Úvod > Aktuality > Sedmnáct míst, která musíte vidět v roce 2017

Sedmnáct míst, která musíte vidět v roce 2017

Vydáno 17. dubna 2017 Životní styl
Sedmnáctka v letošním letopočtu nás v redakci portálu Kudy z nudy inspirovala k neobvyklému dárku: na začátku letošní sezony vám přinášíme sedmnáct novinek, které v roce 2017 prostě musíte vidět! Některé vznikly už loni, jiné se teprve otevřou, ale vesměs vám je předkládáme úhledně zabalené a seřazené podle toho, kde je najdete.

Pět novinek v Praze a okolí

Na mapě pražských výletních cílů pro rodiny s dětmi má už několik let pevné místo pobočka hračkářství Hamleysulici Na Příkopě. V jednom z pater vzniklo nové zrcadlové bludiště, v němž kromě zrcadel budete obdivovat světelné a laserové efekty plné barev, zvuků, odrazů a stínů. Otevřeno je každý den a navíc zadarmo, počítejte ale s tím, že před vstupem dostanete rukavice – to aby vaše otisky prstů na nablýskaných plochách neprozradily cestu těm, kteří do světa klamu vstoupí po vás.
 
Další novinku objevíte jen o pár desítek metrů dál, ve Vodičkově ulici. Jde o strašidelný dům Prague Fear House a prohlídka suterénních prostor opravdu není pro každého. Vstupné stojí 450 Kč pro dospělé, mladší sem mohou jen v doprovodu zletilých.
 
Ve Strahovském klášteře můžete kromě historické knihovny a obrazárny navštívit zbrusu novou expozici Klenotnice (také tady je otevřeno denně a za vstupenku zaplatíte 100 Kč) a na novou expozici Ora et labora – Modli se a pracuj – láká rovněž Regionální muzeumJílovém u Prahy. Seznámí vás s historií benediktinského kláštera Stětí sv. Jana Křtitele na Ostrově u Davle, její součástí je navíc nová naučná stezka ze soutoku SázavyVltavou na Ostrov a ke kostelu sv. Kiliána. A pokud máte rádi přírodu a cyklistiku, určitě vás potěší nová cyklotrasa podél BerounkyBerouna přes Tetín do Srbska a stezka sv. Ludmily.
 

Dva nové výlety po jižních Čechách

Jako pilní návštěvníci portálu Kudy z nudy dobře víte, že s jihočeským městem Milevskem je spojená tradice pestrých maškarních masopustních průvodů. Kromě toho tu pořádají Festival maškar a od letošního února Milevští mají i Muzeum maškar, první svého druhu v Česku. Sídlí společně s Turistickým informačním centrem v secesním domě na náměstí E. Beneše, je otevřené celoročně a vstupné stojí 40 Kč.
 
Protože letošní rok je rokem baroka, město Písek připravilo novou barokní cyklostezku. Bude začínat u barokního poutního kostela v Sepekově, povede kolem milevského kláštera, kapličky ve Zvíkovském Podhradí, kolem stavení ve stylu selského baroka v Květově a dalšími místy s barokními památkami až do Písku.
 

Za novinkami na západ

Zatímco nová cyklistická magistrála Krušnými horami, která by vedla po bezpečných cestách a s co nejmenším převýšením od Chebu až po Boží Dar je zatím spíše na papíře, MuzeumKarlových Varech otevřelo po dvouleté rekonstrukci u příležitosti oslav 150 let od svého založení novou expozici. S využitím audiovizuální technologie doslova zaútočí na vaše smysly a představí vám jak vznik a historii lázeňského města, tak dějiny a přírodu Karlovarska.
 
Chystáte se letos do Bečova nad Teplou obdivovat překrásný relikviář sv. Maura? Kromě běžných návštěvnických okruhů se podíváte i do dosud uzavřené části rozlehlého areálu hradu a zámku a projdete se po okružní cestě. Kromě pěkných výhledů na městečko a jeho malebné okolí se seznámíte i s tím, jak se opravoval vnější plášť starobylé památky. Prohlídka relikviáře stojí 140 Kč, zámeckých interiérů 80 Kč.
 
Další novinka je určena milovníkům piva: v Lokti na náměstí můžete nyní navštívit kromě Muzea lázeňských pohárků, Muzea tajných spolků a Muzea knižní vazby také Pivovarské muzeum, které patří k rodinnému minipivovaru Svatý Florián. Tradiční výrobu sudů a sladu, původní stáčení a plnění lahví a staré stroje na stáčení, špuntování a korkování si prohlédnete zdarma!
 

Dvě novinky z východních Čech a Vysočiny

Lesy a lomy v okolí Lipnice nad Sázavou jsou kolébkou volnočasových pobytů v přírodě. V nedalekých Orlovech pořádal Antonín Benjamin Svojsík první skautské tábory, do Sluneční zátoky zase jezdil Jaroslav Foglar a jeho hoši od Bobří řeky a konečně v zatopeném lomu v lipnických lesích vznikla pověstná Prázdninová škola Lipnice. Zajímavému ryze českému fenoménu je věnována výstava Rozhledy – inspirace krajinou na hradě Lipnice, instalovaná v posledním vyhlídkovém patře věže Samson. Výstavu provází hra spojená s plněním úkolů a lovem hradních bobříků, navštívit ji můžete letos a příští rok, vstupenka stojí 90 Kč.
 
Výrazných změn doznalo i originální muzeum Josefa Váchala, PortmoneumLitomyšli. Magické interiéry samozřejmě zůstaly stejné, ale novinkou je výstava věnovaná vzniku této kuriozity a nahlédnout můžete také do dříve nepřístupné zahrady, kde je nově otevřená minikavárna. Základní vstupné stojí 60 Kč.
 

Pět nových tipů z Moravy

Toužili jste se podívat na místa, kam se běžní návštěvníci nedostanou? Letos se vám přání splní v Moravském krasu, kde si během hlavní sezony můžete prohlédnout dvě nově otevřené jeskyně, Bertalánku a Horizont. Ta první leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou a trasa vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí, Horizont objevíte u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce.
 
Novou trasu pro děti, spojenou s odhalením ztracené zámecké koruny a převlékáním do historických kostýmů letos otevřeli na zámku Slavkov. Na zámku v Bučovicích se k podobnému kroku teprve chystají, novou prohlídkovou trasu nazvanou Moravský aristokrat v labyrintu světa první návštěvníci projdou na konci června. Znalcům piva udělá radost nová expozice pivovarnictví v prostorách dobové varny v areálu bývalého pivovaru ve Znojmě, otevřená od konce dubna. Naopak už téměř rok bude Filmovému uzlu ve Zlíně, kreativnímu multimediálnímu centru ve zlínských filmových ateliérech, které nabízí čtyři patra plná animace, zábavy, filmové historie a zážitků. Otevřeno je tu celoročně a denně kromě pondělí, základní vstupné stojí 129 Kč.
 
Cyklotrasa Srbsko - Tetín - Beroun a Stezka sv. Ludmily

Cyklotrasa Srbsko - Tetín - Beroun a Stezka sv. Ludmily

Nově otevřena cyklotrasa ze Srbska na Tetín a Berouna. Jde o první krok k vybudování cyklostezky, která obohatí systém stezek na pravé straně Berounky v této lokalitě.

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 - 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od března do listopadu historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Parostrojní pivovar v Lobči na Kokořínsku

Areál zapomenutého pivovaru v Lobči na Kokořínsku se znovu probudila k životu. Nedávno ještě na pospas osudu vydaná industriální chuťovka se proměnila v zajímavé místo.

Památník Lidice - vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Památník Lidice - vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách

Zámecký letohrádek ve Velkých Losinách

Původní letohrádek, který byl vybudován Přemyslavem III. v polovině 17. století, byl počátkem 18. století přestavěn na obytné místnosti. Po roce 1945 našla v této budově útočiště mateřská školka, která byla zrušena v polovině 80. let minulého století, a objekt tak začal nezadržitelně chátrat.

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.

Krajské muzeum Karlovarského kraje - Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Krajské muzeum Karlovarského kraje - Muzeum Karlovy Vary na Nové louce

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum slaví 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

Muzeum kol a vozítek Žireč

Muzeum kol a vozítek Žireč

Královédvorský Domov sv. Josefa spojil síly s vášnivým sběratelem bicyklů Jiřím Uhlířem a v nevyužitém špýcharu v Žirči chystá na červen 2017 expozici historických kol.

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy. V muzeu zhlédnete nejenom předměty denní potřeby, ale také výrobky uměleckého řemesla.

Adrenalin park Dolní Morava

Adrenalin park Dolní Morava

Největší lanový park v České republice je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku.

Dům přírody Moravského krasu

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami - obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoologická zahrada Olomouc - Svatý Kopeček

Zoo chová více než 1700 kusů zvířat ve 350 druzích. Zoo nabízí možnost prohlídky vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech a mnoha dalších výbězích a expozicích, okružní jízdu vláčkem nebo 32 m vysokou vyhlídkovou věž, kterou žádná jiná zoo nemá. V zoo pokračují další etapy výstavby rozlehlého safari.

Procházka piaristickými zahradami v Příboře

Procházka piaristickými zahradami v Příboře

Od dubna do října mají návštěvníci možnost navštívit nově otevřené zahrady piaristického kláštera.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Singletrailové stezky v Boskovicích

Singletrailové stezky v Boskovicích

Být na kole obklopený krásnou přírodou, vyzkoušet si své síly a dopřát si adrenalinový zážitek. To cyklistům nejen z Blanenska umožní singletrailové stezky, které vznikají v lokalitě Doubravy v Boskovicích. Jde o devět terénních tras o délce deseti kilometrů a různých obtížností.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.