Úvod > Aktuality > Titanic připlouvá v únoru do Prahy. Vstoupíte na jeho palubu?
Zážitky

Titanic připlouvá v únoru do Prahy. Vstoupíte na jeho palubu?

  • Vydáno7. února 2016
V dubnu uplyne 104 let od chvíle, kdy v severním Atlantiku došlo k dosud nejznámější námořní katastrofě světa. Potopení luxusního zaoceánského parníku Titanic připomínají vedle řady knih, filmů a dokumentů také výstavy. Velkolepá výstava začíná ve středu 10. února v Praze.
Velkolepou světovou výstavu Titanic si prohlédnete od 10. února do 30. června ve veletržním areálu v Praze-Letňanech. Tak jako při jiných výstavních projektech i tady vás čeká spousta dojemných příběhů a všetečných otázek. Jak to tehdy vlastně bylo?
 

Titanic v číslech

Titanic svým jménem hlásal do světa, že je symbolem moci a síly. Titáni totiž byli v řecké mytologii děti matky země Gaie a boha Úrana, a společnost White Star Line tak chtěla zdůraznit skutečnost, že jde o největší loď na světě. Titanic byl 269 metrů dlouhý, 28 metrů široký, měl devět palub, na výšku od kýlu po komín měřil 53 metrů a mohl plout maximální rychlostí 44,44 kilometru za hodinu. Jeho potopení nepřežilo kolem 1 500 osob, ale katastrofa mohla být ještě mnohem větší. Loď totiž mohla vézt až 2 435 cestujících a 892 členů posádky, ovšem na první plavbu se vydalo méně lidí.

Dodnes koluje řada více či méně reálných i naprosto bláznivých teorií, proč šla loď ke dnu. Pověrčiví námořníci například udávali jako hlavní příčinu katastrofy fakt, že Titanic při svém spuštění na vodu nebyl pokřtěn. A pak tu samozřejmě byla do té doby téměř neznámá povídka Zbytečnost, kterou v roce 1898 napsal americký spisovatel Morgan Robertson a s hrůznou přesností předpověděl věci příští. Obrovská britská osobní loď Titan, provázená legendou o nepotopitelnosti, v textu narazí v severním Atlantiku do ledovce – a potopí se. Podobně jako v případě Titanicu ani na její palubě nebyl dostatek záchranných člunů.
 

Na palubu!

Při první a poslední plavbě bylo na palubách Titanicu přibližně 2 200 osob. U vstupu na výstavu obdržíte palubní vstupenku se jménem jednoho z nich – konkrétního člověka, který na lodi v době katastrofy skutečně byl. Výstavu si tak prohlédnete jako jeden z cestujících, projdete se kajutami, zastavíte se u legendárního schodiště, nahlédnete do strojovny a dokonce se dotknete i osudného ledovce. Budete mít štěstí a najdete své jméno na seznamu 710 zachráněných?

Samozřejmě uvidíte také stovky originálních předmětů, vyzdvižených ze dna oceánu po roce 1985, kdy byl vrak objeven. K vidění jsou části vybavení lodi, kusy nábytku, porcelán i osobní předměty cestujících. Mimochodem, za projektem světové výstavy Titanic stojí společnost RMS Titanic, která má na vyprošťování artefaktů z vraku výlučná práva. Výstavu doplňuje také česká stopa na Titanicu, připomínající osudy několika Čechů, kteří na lodi pluli, a přehledná časová osa, mapující sled událostí a situaci v tehdejším Rakousku-Uhersku.
 

Kdy a za kolik?

Výstava je otevřená denně od 9 do 20 hodin, vstupenky se prodávají na konkrétní čas. Lístky se cenově liší podle toho, zda si vyberete levnější všední dny nebo dražší víkendy; levnější verze stojí 300 korun pro dospělé a 250 korun pro studenty a seniory nad 65 let, děti od 6 do 14 let zaplatí 200 korun a rodinné vstupné vás vyjde na 800 korun.

Pro srovnání: kdybyste skutečně cestovali na Titanicu v první třídě, lístek by vás stál od 23 liber do 870 liber. V dnešním přepočtu by se jeho ceny pohybovaly od 1 688 do 63 837 liber, tedy od 60 tisíc po 2,2 milionu korun. Třetí třída stála 7,5 libry, tedy v dnešních cenách zhruba 532 liber, což představuje téměř 19 tisíc korun.
 

Další aktuality

Romantika pro zamilované: báječná místa pro vaši lásku v Praze i jinde

Kdepak Petřín a socha krále všech romantiků Karla Hynka Máchy s jeho velmi neromantickými osudy, v Praze jsou lepší místa pro zamilované! Nebudeme vás štvát do kopců ani do věží, a přesto vám naservírujeme překrásná místa plná lásky a tajemných příslibů.
Praha | Životní styl

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura