Úvod > Aktuality > Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Vydáno 10. března 2016 Zážitky
Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 17. března 2016, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát na téma Květina, ozdoba plesů a slavností. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli do 20. 3. 2016.
Zámek LitomyšlVýstava s názvem Květina, ozdoba plesů a slavností připomene slavné období začátku 19. století a proslulé slavnosti Waldstein–Wartenbergů, stejně jako fakt, že květiny nesměly chybět u žádného domácího plesu, oslavy, či karuselu, tedy slavnostním průvodu kočárů, či saní. Během prohlídky výstavy si budete moci projít také nově instalované pokoje s restaurovaným empírovým nábytkem z původního majetku Waldstein–Wartenbergů z 1. poloviny 19. století, jako novinku nové turistické sezóny 2016. Květinová aranžmá doplní také instalace toaletního pokoje, zimní banket, či Velký sál vyzdobený kaméliovými keři ze zámku v Rájci nad Svitavou.

litomysl-kamelie.jpgVýstava Květina, ozdoba plesů a slavností bude otevřena pro veřejnost od 17. do 20. 3. 2016, vždy od 10 – 16 hodin, a to bez výkladu průvodce. Cena vstupenky je 120 Kč pro dospělého a 80 Kč pro děti nad 6 let, seniory nad 65 let, studenty a ZTP. Součástí prohlídky z klimatických důvodů není historické divadlo. O Velikonocích je vyzdobený zámek přístupný od 25. – 28. 3. 2016 (za stejných otvíracích hodin).

Květinová výstava v Litomyšli je jednou z prvních z řady podobných voňavých výstav na státních zámcích. Zámek v Bučovicích zve od 26. března – 3. dubna 2016 na Jaro s tulipánem; na zámku v Třeboni je pak tradiční výstava Amarylis doplněna od 9. – 17. dubna 2016 o patchworkové výrobky. Renesanční zámek Kratochvíle provoní výstava Renesance karafiátu od 21. – 29. května 2016.
Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň - perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle - užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Zimní prohlídky zámku Třeboň

Zimní prohlídky zámku Třeboň

Zimní prohlídky nabízí také zámek Třeboň. Od listopadu do konce poloviny prosince 2017 se návštěvníkům zpřístupní zámek každé úterý od 14 hodin.