Úvod > Aktuality > Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Vydáno 10. března 2016 Zážitky
Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 17. března 2016, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát na téma Květina, ozdoba plesů a slavností. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli do 20. 3. 2016.
Zámek LitomyšlVýstava s názvem Květina, ozdoba plesů a slavností připomene slavné období začátku 19. století a proslulé slavnosti Waldstein–Wartenbergů, stejně jako fakt, že květiny nesměly chybět u žádného domácího plesu, oslavy, či karuselu, tedy slavnostním průvodu kočárů, či saní. Během prohlídky výstavy si budete moci projít také nově instalované pokoje s restaurovaným empírovým nábytkem z původního majetku Waldstein–Wartenbergů z 1. poloviny 19. století, jako novinku nové turistické sezóny 2016. Květinová aranžmá doplní také instalace toaletního pokoje, zimní banket, či Velký sál vyzdobený kaméliovými keři ze zámku v Rájci nad Svitavou.

litomysl-kamelie.jpgVýstava Květina, ozdoba plesů a slavností bude otevřena pro veřejnost od 17. do 20. 3. 2016, vždy od 10 – 16 hodin, a to bez výkladu průvodce. Cena vstupenky je 120 Kč pro dospělého a 80 Kč pro děti nad 6 let, seniory nad 65 let, studenty a ZTP. Součástí prohlídky z klimatických důvodů není historické divadlo. O Velikonocích je vyzdobený zámek přístupný od 25. – 28. 3. 2016 (za stejných otvíracích hodin).

Květinová výstava v Litomyšli je jednou z prvních z řady podobných voňavých výstav na státních zámcích. Zámek v Bučovicích zve od 26. března – 3. dubna 2016 na Jaro s tulipánem; na zámku v Třeboni je pak tradiční výstava Amarylis doplněna od 9. – 17. dubna 2016 o patchworkové výrobky. Renesanční zámek Kratochvíle provoní výstava Renesance karafiátu od 21. – 29. května 2016.
Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.