Úvod > Aktuality > #světovéČesko a příběh japonské hraběnky na zámku Horšovský Týn
Památky

#světovéČesko a příběh japonské hraběnky na zámku Horšovský Týn

  • Vydáno12. července 2020
Horšovskému Týnu se občas říká Český Krumlov západních Čech, a to hlavně díky velkolepému renesančnímu zámku. Prohlídkové okruhy nenabízejí jen stylové interiéry, čeká tu celá řada překvapení. K těm nejzajímavějším patří příběh japonské hraběnky Mitsuko Coudenhove-Kalergi.

Na zámek v Poběžovicích rádi přijíždějí na návštěvu japonští turisté. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada míru.

Poběžovice
Japonsko
Díky knihám, filmům i divadelnímu zpracování je příběh Mitsuko Aoyama, dcery tokijského obchodníka se starožitnostmi, v Japonsku známý a velice populární.

Byla prý první Japonkou, která opustila rodnou zemi a natrvalo se usadila v Evropě. Naopak pro nás je jedním z prvních symbolů navázání styků Evropy s japonskou kulturou a asijským kontinentem.
 

Misuko a její cesta do Evropy

V roce 1895 se dcera tokijského starožitníka provdala za hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, který v Japonsku působil jako rakousko-uherský konzul. Ona musela přestoupit na křesťanství, on se kvůli sňatku musel vzdát diplomatické kariéry. Společně se pak usadili v Poběžovicích, kde se hrabě ujal zanedbaného rodinného sídla.

Deset let pokojného života na poběžovickém zámku a letním sídle upraveném v bývalém pivoňském klášteře ukončila v roce 1906 náhlá Heinrichova smrt. Mitsuko se ujala řízení panství, sama vychovávala sedm dětí a poskytla jim prvotřídní vzdělání v prestižních vídeňských školách. Za první světové války nehleděla na to, že její vlast stojí na opačné straně fronty a v klášteře v Pivoni zřídila lazaret pro zraněné vojáky. Po vzniku samostatného Československa Mitsuko předala panství nejstaršímu synovi a sama se přestěhovala do Vídně. Ačkoli ve stáří žila jen vzpomínkami na rodnou zemi, do Japonska se už nikdy nevrátila. Zemřela v roce 1941 v sedmašedesáti letech.

Expozice na zámku v Horšovském Týně, který Mitsuko velice často navštěvovala, obsahuje zejména nábytek, obrazy, zbraně, porcelán a rodinné fotografie. Předměty spojené s jejím jménem můžete najít také v Náprstkově muzeuPraze, její oblíbená místa pak můžete využít jako tipy na výlet – třeba k zámečku Dianin dvůr, jehož ruiny objevíte v srdci Českého lesa téměř na česko-německých hranicích (GPS 49.4892692N, 12.6503364E) nedaleko obce Rybník.
 

Zámkem a krajinou kolem Horšovského Týna

Co ještě vás čeká na zámku v Horšovském Týně? Vybrat si můžete z pěti návštěvních okruhů, po objednávce předem je možná prohlídka kostela Všech svatých v Horšově, jedné z nejcennějších církevních staveb západních Čech. Zároveň se můžete projít bývalou zámeckou oborou a zastavit se u letohrádku Annaburg, který nechal v 18. století postavit hrabě František Norbert Trauttmansdorff. Malý osmiboký gloriet v rokokovém stylu, krytý mansardovou střechou a lucernou, sloužil panstvu jako odpočinkové místo při návštěvách obory. Původně stával na umělém ostrůvku, který s pevninou spojovala jen úzká cesta. Pokud se ještě vypravíte do zámeckého parku s několika drobnými stavbami, návštěva Horšovského Týna se může protáhnout na celý den.
 

Záchod pro krále, vyhlídková věž a japonská zahrada

  • Zámeckým parkem v Horšovském Týně prochází okružní naučná stezka Královská rokle, která město spojuje s okolními lesy. Na nejvzdálenějším místě parku na křižovatce lesních cest stojí altánek, v němž se dozvíte podrobnosti o návštěvě anglického krále Edvarda VII. Ten jezdíval na léčení do nedalekých Mariánských Lázní a na začátku 20. století se na panství Trauttmansdorffů zúčastnil honu. Na zámek v Horšovském Týně se několikrát vrátil a před jeho návštěvou sem dokonce instalovali jediný splachovací záchod.
  • Z výšky se na Horšovský Týn můžete podívat z věže kostela sv. Petra a Pavla na náměstí. Věž je otevřena v červenci a srpnu denně kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, v červnu a září pouze o víkendech.
  • Na zámek v Poběžovicích rádi přijíždějí na návštěvu japonští turisté. Jako vzpomínka na hraběnku Mitsuko i pro jejich radost tu byla zřízena japonská kamenná zahrada míru. Zahradu v místě, kde rodina Coudenhove-Kalergi prožívala společné chvíle, vytvořil tým japonských architektů a umělců. Jednotlivé kameny představují členy rodiny, ale jednotlivá pojmenování záměrně nemají, kamenná lucerna pak symbolizuje věčné světlo.
Hrad a zámek Horšovský Týn

Hrad a zámek Horšovský Týn

K nejvíce zpřístupněným objektům v České republice patří národní kulturní památka Státní hrad a zámek Horšovský Týn. Můžete si prohlédnout např. hradní část s unikátní raně gotickou kaplí, zbrojnicí a zařízeným renesančním bydlením, nebo unikátní obrazovou galerii českých panovníků.

Zámecký park Horšovský Týn

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji.

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Královská rokle v Horšovském Týně

Naučná stezka Lesů ČR „Královská rokle“ představuje asi 3 km dlouhý procházkový okruh zámeckým parkem přes známou Královskou rokli. Stezka začíná a končí u letohrádku v parku a spojuje město Horšovský Týn s místními lesy.

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Řeka Radbuza – pro milovníky klidu a pohody

Klidná řeka s množstvím starých jezů, které nejsou udržovány. Většinou se začíná sjíždění řeky v Horšovském Týnu a končí v Plzni. Nejhorší je poslední jez v Plzni, který se musí přenášet v délce 1 km. Řeka je vhodná pro vodáky začátečníky.

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Rozhledna na Šibeničním vrchu u Horšovského Týna

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde stávala kaple Panny Marie Lurdské, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa a je celoročně volně přístupná veřejnosti.

Další aktuality

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Plzeňský kraj | Kultura

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky