ÚvodAktualityStudio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet Prahu
Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci mužete videt a slyšet Prahu
Kultura

Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet Prahu

  • 29. května 2014
Krásná a odborně oceňovaná výstava Vivat Musica!, kterou Národní galerie v Praze pořádá u příležitosti Roku hudby, nabízí nejen pohled na zobrazení hudby ve výtvarném umění napříč stoletími, ale i prostor pro vlastní tvorbu, hru a kreativitu návštěvníků. Studio je velkorysým prostorem pro hru a kreativitu.

Studio Vivat Musica! – Ve Veletržním paláci můžete vidět a slyšet PrahuSpeciálně pro Studio Vivat Musica! připravil současný umělec Michal Kindernay Zvukovou mapu Prahy. Přikládáním kostek na označená místa mapy můžete slyšet jednotlivé zvuky, nebo autorské zvukové kompozice z těchto míst. Zvuky lze přehrávat přes sebe, kombinovat a vytvářet tak úplně nové zvukové skladby. Interaktivní zvukový objekt  využívá databázi nahrávek několika desítek českých i zahraničních umělců a poprvé umožní Prahu skrze mapu nejen vidět, ale i slyšet

Vstupní prostory do výstavy v respiriu 1. patra Veletržního paláce v Praze tvoří celkem pět interaktivních částí, kde autoři a tvůrci rozehrávají některá témata výstavy Vivat Musica!  ještě předtím, než  návštěvník do výstavy vstoupí. Prostor je tak jakousi evokací souvislostí vizuálního umění a hudby. Témata jednotlivých interaktivních částí pracují s vjemy, pocity a abstrakcí i  s příběhy:

Mýty, klišé, i pozoruhodné skutečnosti ze života geniálních hudebních skladatelů Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka mohou zvídaní návštěvníci prozkoumat v kvízu, který doplňuje výběr třinácti portrétních plastik od různých sochařů ze sbírek  Národní galerie v Praze.

Hraví návštěvníci mohou vyzkoušet nástroj pod názvem „barevné klávesy“, který  umožňuje jak vlastní hru, tak zkoumání teorií o barevném slyšení, které bylo jedním ze zásadních témat avantgardy a abstrakce v 1. polovině 20. století. Co zahrají se na projekčním plátně objeví ve formě barev. Návštěvníci pak mohou vlastní zážitek konfrontovat s díly umělců Miroslava Ponce nebo Arne Hoška.

Téma další,  hudební partitury, otevírá tvořivý prostor pro neobvyklé pojetí „návodu“ nebo „záznamu“ k hudební skladbě. Tvořiví návštěvníci mohou využít přírodních i technických zvuků ve sluchátkách jako předlohy pro vlastní partituru a nebo se inspirovat zcela svou fantazií, či přímo ve výstavě, jejíž závěr ukazuje originály takovýchto neobvyklých partitur od více než dvaceti umělců posledních desetiletí. K inspiraci mohou posloužit také vybrané knihy. Vlastní kresby mohou vystavit na připraveném panelu.

Když návštěvník Studiem prochází podruhé,  při návratu z výstavy, může se oddat výtvarné hře nebo vlastní tvorbě již v přímém propojení s tím co viděl a prožil na výstavě. 

Národní galerie Praha dětem Zážitky

Národní galerie Praha dětem

V Národní galerii se baví a vzdělává celá rodina! Nechte se unést světem umění nejen skrze vlastní tvorbu v hernách, víkendových dílnách či ateliérech, ale i v interaktivních studiích přímo ve výstavách.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Palác Kinských v Praze Kultura

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je ve správě Národní galerie Praha od roku 1949. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.

Další aktuality

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha