ÚvodAktuality#světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě
Příroda

#světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě

  • 10. srpna 2020
Největší keřové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů habru obecného. Ztratit se v něm není žádný problém, ven se však vždy dostanete. Víte ale, kde hledat nejtěžší labyrint na světě, kam dobrodruzi vstupují na vlastní nebezpečí? Museli byste za ním do Itálie, k zámku Villa Pisani nedaleko italských Benátek.

Největší keřové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m²

Obludiště Dolní Pěna
Labyrint u Villy Pisani
Obludiště Horní PěnaV Dolní Pěně u Jindřichova Hradce najdete největší keřový labyrint v celé střední Evropě. Na návštěvníky tu čekají tři kilometry spletitých chodbiček z větví habru obecného. Cestu Obludištěm, která pro mnohé není úplně snadná, můžete vyzkoušet denně od 9 do 19 hodin (poslední vstup je v 18:00). Toho, že se už nevrátí ven, se nikdo bát nemusí – v Obludišti jsou sos lavičky, odkud stačí zavolat o pomoc...
 
A proč se labyrintu říká Obludiště? Je tomu proto, že v areálu bludiště je schováno šest dřevěných oblud, které čekají na objevení.
 

Velký labyrint byl životním snem jindřichohradeckého zahradníka

obludiště labyrintLabyrint v Dolní Pěně vytvořil zahradník Filip Klíma, který si tím splnil svůj sen. Jako milovník labyrintů si přál vytvořit svůj vlastní. Habry vysadil na svém pozemku a čekal šest let, než dorostly do požadované výšky.
 
Pan Klíma, původem z Prahy, je majitelem jindřichohradeckého Zahradního centra, které je největší na jihu Čech. Jeho hlavním podnikáním je však velkoobchod se zahradnickými pomůckami.
 
Do keřového bludiště v Dolní Pěně mohou i psí mazlíčci. Areál vzdálený čtyři kilometry od Jindřichova Hradce nabízí parkoviště, kiosek s občerstvením, dětské hřiště či posezení pod pergolou.
 

Nejtěžší habrový labyrint světa je u Villy Pisani

Villa PisaniJestliže plánujete cestu do Itálie, určitě se zastavte u Villy Pisani ve starobylé obci Montagnana mezi Veronou a Benátským zálivem. Nachází se zde totiž nejobtížnější labyrint na světě, do kterého je vstup na vlastní nebezpečí. Labyrint navštívil prý i sám Napoleon a s jeho zdoláním měl potíže.
 
villa pisariVila patřila bohaté a mocné rodině Pisani, která ji v roce 1722 nechala postavit dle návrhu slavného architekta Girolama Fringimeliciho. Kromě vily navrhl architekt také fascinující zahradu, kde i dnes můžete obdivovat jedno z mála původních evropských bludišť. To si zachovalo dispozici z 18. století: devět soustředných kruhů z živých habrových plotů, uvnitř kterých stojí věž s dvojitým šroubovitým vnějším schodištěm. Labyrint byl primárně určen pro rekreační účely a zábavu: kdo našel správnou cestu ven získal prestižní cenu.

Nemovitost koupil v roce 1807 Napoleon pro svého adoptivního syna, místokrále Itálie. V noci před předáním vily se podle místních legend imperátor v labyrintu ztratil, ale cestu ven se mu k ránu podařilo najít.
Můstek s kapličkou v Dolní Pěně Památky

Můstek s kapličkou v Dolní Pěně

V obci Dolní Pěna, která se nachází 3 km na jih od Jindřichova Hradce, stával barokní most z 18. století nazývaný Římský most. Dnes už je tu jen jiný unikát, malý klenutý můstek se zděnou kapličkou – obdobný lze nalézt jedině v Jaroměři.

Obludiště Dolní Pěna – největší habrové bludiště ve střední Evropě Zážitky

Obludiště Dolní Pěna – největší habrové bludiště ve střední Evropě

Největší habrové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů.

Zoologická Na Hrádečku Příroda

Zoologická Na Hrádečku

Soukromá zoologická zahrada Na Hrádečku s rozlohou 10 ha, nacházející se mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce.

Další aktuality

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Ubytování, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Letní sporty, Jihočeský kraj