Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari
Příroda

#světovéČesko a Safari Park ve Dvoře Králové: od zookoutku až po africké a lví safari

  • Vydáno13. května 2021
Kdo by neznal královédvorský Safari Park, jednu z nejznámějších zoologických zahrad u nás? Je vyhlášená chovem afrických zvířat a zejména díky velkoryse rozvrženým safari patří k nejnavštěvovanějším u nás. Jak zoo vypadala před desítkami let a proč se zaměřila právě na Afriku? Která místa dodnes připomínají skromné poválečné začátky, jaké zážitky Safari Park nabízí a na jaká zvířata se můžete těšit? Užijte si s portálem Kudy z nudy malý výlet do Afriky v Čechách.
Safari Park ve Dvoře Králové a Krugerův národní park v Jihoafrické republice: dva lvi ve vysoké trávě, které dělí tisíce kilometrů. Jak by asi dopadlo jejich setkání?
Safari Park ve Dvoře Králové
Krugerův národní park v JAR
Rok po skončení druhé světové války otevřeli ve Dvoře Králové nad Labem zookoutek s liškami, jezevci, srnami či strakami. Předchůdce dnešního Safari Parku vznikl v bývalé květinové zahradě Neumannovy vily a na začátku měl rozlohu necelých pět hektarů. Už v roce 1950 se z bývalého skleníku stal pavilon exotické zvěře s opicemi, ptáky nebo lvem jménem Rémus, ve stejném roce začaly vznikat i výběhy pro kopytníky. Zvířat rychle přibývalo a areál se začal postupně rozrůstat.
 
Když se v čase přenesete o 75 let do dnešní doby, máte před sebou moderní Safari Park, v mnoha směrech výjimečný areál, který každý rok navštíví stovky tisíc Čechů i cizinců. Nikde jinde v Česku nemůžete obdivovat například drily černolící, buvoly pralesní, gazely Thomsonovy či pávy konžské. Nikde jinde také neuvidíte větší smečku lvů, za nimiž se můžete vypravit vlastním autem nebo speciálním Afrika truckem. Zkrátka není divu, že Safari Park ve Dvoře Králové se řadí mezi nejnavštěvovanější místa Královéhradeckého kraje a také mezi turisticky nejatraktivnější místa v České republice.
 

Africký odkaz Josefa Vágnera



V zoologickou zahradu světového významu se Safari Park proměnil především díky legendárnímu řediteli Josefu Vágnerovi (1928–2000). Pocházel z podkrkonošské vesničky Ždírnice nedaleko Hostinného a odmalička chtěl být lesníkem. Studoval lesnickou školu v Trutnově a lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, dělal správce lesů v Brdech a nakonec se v roce 1965 klikatými cestičkami dostal na místo, které ho celosvětově proslavilo.
 
I přes snahu předchozího ředitele Františka Císařovského v době Vágnerova nástupu tehdejší Východočeská zoologická zahrada ničím nevybočovala z průměru jiných menších středoevropských zoo: měla necelých pět hektarů a síť pěšin lemovanou klecemi, sedmadvacet zaměstnanců a jediným dopravním prostředkem byla motocyklová rikša.
 
V následujících letech Vágner cestoval po československých i zahraničních zoologických zahradách a postupně začal připravovat koncept safari, kde by se africká zvířata volně pohybovala po rozlehlých výbězích ve stylu jejich původní domoviny. Vzorem mu prý byla jedna ze západoněmeckých zoo, kde návštěvníci areálem projížděli speciálními autobusy, případně vlastními auty.
 

Zvířata z Afriky

Během svého ředitelování Vágner uspořádal osm expedic do Afriky, z nichž dovezl více než tisíce zvířat. Během desítek let existence se v Safari Parku narodilo přes osm tisíc afrických kopytníků, mnoho z nich poprvé v rámci Česka. Ve Dvoře Králové tak vznikla nejvýznamnější genetická banka afrických zvířat mimo jejich původní domovinu. Z odkazu Josefa Vágnera Safari Park čerpá dodnes, když pokračuje v unikátních chovech a vrací řadu druhů zpět do jejich původního domova, namátkou antilopy koňské, buvoly kaferské, adaxy či přímorožce šavlorohé.
 
Světový věhlas má i záchranný chov nosorožců černých, kteří se vrátili z Králova Dvora do Tanzanie a Rwandy, a snaha o záchranu nosorožců bílých severních. Na světě už žijí zřejmě jen dvě samice těchto nosorožců, kdy se obě narodily právě v Safari Parku. Nosorožce bílé severní nerozmnožila žádná jiná zahrada světa a přežití druhu nyní závisí na snaze světových expertů týmu BioRescue, který je koordinován právě dvorským Safari Parkem.
 

Jedeme na safari!

Do roku 1983, kdy byl Josef Vágner ředitelem královédvorské zoo, se Safari Park rozšířil na plochu přibližně 70 hektarů, vznikl Výzkumný ústav pro ochranu genofondu a také unikátní Galerie Zdeňka Buriana zachycující vývoj života na Zemi od prvohor přes druhohorní veleještěry a čtvrtohorní dobu kamennou až po současnost. Původně ji mělo tvořit 34 pláten, malíř však do své smrti v roce 1981 stihl vytvořit jen 22 obrazů a galerii tak dioplnila Burianova díla, vytvořená pro jiné zákazníky.
 
Safari sice bylo na konci roku 1982 téměř dokončeno, ale kromě několika výběhů navazujících na starou zoo zůstalo ještě několik let prázdné. Zvířata se sem stěhovala v několika etapách, návštěvníci se sem poprvé mohli podívat v květnu 1989. Na trase dlouhé kolem pěti kilometrů můžete zblízka pozorovat zebry, antilopy nebo hejna pelikánů. Safari Park jako jediný v Evropě umožňuje navštívit safari i po setmění. V roce 2016 se dokonce Africké safari stalo kulturní památkou, podobně jako sbírka obrazů Zdeňka Buriana.
 
Nezůstalo ale u jediného safari: v roce 2015 nabídku zážitků rozšířilo Lví safari, jediná atrakce svého druhu u nás a ve střední Evropě s přibližně kilometr dlouhou trasou.
 

Neumannova vila a zvířecí rekordy

Starý zookoutek dnes nepřipomíná téměř vůbec nic, snad s výjimkou Neumannovy vily: právě v ní je umístěna sbírka Burianových obrazů a neobvyklé muzeum koster a kostí. Sídlo, které si nechal v letech 1905–1906 postavit Richard Neumann, majitel mechanické tkalcovny M. B. Neumann a synové a tiskárny ve Dvoře Králové, bylo znárodněno po druhé světové válce. Do vily se tehdy nastěhovalo Městské muzeum s galerií (dnes sídlí v centru města), později se budova stala součástí Safari Parku.
 
Za zmínku stojí některé zvířecí rekordy, například rok 1972, kdy ve Dvoře Králové žilo 46 žiraf, vůbec největší žirafí stádo na světě. V roce 1959 byl otevřen výběh ledních medvědů; ti tu žili až do konce tisíciletí. Ve stejném roce zoo začala chovat lidoopy a v roce 1961 se ve Dvoře Králové objevily šimpanzí samice Bonnie a Babeta, které tu žijí dodnes. V roce 1964 se otevřeno terárium, tehdy jediné a dlouho poté největší v Česku. Po úpravách pavilon slouží dodnes, znáte jej pod názvem Vodní světy a Jedovatá Afrika.
 
A jaké zážitky se zvířaty Safari Park nabízí? Kromě běžných prohlídek spojených s občerstvením v restauraci s pivovarem, akcemi a zážitkovými programy se mimořádné oblibě těší výzvy k adopci Africké zvíře do každé rodiny a také možnost pozvat zvířata na sváteční oběd. Milovníkům Afriky také Safari Park nabízí originální ubytováníglampingových stanech, kempu či hotelu.
                                  

Výlet z českého safari do Afriky

  • Komu nestačí Afrika v Česku, může se vypravit dál do světa a pozorovat zvířata tam, kde jsou skutečně doma, kde se nadechnete vábivého vzduchu a užijete si svobodu bez hranic. Jedině na pravém africkém safari budete v džípech brázdit rozlehlé savany a doufat, že narazíte na stáda žiraf, antilop nebo gazel, slony, nosorožce, bizony, lvy nebo leopardy.
  • Legendou je Kruger National Park / Krugerův národní park, chlouba Jihoafrické republiky. Nachází se v její severovýchodní části na hranici s Mosambikem, vznikl už v roce 1902 a dnes patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi.
  • První expedice se konaly pod vedením Dánů už ve 30. letech 19. století, o rozvoj území a jeho ochranu se zasadil Paul Kruger, významný búrský politik a prezident provincie Transvaal (1880–1902). Krugerův park s množstvím divoké zvěře a krásnými přírodními scenériemi je živoucí připomínkou jeho snah.
  • Krugerův národní park zaujímá plochu dvacet tisíc kilometrů čtverečních a vyskytují se tu stovky druhů zvířat. Ideální čas k návštěvě je od května do září, kdy bývá sucho, zvířata se shromažďují u řek a jezer a máte větší šanci je spatřit. Naopak od října do dubna máte větší šanci zahlédnout mláďata.
  • Krugerův národní park navštíví ročně asi 1,5 milionu lidí.
Věda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

Věda a historie není nuda: velcí nosorožci z afrických plání a malí ze zkumavky

Za posledních čtyřicet let lidé vyhubili přes polovinu zvířecích druhů na zeměkouli. Nejde jen o drobný hmyz a organismy neviditelné pouhým okem, mezi vyhynulá zvířata se řadí například i nosorožci. Pro příklad nemusíme jít daleko: jedním z nich je bílý nosorožec severní, kterého jsme mohli vidět v Safari Parku ve Dvoře Králové. Jedinou nadějí na jeho záchranu je nyní umělá reprodukce.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové

Lanový park Katika Miti v Safari Parku Dvůr Králové

Užijte si výhled na zvířata z ptačí perspektivy v jedinečném lanovém parku, který je součástí areálu Safari Parku.

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Restaurace a občerstvení v Safari Parku Dvůr Králové, kde můžete ochutnat nejen klasickou českou kuchyni, ale také speciality, které se v různých obměnách a variantách připravují v Africe. Od roku 2018 zde vaří místní pivo Safari pivovar.

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Galerie Zdeňka Buriana v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Obrazy pravěkých a dávno vyhynulých monster fascinovaly v dětském věku snad každého z nás. V Galerii Zdeňka Buriana v Safari Parku si můžete tyto chvíle připomenout a svým ratolestem zároveň vysvětlit, že roztomilá zvířátka běhala po naší planetě už před desítkami milionů let.

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Ošetřovatelem v Safari Parku ve Dvoře Králové

Pohlaďte si žirafu, podejte ruku lemurovi, nebo nakrmte šelmy. Staňte se na jeden den jedním z nás a poznejte zákulisí zoo a každodenní život exotických zvířat. Být ošetřovatelem zvířat možná je dětským snem vašich blízkých a vy jim ho můžete splnit.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda