Úvod > Aktuality > Seznamte se: 24. února mají svátek Matyáš a Matěj
Zážitky

Seznamte se: 24. února mají svátek Matyáš a Matěj

Zatímco některá jména mají sváteční den jen pro sebe, Matějové a Matyášové se o 24. únor musí rozdělit, podobně jako Petrové a Pavlové o 29. červen nebo Evy s Adamy o Štědrý den. Redakce Kudy z nudy Matějům a Matyášům, Matějíčkům, Matýskům a Máťům přeje všechno nejlepší!
Matějové a Matyášové toho mají hodně společného: křestní jméno Matyáš je totiž archaickou podobou jména Matěj. Jméno bylo v historii hodně oblíbené a dnes jeho popularita opět roste. Patří mezi nejoblíbenější česká mužská jména, a je jedno, že výraz „matěj“ často označuje nešiky všeho druhu. Rozhodně to neplatí pro rodiny, které mají své milované Matěje a Matyáše, případně jejich cizokrajné verze jako je italský Matteo, švédský Matts či Matthias.

Ani Matyášové, ani Matějové sice nemají ženskou variantu, ale zato coby jména pocházející z hebrejského výrazu „Mattyth Jáh(u)”, tedy „dar od Boha“, jsou významem shodná se všemi Matouši, a dokonce i Teodory, Jonatány nebo staročeským jménem Božidar.

Kde se s nimi setkáte na Kudy z nudy? Připomeneme vám den svatého Matěje, tedy den, kdy v Praze začíná Matějská pouť, Matyáše z Arrasu, stavitele katedrály sv. Víta na Pražském hradě, a vydáme se na výlet za uměleckými díly sochaře a řezbáře Matyáše Bernarda Brauna. Známe i krále Matyáše Korvína, divadelníka a loutkáře Matěje Kopeckého, spisovatele a nakladatele Václava Matěje Krameria, matematika a zakladatele matematického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Matyáše Lercha, medvěda MatějeVečerníčku anebo zpěváky a herce Matěje Hádka a Matěje Rupperta.

Kudy z nudy můžete putovat Jizerskými horami po cestě svatého Matyáše, ubytovat se v campu Matyáš ve Vraném nad Vltavou anebo obdivovat dvě Matyášovy brány. První a větší je na Pražském hradě, kde spojuje I. na II. nádvoří a pravděpodobně byla dokončena v roce 1614 za vlády císaře Matyáše I. Druhá Matyášova brána stojí v Uherském Hradišti a je pozůstatkem městského opevnění, které původně tvořilo hradby se sedmi věžemi a třemi branami. Nese název po králi Matyáši Korvínovi.
 
Rozcestník akcí, výstav a nápadů na celé jarní prázdniny 2024

Rozcestník akcí, výstav a nápadů na celé jarní prázdniny 2024

Už víte, kam vyrazit s rodinou či partou přátel na jarní prázdniny? Pro první děti začaly hned první týden v únoru a pro ty poslední skončí až v polovině března. Právě pro rodiny s dětmi jsme na portálu Kudy z nudy připravili obsáhlý soupis akcí, výstav a míst, kam se v následujících týdnech vypravit.

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Matyáš Bernard Braun – nejznámější barokní sochař

Barokní sochař, řezbář a kameník Matyáš Bernard Braun (24. února 1684, Sautens, Tyrolsko – 15. února 1738, Praha) patří k nejvýznamnějším představitelům českého vrcholně barokního sochařství. S jeho sochařskými díly se setkáte na řadě míst, od Prahy přes zámek Valeč až po Kuks.

Den svatého Matěje

Den svatého Matěje

Na svatého Matěje lidské srdce okřeje, slunce pozře závěje, nad polem si skřivan zapěje: takové pranostiky se vztahují k 24. únoru a svatému Matěji. Ten prý skutečně láme zimu, přináší jarní teplé paprsky a rozpouští led a sníh. Společně se svatým Matějem do Prahy přichází Matějská pouť.

Šporkové: šlechtický rod, který vybudoval barokní areál v Kuksu

Šporkové: šlechtický rod, který vybudoval barokní areál v Kuksu

Barokní areál s Hospitalem v Kuksu, zámek v Lysé nad Labem anebo půvabný zámeček Bon Repos: všechna tato místa vybudoval rod Šporků. Jeho nejvýznamnějším členem byl František Antonín Špork, který se proslavil také jako mecenáš řady významných umělců.

Ditrichštejnové – šlechtický rod s rezidencí v Mikulově

Ditrichštejnové – šlechtický rod s rezidencí v Mikulově

Centrem rodu Ditrichštejnů býval Mikulov. Jejich rezidencí byl mikulovský zámek, na náměstí stojí Ditrichštejnská hrobka, v Brně na Zelném trhu můžete navštívit Ditrichštejnský palác, další Ditrichštejnské paláce pak objevíte v Praze, a to na Hradčanech a na Novém Městě. Společně s dalšími místy dodnes hlásají do světa moc a slávu šlechtického rodu, který vždy patřil k nejbohatším na Moravě.

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Clam-Gallasové – šlechtický rod, který otevřel první hradní muzeum střední Evropy

Klenotem pražského baroka je barokní Clam-Gallasův palác, známý je i klasicistní Clam-Gallasovský palác ve Vídni. Obě místa připomínají rod Gallasů a posléze Clam-Gallasů, který měl svá panství především v severních Čechách. Kristián Kryštof Clam-Gallas (1771–1838) v roce 1801 pro veřejnost otevřel na zámku ve Frýdlantě rodové muzeum, první hradní muzeum ve střední Evropě.

Thunové – šlechtický rod, který stál u zrodu českého porcelánu

Thunové – šlechtický rod, který stál u zrodu českého porcelánu

Zámky v Děčíně, Benešově nad Ploučnicí a Klášterci nad Ohří anebo hrad v Ledči nad Sázavou: to byla nejznámější sídla hraběcího a knížecího rodu Thunů. Pocházejí z jižního Tyrolska, kde se o nich první zmínky objevily už v 11. století. Řada členů rodu působila v církevních a státních službách na habsburském panovnickém dvoře, v českých zemích se ale Thunové usadili až v 17. století.

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Sedm ctností – dobré, radostné a krásné lidské vlastnosti

Jedna ze symbolických sedmiček spojuje sedm hlavních ctností. Jejich výčet najdeme v básni Psychomachia římského básníka, právníka a politika Aurelia Prudentia Clementa (348 – okolo 410). Od 6. století a časů papeže Řehoře I. Velikého ale ctnosti také jako protiklad provázejí smrtelné hříchy.

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Další aktuality

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky