ÚvodAktuality#světovéČesko a Kamencové jezero v Chomutově – mrtvá voda, která léčí
Letní sporty

#světovéČesko a Kamencové jezero v Chomutově – mrtvá voda, která léčí

  • 21. června 2021
Kamencové jezero patří k plošně největším jezerům v České republice. Jako přírodní útvar je jak v Čechách, tak i na světě jedinečné. Zdejší voda je opravdovým unikátem, díky vysokému obsahu kamence ve vodě činí z jezera malé Mrtvé moře. Vysoký obsah kamence zabraňuje růstu řas a sinic. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi zde najdete také velké plovoucí molo. K dispozici je volejbalové a basketbalové hřiště, stůl na ping pong, minigolf a půjčovna pramic, šlapadel a paddleboardů.

Kamencové jezero je jediné na světě. Jezero vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra.

Kamencové jezero
Mrtvé moře
jezero chomutovSvým návštěvníkům nabízí Kamencové jezero v Chomutově během sezony nádherné koupaní v krásném prostředí. Kromě přírodního koupaliště s upravenými plážemi, kterému dominuje velké plovoucí molo, nabízí svým návštévníkům řadu možností, jak trávit svůj volný čas.

V rámci areálu jezera, i v jeho bezprostřední blízkosti, naleznete celou řadu atrakcí a možností ubytování a občerstvení. Do areálu však platí zákaz vstup se psy a jinými zvířaty.

Sportovním nadšencům udělá radost pestrá nabídka sportovního vyžití, jako je minigolf, plážový volejbal, streetball, stolní tenis, badminton nebo nohejbal. Zapůjčit si u nás můžete také šlapadla, lodičky či paddleboardy. Velký otvický rybník nabízí wakeboarding a vodní lyžování, což jistě ocení každý milovník adrenalinu! Nezapomněli tu ani na děti, pro které je zde kdispoziici dětské hřiště a nově vzniklé lanové centrum.
 

Živá mrtvá voda v jezeru

chomutovJezero vzniklo pravděpodobně zatopením bývalého kamencového lomu koncem 18. století. Kamencové břidlice se zde těžily od roku 1558. Druhá teorie hovoří o vyhoření uhelné sloje a další o tom, že místo bývalo přirozeně vzniklou bažinu prosáklou kamencovou vodou. Tajemstvím zatím zůstává hydrologický režim – jezero totiž nemá žádný zřejmý přítok. Vlivem srážek se hladina někdy zvedne a někdy ne.
 
Kamencové jezeroSpecifické vlastnosti zdejší vody jsou dané obsahem různých prvků. Nejvyšší podíl mají sírany – 247 miligramů v litru, následují chloridy – 58 miligramů, draslík – 19,9 miligramu, železo 4,48 miligramu a hliník 1,97 miligramu v jednom litru. Jakkoli to na první pohled vypadá jako nebezpečný chemický koktejl, má tato „kamencová“ voda skvělý vliv na lidskou pokožku.

Kyselá voda však není vhodná k životu, proto v ní nejsou žádné ryby ani jiní živočichové či rostliny. Kamenec se například používá při drobných poraněních při holení, pro zmírnění následků hmyzího štípnutí a mírní i pocení, je to stoprocentně přírodní antiperspirant. Průměrná hodnota pH je přibližně 3. Koupání v "mrtvé vodě" prospívá i pacientům s lupenkou. Kdysi tu dokonce bývaly lázně Kamencová huť.
 

Léčivá voda Mrtvého moře

mrtvé mořeNaše Malé Mrtvé moře má svou předlohu v originále na Blízkém východě. Jeho salinita dosahuje 33 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Mrtvé moře na hranicích Izraele a Jordánska je bezodtokým slaným jezerem, které se nachází 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu.

Mrtvé mořeMrtvé moře se táhne v délce 100 kilometrů Izraelem, západním břehem Jordánu a Jordánskem. Obsahuje minerály vyhledávané od starověku. Nachází se zde přírodní asfalt používaný k balzamování faraonů i soli a bahno, jež královna Kleopatra používala jako omlazovací přípravky. Slunce zde svítí 330 dnů v roce a průměrná letní teplota je 27 až 39 °C. Vysoká koncentrace minerálů (jód, hořčík, draslík, vápník a další) má blahodárný účinek na různá kožní onemocnění a rovněž pomáhá při léčbě revmatických, artritických a respiračních problémů.
 
A proč je mrtvé? Právě pro své slané prostředí, které velmi nepřeje rostlinám ani živočichům. Voda v mrtvém moři má tak vysokou koncentraci soli, že je těžké v ní plavat, ponořit se do ní, nebo se v ní otočit. Tajemstvím jezera je i to, že požití slané vody může být pro člověka smrtelné. Podle legendy leží na dně jezera města Sodoma a Gomora.
 

Co dalšího si užít v Chomutově

železniční depozitářVraťme se ale zpět do České republiky. V blízkosti Kamencového jezera leží Zoopark Chomutov, největší zoologická zahrada v České republice. Za návštěvu stojí také historické centrum města či nedaleké Bezručovo údolí. Poblíž areálu se nachází také aquapark, klasické i letní kino. Rozklikněte a dozvíte se, jak zde můžete trávit čas!

Milovníci světa na kolejích by neměli minout o víkendech otevřený chomutovský železniční depozitář NTM. V areálu bývalého lokomotivního depa Chomutov se nachází vět­­­ši­na histo­ric­kých kolejo­vých vozidel ze sbírky Národního technického muzea, která je nejrozsáhlejší státní železniční sbírkou u nás. Sbírka ve své celistvosti dokumentuje technický vývoj kolejových vozidel od druhé poloviny 19. století do současnosti.
Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov Památky

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Kamencové jezero Chomutov Letní sporty

Kamencové jezero Chomutov

V letní sezóně je lákadlem pro všechny návštěvníky nejen z Chomutova či České republiky, ale pro turisty z celého světa. Kamencové jezero je světový unikát. Vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Plocha jezera je 15,95 ha, šířka je 240 m a délka 676 m, největší hloubka je 3,4 m.

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR Příroda

Zoopark Chomutov – největší zoo v ČR

Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Má totiž neuvěřitelných 112 ha. Zoopark je otevřen denně po celý rok a nachází se v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera.

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

V Chomutově najdete jediné kamencové jezero na světě – vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Obsah kamence ve vodě brání růstu vodních řas a sinic, proto je koupání garantováno po celou letní sezonu.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj