ÚvodAktuality#světovéČesko, brněnské nádraží Zvonařka a nejkrásnější nádraží světa
Památky

#světovéČesko, brněnské nádraží Zvonařka a nejkrásnější nádraží světa

  • 24. ledna 2021
Když v Brně zazní jméno Zvonařka, téměř každý ví, o čem je řeč: legendární autobusové nádraží meziměstských linek, kudy denně projdou desetitisíce lidí. Místo pár kroků od Vaňkovky, kam se sice z centra města dá pěšky dojít za pár minut, ale přesto to dlouho byl temný svět na periferii, kterým bylo lepší rychle proběhnout a dlouho se v něm nezdržovat. Po nedávno dokončené modernizaci Zvonařka vypadá docela jinak: ožila a rozzářila se.

Moderní dopravní terminály

Moderní architektura a červené „třešničky na dortu“: autobusové nádraží Zvonařka po revitalizaci s červenou vlnovkou a japonská stanice Kanazawa s bránou inspirovanou tvarem tradičních japonských bubnů.
Zvonařka
Kanazawa
Ústřední autobusové nádraží Brno-Zvonařka vyrostlo v letech 1977–1985, aby ulevilo přetíženému starému nádraží proti hotelu Grand. Místo nebylo vybráno náhodně: vzniklo v prostoru plánovaného Jižního centra, nové čtvrti, kam se má přesunout železniční stanice Brno hlavní nádraží. Zvonařka bezprostředně navazuje na nákupní a společenské centrum Galerie Vaňkovka, které vzniklo v prostoru nevyužívaného a opuštěného industriálního areálu. Jméno dodnes připomíná podnikatele Friedricha Wanniecka, který tu postupně vybudoval strojní továrnu, slévárnu, dílny a další provozy. Mimo jiné tu bývala i továrna, kde se odlévaly zvony – a právě podle ní je pojmenovaná jak ulice Zvonařka / Na Zvonařce, tak autobusové nádraží.
 

Brutalismus třetího tisíciletí

Kdo zná Brno, zná i Zvonařku: pro ty, co do města dojíždějí autobusem, je to každodenní realita, právě tak tady často začínají výlety po jižní Moravě. Opotřebované a zastaralé autobusové nádraží se coby jeden z klíčových městských veřejných prostorů dočkalo modernizace. Ujali se jí architekti ze studia Chybík+Krištof: prostor nejenže esteticky sjednotili tak, aby splňoval nároky aktuální architektury, ale zároveň zvýšili jeho funkčnost a přehlednost.

Ačkoli Zvonařka nezapře původní podobu z éry brutalismu, po revitalizaci má mnohem přívětivější tvář. Nástupiště jsou širší, lépe členěná a doplněná mobiliářem, který je částečně dílem české firmy specializované na venkovní nábytek mmcité, zčásti se jedná o lavičky repasované dle návrhu studia Chybík+Krištof. Vítanou novinkou je centrální bezbariérový přechod. Nezměnila se ocelová příhradová konstrukce zastřešení, která je technicky i funkčně unikátní v celoevropském měřítku, jen původní tmavé barvy vystřídaly světlé odstíny, které opticky zvětšují výšku zastřešeného prostoru.
 

Elegantní a plná světla



Úhlednější a elegantnější Zvonařku osvětluje téměř čtyři sta nových světel, která nesvítí jen na plochu, ale i na konstrukci, od které se světlo odráží. Nádraží také má novou výpravní budovu ze skla a hliníku. Ta slouží hlavně jako čekárna, ale najdete tam i informace, směnárnu, toalety a bistro. Zvonařka je také lépe dostupná než dřív: zmizely všechny stánky a terminál se tak nově otevřel směrem do města. K nádraží se pohodlně dostanete jak z Galerie Vaňkovka, tak na úrovni ulice z budoucí tramvajové zastávky Plotní.

Modernizace se dočkala i střecha; i nadále na ní budou parkovat autobusy, nově tu ale vzniklo několik desítek parkovacích míst pro veřejnost, výtahem propojených s nástupišti. Úprav se dočká rovněž okolí odbavovací haly a najdete tu také několik nových parkovacích míst Kiss and Ride pro krátká zastavení: ocení je každý, kdo někdy někoho na Zvonařku vezl autem a zastavením u chodníku riskoval pokutu.
 

Znáte nejkrásnější světová nádraží?

Nádraží jako turistický cíl? Proč ne? Pro Zvonařku to zřejmě platit nebude, ale jinde ve světě to funguje. Se seriálem #světovéČesko se teď podíváme na sedm nejkrásnějších nádraží:
  • Poměrně často se v žebříčcích nejkrásnějších nádraží světa objevuje Central Station v mozambickém Maputu z roku 1910. Nádraží, které spíš připomíná palác, projektoval slavný Gustave Eiffel.
  • Cestovatele i návštěvníky Madridu uchvacuje nádraží Atocha, postavené v roce 1851. Pod ocelovou konstrukcí najdete obrovský tropický skleník, plný palem a exotických rostlin. Džungle uprostřed nádraží slouží cestujícím jako skvělý orientační bod.
  • Hlavní nádraží New Yorku Grand Central Terminal (GCT) má dva hlavní symboly: zlaté hodiny a americkou vlajku, která dominuje celé hale od útoku na město 11. září 2001. Původní plány počítaly s tím, že stavba poroste do výšky a stane se z ní mrakodrap, desetipatrový suterén je prý dodnes nejhlubším sklepem v New Yorku.
  • Skvostem moderní japonské architektury je stanice Kanazawa. Vstup do hlavní haly zdobí 14 metrů vysoká rudá brána Tsuzumi, jejíž design vychází z tvaru tradičních japonských bubnů.
  • Nádraží Chhatrapati Shivaji Terminus ve městě Mumbai / Bombaj je jednou z nejrušnějších dopravních křižovatek v celé Indii. Je postavené ve viktoriánském stylu a původně se skutečně jmenovalo po britské královně Victorii. V roce 2004 bylo zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO jako vynikající ukázka prolínání dvou kultur pod jednou střechou.
  • Nádraží v Antverpách z let 1895–1905 je tradiční zastávkou milovníků umění: nazývají ho železniční katedrála a skutečně spíš připomíná chrám než nádraží. Pozornost přitahuje hlavně velká kupole nad čekárnou.
  • Své fanoušky má i londýnské nádraží St. Pancras Station: viktoriánská budova byla v roce 1960 zachráněna před demolicí, dočkala se revitalizace a dnes tu objevíte úžasné sochy, například devět metrů vysokou plastiku The Meeting Point / Místo setkání. Nástupiště zastřešuje prosklená hala o rozpětí 75 metrů, dlouhou dobu největší svého druhu na světě.
Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně Památky

Ústřední autobusové nádraží Zvonařka v Brně

Autobusové nádraží Zvonařka je tím prvním, co turista přijíždějící do Brna autobusem uvidí. Vyžilý a zanedbaný prostor se citlivou rekonstrukcí, která trvala od roku 2019-2021, změnil k nepoznání. Z potemnělého prostoru staré stavby ve stylu brutalismu se stal moderní dopravní terminál 21. století.

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …? Památky

#světovéČesko a brněnský časostroj: nábojnice, fontána nebo …?

Výška šest metrů, váha pětadvacet tun, a k tomu spousta nepublikovatelných přezdívek: to je černý orloj na náměstí Svobody v Brně. Stojí tu od roku 2010 a od samého začátku budil rozruch. Budí ho dodnes, ale jisté je, že je jedinečný a v žádném jiném městě nic podobného nemají. Anebo přece…?

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum Zážitky

Galerie Vaňkovka – nákupní a společenské centrum

Nákupní a společenské centrum Galerie Vaňkovka je vybudováno na ploše 28.800 m2 na kraji historického jádra města Brna, přímo mezi vlakovým a autobusovým nádražím Zvonařka. Moderní nákupní centrum obohacuje obchodní a společenský život v centru Brna.

BVV – Brněnské výstaviště Zážitky

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění Kultura

Fait Gallery v Brně – galerie současného umění

Fait Gallery je mladá galerijní instituce, jejíž vznik podnítil a program zaštiťuje brněnský podnikatel Igor Fait. Kromě systematicky budovaného kvalitního výstavního programu je snahou Fait Gallery podporovat rozvoj současného umění.

Další aktuality

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Památky, Jihomoravský kraj