Úvod > Aktuality > Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda

Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda

Vydáno 7. října 2017 Kultura
Pusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Vybrat si můžete muzea a galerie, kde si lze nejen na exponáty sáhnout, ale i si s nimi pohrát, kde vaše děti mohou popustit uzdu své fantazii a něco dozvědět se něco zajímavého. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu.

Musíme se pravdě podívat do očí a přiznat si, že zanedlouho nastanou dny, kdy budou muset výlety do přírody počkat na další sezónu. Sluníčko přestane hřát a nedá se předpokládat, že bude s dětmi možné chodit pokaždé ven. V takových případech můžete buď zůstat v teple rodinného krbu, nebo se inspirovat na Kudy z nudy a vzít ratolesti někam, kde se rozhodně nebudou nudit. Máme pro vás tutové tipy!
 

Objevujte svět vědy a techniky

Svět technikyŽe je věda zábava zjistíte v letos nově otevřeném Velkém světě techniky v ostravských Dolních Vítkovicích. Společným jmenovatelem všech expozic je poznání prostřednictvím zábavy a hry, na vlastní kůži bez nudných učebnic plných čísel. Přijdete zde na kloub fungování města nebo lidského těla, strojem času se proletíte třeba do pravěku k mamutům. Nabídku rozšiřuje také 3D kino a Divadlo.

Science centrum iQlandiaLiberci volně navazuje na stávající science centrum iQpark. Obří moderní vědecko-zábavní centrum odhaluje řadu tajemství. Mimo fyzikálních a přírodních jevů také záhadu lidského života, ať už v expozici Člověk, kde si můžete třeba vyzkoušet laparoskopickou operaci, tak v části Sexmisie, kde najdete odpověď nejen na otázku, jak vzniká život.

V Prvním českém 3D planetáriuPlzni, které vzniklo hned vedle hlavní budovy Techmanie, toho objevíte mnoho. Poznáte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu. "Pohrát" si zde můžete s vodíkovou raketou, vyzkoušíte si gyroskop či skafandr, přijdete na klub tomu, co se děje v nitru sopek nebo jak vypadá vnitřek Slunce.
 

Zábava prochází žaludkem

Muzeum čokoládyŽádného milovníka sladkostí nenechá v klidu Muzeum čokolády a marcipánuTáboře. V prostorách třech historických domů se dozvíte vše o historii čokolády a jejím zpracování. Nechybí zde ani model pěstování kakaa v pralese. Druhá část muzea je pak věnována marcipánu – tady vás určitě zaujme model náměstí a dalších táborských dominant, marcipánové modely pohádek nebo šatičky pro panenky. Velmi zajímavá je také leto snově otevřená pobočka táborského muzea v Třeboni s názvem Třeboň v marcipánu. Dvanáct šikovných cukrářů zpracovalo tématiku třeboňských pověstí i legend, setkáte se s významnými osobnosti jako byl Krčín, Petr Vok nebo Štěpánek Netolický.

Neobvyklým výletem může být i návštěva Muzea olomouckých tvarůžků a nedaleké tvarůžkové cukrárny manželů Poštulkových. Expozice muzea vám prozradí hlavní postupy ve zpracování tvarůžků od mletí a lisování tvarohu, vlastní výroby, ale dá také nahlédnout do života samotných výrobců a jejich osudu.

Pivovarské muzeum v Plzni střeží legendu piva a pivovarnictví. Uvidíte v něm stovky unikátních exponátů, které sledují kulturu pití piva od nepaměti po současnost. Velmi oblíbená je expozice dvou hospod – venkovské z 19. a měšťanské z počátku 20. století. V muzeu je k dispozici zdarma aplikace pro chytré telefony a tablety, která vás muzeem provede. Součástí prohlídky pro starší 18 let je ochutnávka 0,3 l piva Pilsner Urquell.
 

Expozice šité dětem na míru

PanenkaByli jste už někdy v Jičíně, ale ještě nikdy v Muzeu hry? Tak byste to měli napravit, muzeum najdete přímo na Valdštejnově náměstí. Prohlídku tvoří interaktivní expozice formou hry a zážitku, při níž je možné se vydat cestou s rodinným průvodcem po stálé expozici, cestou za třemi panáčky (program pro ty, kdo ještě neumějí číst), pohrát si v muzejním divadélku anebo si vyrobit hůlku vévody Valdštejna a objevit tajnou komnatu jeho paláce.

Zahrát si loutkové divadlo mohou děti také v divadelním sále Muzea české loutky a cirkusuPrachaticích, které je zavede do světa loutkářství a lesku manéží. V žádném jiném českém muzeu není vystavena historická putovní atrakce – panoptikum s voskovými hlavami historických osobností i s pohyblivou mořskou pannou.

PinokioMilují vaše děti panenky a autíčka? Pak je vezměte Měnínské brány v Brně. Nejčastější větou, kterou zde v Muzeum hraček dospělí pronášejí je: "Tohle jsem jako malý měl také" nebo "Tohle jsem chtěl a rodiče mi to nekoupili". Najdete tu vše, co se týká dětského světa: panenky, kočárky, loutková divadla, autíčka, hry i stavebnice. Nejstarší hračky pamatují Rakousko-Uhersko, ty nejmladší možná ještě dnes těší vaše děti.
 

Raritní a kuriózní expozice

Karel ZemanOpravdové rarity zapsané v České knize rekordů i mezi Guinnessovými světovými rekordy si prohlédnete v pelhřimovském muzeu rekordů. Najdete zde čtyřmetrového plyšového medvídka, nejmenší zlatou klícku v Čechách, mramorové housle, kytaru ze sirek a stovky dalších exponátů.

Největší retro-arkádová videohernu a muzeum arkádových automatů v Evropě s více než 135 funkčními automaty naleznete v Červeném Újezdě poblíž Kladna. Na cestě zpátky v čase je dovoleno hrát na všech funkčních strojích, a že jsou mezi nimi ty největší legendy, staré již více než 30 let, uvidíte sami.

Netradiční zážitek se nabízí návštěvníkům Velký svět techniky v Ostravě o kterém již sice byla řeč, ovšem mimo vědecko technických expozic vám nyní nabídneme nádhernou přírodopisně-cestovatelskou výstavu Tajemná Indonésie - Tamtamy času, která přibližuje život v neprobádaných oblastech ostrova Nová Guinea, Indonésie, Šalamounových ostrovů a dalších míst Pacifiku. Rituální sekery, válečné štíty, bojové oštěpy, luky a šípy vzbuzují úvahy nad pravdivostí příběhů o lovcích lebek a lidojedech.

Muzeum LegoFilmové zázraky na počkání vám splní Muzeum Karla Zemana v Praze. Expozice je navíc rozšířena o originály kostýmů z filmů Baron Prášil, Na Kometě či Ukradená vzducholoď a dalších. V muzeu si můžete dokonce dopřát plavbu lodí ElektroNemo po Čertovce i v okolí Karlova mostu!

Přímo v centru Prahy najdete také První soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 340 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Největší modelovou železnice v ČR naleznete v Království železnic v Praze na Smíchově. V dubnu 2014 zde byla otevřena nejnovější část největšího modelového kolejiště ve střední Evropě - Liberecký kraj, včetně funkční kabinové lanovky na Ještěd. V provozu jsou také již kraje Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Praha. Otevřena je také samostatná expozice urbanistického modelu Prahy. V měřítku 1:1000, na ploše 114 m2 můžete vidět ucelenou expozici modelu Prahy na konci 20. století.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých a světových rekordmanů.

Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry

V prostorách Valdštejnova paláce na náměstí v Jičíně je skryto Regionální muzeum a galerie, vyhledávané návštěvníky zejména díky jeho interaktivní expozici – Muzeu hry.

Království železnic v Praze na Smíchově - největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově - největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy

Muzeum hraček v Brně - stálá expozice v Měnínské bráně

Muzeum hraček v Brně - stálá expozice v Měnínské bráně

Jezdíte rádi na výlety, ale vaše děti se při nich nudí? Pak se od nás nechte pozvat do muzea, kde se zabaví opravdu celá rodina. Vaším cílem bude Muzeum hraček v Měnínské bráně v Brně.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích - sýrová klasika jinak

Tvarůžková cukrárna v Lošticích - sýrová klasika jinak

Mysleli jste si, že se dají olomoucké tvarůžky připravovat pouze naslano? Tvarůžková cukrárna v Lošticích přidává tvarůžkům další rozměr. Originální slanou pochoutkou k pivu nebo vínu jsou Poštulkovy tvarůžkové moučníky z Loštic.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Muzeum Karla Zemana v Praze - filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana v Praze - filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

První soukromé muzeum Lega v Praze

První soukromé muzeum Lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Arcade Hry - největší videoherna a muzeum automatů ve Střední Evropě

Arcade Hry - největší videoherna a muzeum automatů ve Střední Evropě

Největší retro-arkádová videoherna a muzeum arkádových automatů ve Střední Evropě. Nyní již více než 165 funkčních automatů, vytápění na zimu, chlazení na léto. V naší expozici nenaleznete ani jediný výherní automat, zabýváme se výhradně videohrami pro malé i velké hráče.

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Muzeum je v historickém centru města ve třech spojených gotických domech s renesanční fasádou. Expozice je zčásti věnována čokoládě a jejímu zpracování, zčásti marcipánu.

Třeboň v marcipánu - galerie, čokolaterie a dílna

Třeboň v marcipánu - galerie, čokolaterie a dílna

Pojďte se podívat na dějiny města Třeboně jako na dlani.

Jediné české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Jediné české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, jediného svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než čtyři stovky.

Velký svět techniky v Ostravě

Velký svět techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu.