ÚvodAktuality#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava
Kultura

#světovéČesko a mistři šerosvitu v Praze: Rembrandt, Škréta a velká podzimní výstava

  • 20. září 2020
Obrazy, kde i černá barva a stíny září: taková jsou díla renesančních a barokních mistrů šerosvitu. Obdivovat je můžete nejenom ve Sbírce starých mistrů Národní galerie, ale také na řadě jiných míst, namátkou v Týnském chrámu a na oltářích pražských i venkovských kostelů.

Šerosvit a fascinující díla barokních mistrů: Škrétova podobizna brusiče drahokamů Dionysia Miseroniho a jeho rodiny z roku 1653 a Rembrandtova Hodina anatomie dr. Tulpa

Rembrandt
Škréta
Šerosvit je výtvarná technika, která vznikla v 15. století v Itálii a ve Flandrech. Mistry využívání kontrastů mezi světlem a tmou, kdy ve stínech na pozadí obrazu víc tušíte než vidíte, se stali zejména Leonardo da Vinci, Caravaggio, Vermeer a Goya, z českých umělců pak Karel Škréta. A samozřejmě Rembrandt (1606–1669), nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec, jeden z nejlepších malířů a grafiků světa. Zatímco však Rembrandtovo Nizozemí v 17. století prožívalo svůj Gouden Eeuw, zlatý věk rozkvětu společnosti a její kultury, v českých zemích jako by temné barvy a stíny na paletách malířů symbolizovaly třicetiletou válku a dobu temna, duchovního násilí, útlaku a beznaděje.
 

Pražský Rembrandt: Učenec ve studovně

Jednou z největších atrakcí Národní galerie je jediný Rembrandtův originál, který máme v českých sbírkách. Rozměrný obraz s názvem Učenec ve studovně je obvykle k vidění ve Šternberském paláci v Praze, kde Národní galerie shromažďuje poklady holandského malířství 17. století a další díla starých mistrů. Jak se vzácná malba do galerie dostala? Byla součástí umělecké sbírky Nosticů a posléze Obrazárny vlasteneckých přátel umění.

Nedávné restaurování spojené s vyčištěním a průzkumem malby odkrylo detaily, po staletí skryté za ztemnělými laky. V pozadí – a v šerosvitu, dodejme – tak jsou vidět třeba knihy na polici nebo písařské náčiní v rohu. Odhalil se také Rembrandtův typický energický rukopis, kunsthistoriky popisovaný jako „šermování štětcem po plátně“.

Ani restaurování Učence ve studovně nám ale nedalo odpověď na otázku, kdo byl onen portrétovaný muž. V minulosti se nejčastěji mluvilo o neznámém židovském rabínovi, ale zřejmě nešlo o portrét a už vůbec ne o autoportrét, i když byly pro Rembrandta typické.

Zajímavé vysvětlení ale má poměrně archaické učencovo oblečení: Rembrandt totiž sbíral starožitnosti a svoje modely často oblékal do exotických plášťů a módních doplňků, které už v té doby byly zastaralé a podivné.
 

Hodina anatomie doktora Tulpa

Rembrandt měl štěstí: jako jeden z mála umělců se dočkal slávy už za svého života. Na vlně zlatého věku jako by plul i obraz Umělec ve studovně: vůbec první Rembrandtovo velkoformátové plátno je datováno do roku 1634, do období, které patřilo v umělcově životě k nejšťastnějším. Oženil se s bohatou Saskií van Uylenburchovou, společně si koupili velký dům v ulici Jodenbreestraat v Amsterdamu a Rembrandt se zařadil mezi vyhledávané portrétisty. Na svých obrazech dokumentoval vzmáhající se blahobyt amsterodamských kupců a nechával si za to skvěle platit. Za obraz si účtoval tisíc guldenů, což by prý v přepočtu na dnešní měnu znamenalo asi 200 tisíc eur. Začal také své obrazy podepisovat plným jménem: z původního prostého RH či RHL (Rembrandt Harmenszoon z Leidenu) přešel k plnému jménu Rembrandt. Prvním obrazem, který takto signoval, byla světoznámá Hodina anatomie doktora Tulpa v roce 1632. Zakázku Rembrandtovi zadal ctižádostivý lékař Nicolaes Tulp, který se chystal vykročit na politickou dráhu. Rembrandt ho zobrazil při pitvě zločince, sňatého ze šibenice. Obraz dlouho visel v místnosti cechu chirurgů, dnes je v Mauritshuisu v Haagu.
 

Barokní Praha a Karel Škréta

Kdybychom hledali českého Rembrandta, protějškem světoznámého Holanďana by mohl být malíř a kreslíř Karel Škréta (1610–1674). Zakladatel českého barokního malířství je považován za největšího umělce období od konce středověku do 19. století. Narodil se v zámožné evangelické rodině v domě U černého jelena v Týnské ulici na Starém Městě v Praze. Jeho plné jméno mimochodem zní Karel Škréta Šotnovský ze Závořic; predikát jeho předkové získali už v roce 1570. Závořice ale už dávno zmizely z map; zaniklá vesnice ležela mezi Zábřehem a Šumperkem. Otec záhy zemřel a výchovu malého Karla a jeho sourozenců převzali strýcové. Dostalo se mu skvělé humanistické výchovy, naučil se několika jazykům a vyučil se malířem. Poté, co se jeden z příbuzných zapletl do stavovského povstání, následovala konfiskace majetku a v roce 1628 odchod celé rodiny do exilu.
 

Návrat ztraceného syna

V saském Freibergu, jednom z velkých středisek českých exulantů, se Karel zdržel jen rok nebo dva, pak se vydal na zkušenou do světa. Žil především v Itálii, kde studoval díla starých mistrů – Rafaela, Michelangela, Tiziana, Veroneseho a Tintoretta.

Když se roku 1638 vrátil do Čech, konvertoval ke katolictví, čímž se mimo jiné domohl restituce rodinného majetku a získal zpět například domy v Praze a vinice v Litoměřicích a Mělníku. Usadil se v domě na Ovocném trhu v Praze, oženil se s dcerou malostranského měšťana Veronikou Gröbergerovou a záhy se stal jedním z nejvyhledávanějších umělců své doby. Podobně jako Rembrandt portrétoval bohaté měšťany a šlechtice, vytvářel mytologické a alegorické kompozice, zátiší z měšťanských domácností a oltářní malby, například pro kostely sv. Tomáše a sv. Mikuláše na Malé Straně, kostel sv. Štěpána, Týnský chrám či klášterní kostel v Plasech. Škréta se zabýval také kresbou, ilustracemi a návrhy grafických listů, v pozdějších letech začal zdařile experimentovat s využitím hry světla a stínu a technikou šerosvitu. Řadu jeho děl uchovává ve sbírkách Národní galerie v Praze. Pochován je v kostele sv. Havla.
 

Rembrandt v karanténě

Že i 350 let po smrti jsou obrazy Rembrandta van Rijna stále „in“ potvrzují výstavy, které provázely loňské kulaté výročí umělcova úmrtí. Výstava Rembrandt: Portrét člověka, kterou Národní galerie společně s Wallraf–Richartzovým muzeem v Kolíně nad Rýnem připravovala pět let, měla premiéru v Německu loni na podzim, koncem března se měla stěhovat do Prahy. Jarní termín se ale kvůli nouzovému stavu odložil, exponáty zůstaly za zavřenými hranicemi. Rembrandtova výstava v paláci Kinských na Staroměstském náměstí se tak posunula až na září: začíná v pátek 25. září a končí 31. ledna 2021.

K vidění budou díla z řady významných tuzemských i světových muzeí a galerií i ze soukromých sbírek.
 
Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně Památky

Kostel Panny Marie pod řetězem v Praze na Malé Straně

Kostel na Malé Straně blízko Karlova mostu mezi ulicemi Saskou, Lázeňskou a Velkopřevorským náměstím, byl původně románskou bazilikou, kterou založil roku 1169 král Vladislav I. spolu s klášterem a špitálem řádu Maltézských rytířů (johanitů) jako první centrum tohoto rytířského řádu v Čechách.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha