Úvod > Aktuality > #světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem
Památky

#světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem

  • Vydáno16. března 2021
Helfštýn nabízí přehlídku zajímavostí, které na jiných hradech neuvidíte: v rozlehlém areálu porůznu objevíte kovové artefakty, které vznikají přímo před očima návštěvníků při každoročním mezinárodním kovářském setkání Hefaiston, nepřehlédnutelné jsou i kovářské pece na nádvoří a nově i hradní palác se skleněnou střechou a prvky z oceli. Hrad vás navíc ohromí svým rozsahem, spoustou pěkných zákoutí a fascinujícími výhledy.
Průhledné střechy při pohledu z okolí neruší, návštěvníkům ale poskytují nebývalý komfort: hradní palác na Helfštýně a rezidence saských kurfiřtů v Drážďanech
Helfštýn
Drážďany

Až se hrad Helfštýn opět otevře, nabídne nejenom známé výhledy do okolí

Traduje se, že hrad Helfštýn, který se tyčí vysoko nad údolím Moravské brány, je hned za Pražským hradem druhým největším hradním komplexem v České republice. Jeho historie sahá až do 14. století a výlet sem se vyplatí díky nedávno dokončené rekonstrukci: právě kvůli netradiční obnově jsme na portálu Kudy z nudy zařadili hrad Helfštýn do přehledu 21 nejkrásnějších proměn roku 2021.
 

Helfštýn: tři čtvrtě kilometru dlouhá procházka hradem

Když půjdete Pražským hradem, od Platzerova sousoší Souboje Titánů u prvního nádvoří až k Černé věži ujdete téměř tři čtvrtě kilometru. Na Helfštýně je to od hlavní brány až ke starému hradnímu paláci jen o málo méně, ale přesně tak dlouhou cestu musíte projít tam a zase zpět k hlavní bráně, pokud chcete vidět zlatý hřeb celé rekonstrukce. Stavba z kamene, skla a kovu je dokonalým důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou.

Renesanční hradní palác byl nepřístupný už od roku 2014 kvůli padajícímu zdivu. Přáním Olomouckého kraje coby majitele hradu byla rekonstrukce paláce společně s výstavbou nové střechy, památkáři zároveň vyžadovali, aby střecha nepřesahovala úroveň obvodových stěn a nerušila pohled na hrad z dálky.

Jak se staví hrad?

Architekti z Atelieru-r si nejprve z tisíců snímků dronu vytvořili 3D model hradu a zmapovali veškeré neobvykle tvarované zdi, typy omítek a úpravy povrchů. Nad rámec zadání technické rekonstrukce se pak snažili doplnit historickou budovu současnou architekturou, která by byla přitažlivá a zároveň našla praktické využití.

Celý koncept je založen na respektu k historické budově. S historickým vývojem paláce vás seznámí nové vyhlídkové trasy, které spojují přízemí s nově přístupnými vyššími úrovněmi paláce. Každá část je z jiného materiálu: cesty v přízemí jsou z leštěného betonu, schodiště a lávky z cortenu, speciální slitiny železa, která prochází korozí, zraje a odpovídá struktuře starých historických zdí. Palác shora částečně zakrývá skleněná střecha na ocelových nosnících. Nově přidané současné prvky jsou v historické konstrukci jasně rozeznatelné, přitom ale neruší a naopak hradu dodávají novou atmosféru. Podívejte se na fotografie, určitě se vám budou líbit.
 

Ničím nerušený výhled

Pokud jste už na Helfštýně byli, víte, že jedním z nejlepších momentů je téměř dokonalý kruhový výhled do okolí. O ten rozhodně nepřijdete: skleněné střechy zakrývají pouze několik kamenných komnat, další prostory zůstaly otevřené a povzbuzují k pohledu vzhůru k nebi. Nahoru vede točité cortenové schodiště a to, co kdysi bývalo střechou, se nyní stalo novou vyhlídkovou trasou. Přibyly také robustní lavičky ze dřeva a ocelové konstrukce, zpevňující celý hrad.
 

Diamantová střecha zámku v Drážďanech

  • Podobně jako další stavby v Drážďanech byla i bývalá rezidence saských kurfiřtů ležící naproti Zwingeru těžce poškozena při bombardování za druhé světové války. Po rekonstrukci zakrývá vnitřní nádvoří nezvyklá moderní průhledná střecha z dílků ve tvaru diamantů: pod ní vzniklo nové foyer, takže návštěvníci už nemusí čekat na prohlídky ve frontách a v dešti.
  • Podobně jako na Helfštýně i v Drážďanech si památkáři přáli, aby střecha byla zvenčí co nejméně vidět. To se splnilo, z ulice ji nespatříte. Jiný ale je pohled z dálky: nová kupole vytváří v drážďanském panoramatu působivý moderní akcent a obohacuje město o další prvek, který stojí za to vidět.
  • Kupole se skládá z dvojitě zakřivené ocelové mřížové skořepiny s 256 diamanty různých velikostí a zakřivení. Je devět metrů vysoká, má plochu 1400 metrů čtverečních a jednotlivé plochy vyplňují membránové polštáře z ETFE fólie. Na rozdíl od skla je pod ní lepší akustika, je mnohem lehčí a díky ventilačním lamelám se dokáže vyrovnávat i s vyššími teplotami v horkých letních dnech a odvětráváním.
  • Motiv diamantové struktury je velmi důležitý: je typický nejenom pro renesanční památky, ale také pro samotné Drážďany, objevuje se i na klenbách reprezentačních zámeckých sálů.

Hra světla a stínu

Kouzlo je v detailu: hra světla a stínu na hradě Helfštýn a diamantová střecha zámku v Drážďanech
Helfštýn
Drážďany
Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou si prohlédnete nejlépe dochované městské hradby na Moravě s baštami, náměstí s renesančními a barokními domy, renesanční zámek, zvonici a několik kostelů. Skutečný klenot představuje synagoga uprostřed staré židovské čtvrti, milou kuriozitou je nábřeží Járy Cimrmana.

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2024

23. 8.25. 8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2024

42. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Lanové bludiště Helfštýn

Lanové bludiště Helfštýn

Outdoor centrum Helfštýn se nachází nad údolím Moravské brány ve stínu hradu Helfštýn. Je ideálním místem pro rodinné výlety, školní akce, aktivní odpočinek, zábavu a nevšední zážitky. Jako jediné v České republice nabízí Lanové bludiště!

Planá hrušeň na Helfštýně

Planá hrušeň na Helfštýně

Stáří plané hrušně na hradě Helfštýně se odhaduje na 250 let. Vyrůstá přímo ze skalnatého podloží strmé stěny příkopu. Kořeny musí bojovat o každý milimetr s bránícím se kamenem. Samozřejmě nechybí ani zajímavá pověst.

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Moravská brána – spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Olomouc region Card – zahrnuje nejzajímavější místa regionu

Turistická karta, která vás opravňuje v Olomouci, na Střední Moravě a v Jeseníkách navštívit zdarma více než 90 nejzajímavějších míst (památky, muzea, zoo a další místa) a dále vám umožňuje čerpat atraktivní slevy min. na 80 místech. S kartou poznáte všechny krásy Olomouckého kraje.

Další aktuality

Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

Hrad Helfštýn sice otevřel své brány prvním letošním návštěvníkům již v březnu, ale na poslední dubnový víkend chystá slavnostní zahájení nové letní sezóny. Příchozí se mohou těšit na rozmanitý doprovodný program. Bude zahrnovat otevření sezónní výstavy Pavla Tasovského, noční prohlídky z oblíbeného cyklu Palác žije, ohňovou show a nebudou chybět ani veteráni – vozidla vyrobená do roku 1945.
Olomoucký kraj | Památky

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
Olomoucký kraj | Příroda

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness