Úvod > Aktuality > Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru
Příroda

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

  • Vydáno17. října 2023
Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
Tiské stěnyMalebné Tiské stěny patří k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců. Dělí na dva větší celky – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka a po hřebeni Velkých stěn vede také červená značka, která prochází také Volskými kameny a Ostrovskými skalami v CHKO Labské pískovce. V Malých stěnách je 19, ve Velkých stěnách 56 skalních útvarů, každý okruh je číslován zvlášť.

Na okruhu Malými stěnami vás čeká devatenáct skalních útvarů. Za jejich poznáním vede značená cesta ze Skalního náměstí, která směřuje k Janusově hlavě, kde se trasa dělí. Okruh míří ke skalní soutěsce, kterou stoupá k Západní vyhlídce s výhledem na věže Velkých stěn, Tisou a Děčínský Sněžník. Stezka při úpatí Malých stěn se vine směrem k Bradavičnímu kameni, míjí Tunel a při pohledu zpátky nabídne pohled na Sloní nohu. Kolem Kuřích nožek vede k věži s Průlezem a odhalí dva Úly. V závěru se trasa vrací pohodlnou cestou na Skalní náměstí.
tiské stěny
Velký okruh Tiskými stěnami prochází pod neobvykle tvarovanými skalami, kterým dali lidé různá jména, jako například Žabí korunka, Tančící slon, Přimáčknutý krejčík, Hubený doktor, Mumie, Obrys Afriky, Zkouška štíhlosti, Sťatý major, Lodní příď a Slon s nákladem. Na závěr se objeví ještě Hřib, Želva, Napoleonova bota, Ořech a Tank a poté již cesta končí u Turistické chaty, kde je druhý vstup do skal.
 

Od Turistické chaty do Ostrovských a Rájeckých skal

tiské stěnyVýlet nemusí nutně u Turistické chaty končit. Zelená značka, která tudy prochází vás zavede do Ostrovských skal, k masivu Nebeská říše. Při příchodu vás uvítá Černá věž, následovat bude Vdova Bolteová, Stínová hlava nebo Zabíjačkový masív. Posledními útvary na stezce jsou Kareta a Káně. Kdo by se chtěl vydat hlouběji do skal objeví například Poustevnu anebo Pamětní stěnu zaplněnou tabulkami se jmény horolezců pocházejících z této oblasti, kteří zahynuli ve skalách, či horách po celém světě.

K Rájeckým stěnám vede červená značka z Ostrova anebo žlutá od Turistické chaty Tiských stěn.  Obě se setkávají nedaleko státní hranice u rozcestí Nad Rájcem. Autem lez dojet do osady Rájec ke křížku, dál je cesta pro motorová vozidla uzavřena. Oblast patří do CHKO Labské pískovce a návštěvníkům nabízí skalní věže, průlezy a okna. Prochází tudy také Naučná stezka Zapomenuté pohraničí.

Tiské stěnyRájecké stěny tvoří tři oblasti – Ptačí stěny, Rájecké údolí a Ostříží stěny. Vyhledávají je především horolezci a turisté, kteří nemají rádi příliš zalidněná místa. Ptačí stěny zahrnují skály od státní hranice po cestu z Rájce do Ostrova. Některé ze skal tu mají pohádková jména – je mezi nimi např. Rumcajs, Cipísek, Bumbrlíček, Kulihrášek, Šmudla a mnoho dalších. Největší a nejvýznamnější částí oblasti je malebné Rájecké údolí. Protéká jím potůček a pokrývá jej jemný písek. Dominantou oblasti je věž Blíženců, která je častým cílem horolezců. Třetí částí skalního města je poměrně nově pojmenovaná oblast Ostříží stěny, které tvoří pásmo skal nad silnicí z Tisé do Rájce od Sokolí věže po útvar Vstupní brány. Největším masivem je tzv. Listonoš a mezi dalšími skalami se ukrývá např. Krkavčí dráp, Utopenec, Palička, Slimákova věž, Ropucha a další.
Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Ostrovské skály – příroda pro turisty a výzva pro horolezce

Vypínají se u obce Ostrov v blízkosti státní hranice s Německem. Ve skalním komplexu jsou vysoké skalní věže a masivy z tvrdého pískovce.

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny

Skalní městečko Volské kameny není příliš známé, a proto je i méně navštěvované.

Rájecké skály

Rájecké skály

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí.

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Stezka po hřebenech Velkých Tiských stěn

Tiské stěny jsou přírodní památkou – bizarním skalním městem jižního okraje krušnohorského zlomu druhohorní pískovcové tabule.

Velké Tiské stěny

Velké Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Velké Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

Malé Tiské stěny

Malé Tiské stěny

Velmi atraktivní turistický cíl Malé Tiské stěny je součástí komplexu Tiské stěny, které představují nejdokonaleji vyvinuté pískovcové skalní město v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Okruh Malé Tiské stěny ukrývá téměř dvacítku skalních útvarů.

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Tiské stěny – ráj pro turisty a horolezce

Skalní město Tiské stěny (613 m n. m.) leží na jižním okraji krušnohorského zlomu. V západním výběžku Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vytvářejí spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskýmí stěnami a Vysokým Sněžníkem atraktivní turistickou a horolezeckou oblast.

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata Tisá v Tiských stěnách

Turistická chata leží v malebném prostředí Tiských skal, při silnici Tisá – Sněžník, 5 km od hraničního přechodu do Německa – Petrovice. Mimo občerstvení v restauraci, která připravuje tradiční české pokrmy, nabízí chata také možnost ubytování.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl