ÚvodAktuality#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Památky

#světovéČesko a první česká opera na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

  • 7. září 2020
Když přijde řeč na slavné české opery, kdekomu se vybaví Prodaná nevěsta, Libuše, Rusalka nebo Její pastorkyňa. Znáte ale tu docela první? Jmenovala se O původu Jaroměřic na Moravě, složil ji František Antonín Míča a poprvé zazněla v roce 1730 na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života

Jaroměřice nad Rokytnou
Versailles
Při návštěvě monumentálního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Vysočině si užijí hlavně milovníci baroka. Na trase ze sálu předků s bohatě zdobeným stropem přes modrý salon s obrazárnou, pracovnu hraběnky, zlatý přijímací salón či pracovnu hraběte až po taneční sál ale něco citelně chybí: zámecké divadlo, tedy místo, kde měla první česká opera premiéru. Kam se jaroměřické divadlo podělo?
 

Zlaté barokní časy Jaroměřic

Ve své nejslavnější době patřily Jaroměřice nad Rokytnou hrabatům z Questenberku. Jan Adam Questenberk (1678–1752) dal zámku podobu, v jaké jej známe dnes, a z honosného sídla se zámeckým parkem a přiléhajícím chrámem sv. Markéty udělal pověstné centrum kulturního života. Měl zde velkou knihovnu, galerii, divadlo i vlastní kapelu. Jejím kapelníkem – a také hraběcím komorníkem – byl František Antonín Míča (1696–1744), rodák z Náměště nad Oslavou a hudební hvězda Jaroměřic.

Pro hraběte, který miloval italskou operu, sestavil soubor i kapelu z členů zámeckého personálu. Nebyli to žádní amatéři, ostatně hrabě jim zaplatil školení. A kapelník Míča dokázal se zámeckým hudebním ansámblem skutečné divy: například v průběhu dvanácti měsíců nastudovali deset rozličných operních představení. S dekoracemi a kostýmy se v Jaroměřicích nad Rokytnou nakládalo podobně jako s operním souborem: někdy se pořizovaly ve Vídni, jindy se ale museli pustit do práce místní malíři. Často se také kopírovaly slavnější návrhy z jiných míst.

Dnes se jaroměřická divadelní představení pořádají třeba v sala terreně v barokním parku, ale dřív v zámku skutečně býval divadelní sál. Měl čtvercový půdorys, stával na konci jihovýchodního příčného křídla a podle dochovaných zpráv se v něm už během barokní přestavby roku 1723 hrála blíže neurčená opera od Ignazia Contiho. S několika desítkami představení ročně dosahovalo jaroměřické divadlo úrovně srovnatelné s některými evropskými městy.
 

Tóny baroka

Je to škoda, ale ze zámeckého divadla v Jaroměřicích nezbylo nic. Po smrti hraběte Jana Adama Questenberka bylo divadlo i kapela rozpuštěny, i když divadelní sál na zámku vydržel až do dvacátých letech 20. století. Po přestavbě a výměně stropů po něm zůstaly jen stopy v půdorysu a obvodových zdech.

Kdyby jaroměřické zámecké divadlo existovalo podobně jako další barokní a klasicistní zámecká divadla, měly by dnes Jaroměřice skvostnou a prvotřídní památku, možná podobnou baroknímu zámeckému divadlu v Českém Krumlově. Navíc by ho zdobil jedinečný příběh z roku 1730, kdy se tu odehrála první česká opera. Míča ji původně zkomponoval v italštině, takže název zněl L'origine di Jaromeritz in Moravia, zřejmě ale záhy zazněla i v českém překladu jaroměřického děkana Antonína Ferdinanda Dubravia jako kus nazvaný O původu Jaroměřic na Moravě. Opera má tři jednání a tři komická intermezza, z nichž se v původní partituře zachovala pouze část. Jako celek se však dochovala v německém překladu libreta.

Dalšími místy, kde se provozovala italská opera, byly také zámky v Holešově, Kroměříži, Mikulově, Náměšti nad Oslavou či Kuksu, avšak v Jaroměřicích nad Rokytnou se barokní opera hrála nejdéle.
 

Za operou do světa             

Stříhané zahradní ornamenty a sluncem ozářené zámecké zdi Jaroměřic svádí ke srovnání s francouzským Versailles. Zámek u Paříže, obklopený jedinečnými zahradami, je symbolem francouzské historie a kulturního dědictví. Také Versailles má jedinečnou divadelní historii: v květnu roku 1770 na počest svatby Ludvíka XVI. s Marií Antoinettou zahájila provoz královská opera. V té době byla největším koncertním sálem v Evropě; o toto prvenství už sice přišla, ale dodnes je považovaná za jeden z nejkrásnějších sálů Evropy.
 
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou Kultura

Muzeum Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou

Muzeum Otokara Březiny bylo zřízeno Společností Otokara Březiny v roce 1931 v domě, kde až do své smrti bydlel.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou Příroda

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Vysočině

Vysočina vypadá jako idylický obraz venkova: oblé kopce, hluboké lesy, rozlehlé louky, rybníky, zatopené lomy a cesty lemované alejemi. Pokud si zrovna chcete užít krásnou dovolenou s kempováním, inspirujte se tipy portálu Kudy z nudy na příjemné kempy. Stačí si vybrat, kde si postavíte stan či zaparkujete karavan. V nabídce jsou i místa, které disponují chatkami.
Ubytování, Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Zážitky, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Příroda, Kraj Vysočina

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Zážitky, Kraj Vysočina

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Zážitky, Kraj Vysočina

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Zážitky, Kraj Vysočina