stále pojem. Pojďte si ji s Kudy z nudy připomenout do Všeradic na Berounsku, kde se narodila. I když většinu života strávila jinde, tady na ni nezapomněli a například místní pivovar Všerad pravidelně v lednu připomíná výročí jejího narození spodně kvašeným speciálem Magdalena.

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Tradice: česká národní kuchyně a gastronomické toulky po Čechách, Moravě a Slezsku

Cestování s Kudy z nudy je často spojené s ochutnáváním českých, moravských a slezských gastronomických specialit. Jaká ale vlastně je naše národní kuchyně? Která jídla řadíme k nejoblíbenějším a po kterých se v restauracích jen zapráší? A co u nás chutná cizincům? Pojďte s námi ochutnat Českou republiku a ověřit si, že láska skutečně prochází žaludkem.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejlepší místa pro vánoční večírky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejlepší místa pro vánoční večírky

Hledáte originální místo pro vánoční večírek? Vezměte kolegy jinam než do nejbližší restaurace, kam denně chodíte na oběd. Na Kudy z nudy jsme se porozhlédli po všech krajích České republiky a našli místa, kde se vám budou s láskou věnovat a na která budete dlouho vzpomínat.

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

Tradice: české pivo jako fenomén a symbol národní hrdosti míří do UNESCO

České pivo patří mezi naše národní poklady. I když město Žatec a okolní chmelařská krajina byly v září 2023 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, samotná pivní kultura na seznamu UNESCO zatím není. Český svaz pivovarů a sladoven se to rozhodl změnit a podnikl první kroky na dlouhé cestě. Jejím výsledkem by měl být zápis české pivní kultury na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Nebude to ale hned, úspěch se dá čekat až za několik let.

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Pivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023

Pivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023

Česko umí obnovovat památky. Potvrzuje to ocenění Europa Nostra Awards 2023, které získal parostrojní pivovar v Lobči. Pracovali na něm architekti Jana a Pavel Prouzovi. Historie vaření piva ve středočeské Lobči sahá až do roku 1586. Pivovar a sladovna byly dlouhou dobu v nepřetržitém provozu, v 90. letech 19. století došlo k modernizaci, v roce 1943 se však výroba zastavila a od 80. let 20. století byl pivovar opuštěný a chátral.

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Tradice: slavné osobnosti kolem piva aneb pivo dělá sládek

Že je české pivo nejlepší na světě je celkem známá věc, ale skvělé jméno mají i čeští sládci. Možná z historie znáte jména František Ondřej Poupě nebo Josef Groll, ale stojí za to seznámit se i s jejich následovníky, tedy sládky, kteří nyní dávají nezaměnitelný rukopis pivům z pivovarů Pilsner Urquell, Proud či Raven z Plzně, pivovaru Libertas v Úvalech, Pivovaru Litovel, pražskému pivovaru Cobolis či pivovaru Budvar z Českých Budějovic. Nabídneme vám i pár tipů, kde si práci sládka vyzkoušet a kam se vypravit na prohlídku.

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Stačí otevřít nabídku Česká nej na hlavní stránce portálu Kudy z nudy, a vybrat si ze seznamu originálních českých vynálezů, unikátů a rekordů. Vychutnejte si některé z těch malých a přitom velkých věcí, které se postarají o báječné chvíle s přáteli a rodinou, o zábavu, dobrodružství i skvěle strávený volný čas. Které to jsou?

Jelen, medvěd, ježek i drak: znáte symboly našich měst?

Jelen, medvěd, ježek i drak: znáte symboly našich měst?

Víte, které z našich měst má ve znaku medvěda a najdete v něm dokonce i medvědárium se živými medvědy? Která města mají na radnici draka, kde jsou doma ježci nebo koně, které město střeží dva obři a kde se dohadují kamzík s jelenem, který z nich je pro město důležitější?

10 tipů na restaurace a pivovary CzechSpecials, kde můžete ochutnat skvělé pivo

10 tipů na restaurace a pivovary CzechSpecials, kde můžete ochutnat skvělé pivo

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, kde se pivo pije, tam se dobře žije….ale pozor, nám spotřeba piva na jednoho obyvatele klesá, v roce 2020 to bylo 135 litrů a v roce 2022 jen 129 litrů. Pivovary v Česku uvařily 19,6 milionu hektolitrů piva, meziročně o 2,8 procenta méně. S tím musíme něco udělat! Nejlépe tak, že půjdeme na pivo a dáme si k němu něco dobrého k snědku. Dnes vás pozveme i na zajímavá piva tam, kde byste možná pivní speciály nečekali. Všechny restaurace mají certifikát CzechSpecials.

100 tipů, kam jít na pivo

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Kalendář 2024: Průvodce pro milovníky piva: exkurze, muzea, stezky, lázně i festivaly

Skvělá chuť českého piva má ve světě výbornou pověst. Není tedy divu že jsou Češi pokládáni za experty na výrobu i jeho ochutnávání. V říši piva vznikají turistické pivní stezky, navštívit můžete hned několik pivních muzeí, expozic či festivalů, a co nabídnout mají velké i malé pivovary. Tak pojďte na jedno!

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.

10 tipů na tradiční české a moravské hospody aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na tradiční české a moravské hospody aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na návštěvu do některé ze starých hospod! Vychutnejte si podobnou atmosféru, jakou zažívali naši pradědečkové, v autentických interiérech s pivem jako křen a tradiční domácí kuchyní. Zkrátka hospody, které byste rozhodně neměli minout bez povšimnutí a kde se leckdy psala historie.

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Bednářství nevymizí: Bednáří z Plzně zachovávají a rozvíjí tradiční pivovarské řemeslo

Bednářství nevymizí: Bednáří z Plzně zachovávají a rozvíjí tradiční pivovarské řemeslo

Plzeňský pivovar je jedním z posledních míst v Evropě, kde se tradiční bednářské řemeslo zachovává. Bednáři se zde starají o ležácké sudy a dubové kádě, v nichž ve sklepích kvasí a zraje pivo. Od prosince 2018 jsou bednáři Plzeňského Prazdroje zapsáni v národním seznamu kulturního dědictví. Po podzimním smolení přijímají do svých řad nového člena tohoto řemesla, který před tím musí projít tříletým učením.

Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!

Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!

Sezóna hradů a zámků ještě neskončila. Navíc řadu míst můžete spatřit netradičně při výjimečných akcích, které během listopadu probíhají. Vybírat lze například z předvánočních trhů, speciálních prohlídek anebo zimních prohlídkových tras. Vydejte se třeba do Kuksu anebo na zámky Loučeň, Kynžvart, Valeč, Sychrov nebo na hrad Bouzov! Komentované prohlídky letos poprvé v historii nabízí i zámek Lány.

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

České značky: pivovar Plzeňský Prazdroj a ležák Pilsner Urquell

Do pivovaru Plzeňský Prazdroj se každý rok přijde podívat téměř milion návštěvníků. Láká je nejenom seznámení s historií pivovarnictví a oblíbené pivní značky, moderní návštěvnické centrum a zajímavá prohlídka spojená s ochutnávkou, ale i další zážitky a místa – pivovarské muzeum, historické sklepy anebo prastaré plzeňské podzemí. Poznejte jedinečný příběh ležáku, který inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner či pilsener.

Další aktuality

Čarodějnice se opět slétnou na Ladronce

Městská část Praha 6 pořádá letos už 18. ročník Čarodějnic na Ladronce, dlouhodobě nejoblíbenějšího pálení čarodějnic u nás. Program zahrnuje koncerty, divadelní vystoupení, výtvarné a sportovní dílny, spousty masek, opékání špekáčků nebo řadu soutěží, vstup je pro všechny zdarma.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl