Úvod > Aktuality > 10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
Praha sněžíSamostatnou kapitolou je Praha, která byla mezi památky UNESCO zapsána již v roce 1992. Romantikům doporučujeme výpravu do Nového Světa na Hradčanech, kde zvláště ve všední dny bude téměř liduprázdno. Na Starém Městě se vydejte po stopách Foglarových Stínadel. V jedné ulici dokonce uvidíte namalovaného ježka v kleci. Nebudeme prozrazovat, kde přesně to je, můžeme ale přeci jen naznačit, že v širším okolí Anenského náměstí. Určitě nevynechejte Zlatou ulici, Řetězovou, Betlémské náměstí, Jilskou... Až se vám podaří dostat se ze spletitých uliček na Staroměstské náměstí, nenechte si ujít nejen zdejší vánoční trhy, ale také tématickou expozici o době Karla IV. v Domě U Zlatého prstenu.

praha zimaA kam odtud dál do hlubin historického centra? Zvláštní atmosféra na vás padne v Josefově, kde můžete kromě známých synagog a Starého židovského hřbitova navštívit také muzeum alchymie Speculum Alchemiӕ v Haštalské ulici. Na Malou Stranu doporučujeme přejít přes Mánesův most a přes Valdštejnské náměstí se dostat do Tomášské ulice, která ústí na Malostranské náměstí s chrámem sv. Mikuláše. Tajuplnou a zapomenutou atmosféru má ulice Tržiště a Vlašská, odkud se bez problémů dostanete k Pohořelci a k výchozímu bodu naší procházky, k Novému Světu.
 

Český Krumlov: muzea a otevřený hrad

Český Krumlov v ziměPříjemná atmosféra, středověké uličky s měšťanskými domy, hospůdkami a kavárnami i spousta míst, kam se dá schovat před zimou, takový je zimní Český Krumlov. Do města zapsaného mezi památky UNESCO v roce 1992 sice v zimních měsících jezdí zahraničních návštěvníků méně než v hlavní sezoně, ale ani tady sami městem rozhodně chodit nebudete. V zimě láká k návštěvě Hradní muzeum na druhém zámeckém nádvoří, otevřeno má rovněž Egon Schiele Art Centrum s výstavami současného umění nebo muzeum tortury. S dětmi se zajděte podívat na loutky a hračky do Pohádkového domu a v komplexu středověkých klášterů, které nabízejí několik dalších interaktivních expozic. Pěkným zážitkem bude i návštěva muzea vltavínů.
 

Kutná Hora: kostnice i rozhledna

Kutná Hora v ziměPodobný případ je Kutná Hora, zapsaná mezi památky UNESCO v roce 1996. Hrad nebo zámek tu sice nenajdete, ale vynahradí vám to přehršel jiných míst – a dodejme, že otevřených po celý rok. K návštěvě tak zve nejenom proslulý trojlístek hlavních lákadel, tedy chrám sv. Barbory, Santiniho katedrála Nanebevzetí Panny Marie a blízká kostnice, ale také řada dalších míst. Otevřeno má Vlašský dvůr, Alchymistická dílna i Muzeum Lega, Galerie Středočeského kraje láká na zajímavé výstavy a kdo zatouží po přírodě, může se vypravit k rozhledně na Kaňku s kavárnou a restaurací Havířská bouda.
 

Lednicko-valtický areál: zámek, skleník a víno

zámek LednicePokud je někde místo, kde v zimě s trochou snahy nepotkáte ani živáčka, je to Lednicko-valtický areál, malebná krajina mezi Lednicí a Valticemi, zapsaná na seznam UNESCO v roce 1996. Za samotou se ale musíte vydat do lesů, do pohádkového světa s řadou barokních, klasicistních a novogotických drobných staveb. V samotných městech to žije i v zimě: v Lednici objevíte v prosinci a únoru (v lednu je zavřeno) vyhřátý zámecký skleník, zámek láká během stejných měsíců na zimní prohlídky a projít se můžete i v zámeckém parku. Ve Valticích sice najdete zámek zavřený, ale zavítat můžete do Salonu vín zámeckém podzemí, které vzniklo již v 13. století – je zde otevřeno po celý rok (kromě ledna) a vždy od února je tu k vidění a hlavně k ochutnání zcela nová kolekce oceněných vín (v lednu se připravuje nová expozice). S dětmi se určitě podívajte do Světa pohádek v ulici Petra Bezruče.
 

Třebíč, Telč a Kroměříž

třebíčPitoreskní židovská čtvrťTřebíči, mezi památky UNESCO zapsaná roku 2003 společně s bazilikou sv. Prokopa, se také neukládá k zimnímu spánku, stejně jako třebíčský zámek. Otevřeno má nejenom bazilika, ale denně se můžete podívat také do Zadní synagogy, na židovský hřbitov a do Židovského muzea v domě Seligmanna Bauera i na zmiňovaný zámek. V zimních měsících také určitě najdete volné místo v některé z místních kaváren, cukráren a restaurací. V roce 2022 bylo po velké rekonstrukci otevřeno Karlovo náměstí, tak se zde nezapomeňte také zastavit.

TelčVe stejném roce jako Český Krumlov i Praha bylo na seznam UNESCO zapsáno i město Telč. Náměstí i přilehlé uličky si můžete projít kdykoliv, dokonce i Telčský zámek je od roku 2023 otevřen celoročně. A po celý rok a každý den se o zábavu stará Telčský dům se starobylým sklepením, modely vláčků a železnic a atrakcemi určenými hlavně pro rodiny s dětmi, o víkendech můžete navštívit volnočasový areál Panský dvůr s krytým lanovým centrem, dětskou hernou a několika expozicemi. Všem milovníkům výhledů do krajiny můžeme doporučit také návštěvu kostela sv. Jana Nepomuckého mezi obcí Krahujčí a Telčí. Je zde překrásné vyhlídkové místo.

Kroměříži reprezentuje památky UNESCO Arcibiskupský zámek, zapsaný v roce 1998. Ten má přes zimu zavřeno, otevřená bez omezení je pouze Podzámecká zahrada. Květná zahrada má otevřeno denně, od listopadu do konce února vždy od 9:00 do 16:05 hodin. Do zahrady je vstup volný, ovšem domácí mazlíčci sem mají zakázaný vstup, to kvůli volně chovaným zvířatům, která v zahradě žijí, jako jsou pávi, labutě, kachny a veverky. Přes zimu jsou také otevřena kroměřížská muzeaMuzeum Kroměřížska, které se věnuje historii, přírodě a rodákovi Maxi Švabinskému. Otevřeno je také Muzeum Karla Kryla v suterénu opraveného Starého pivovaru.


Slavné lázně Evropy: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně

Karlovy VaryPo mnohaletém usilí uspěl v roce 2021 mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe, který usiloval o zápis nejslavnějších lázní Evropy na seznam UNESCO. České lázně se tak dostaly do společnosti fancouzských Vichy, britských Bath, italských Montecatini Terme, německých Baden-Baden či rakouských Baden bei Wien. Z našich luhů a hájů se k těmto místům připojují Karlovy Vary s legendárními kolonádami a Vřídlem. Malebné lázeňské město vznikalo hlavně od konce 19. a počátku 20. století ve stylu historismu a secese, a tento ráz si udrželo dodnes. Určitě nevynechejte návštěvu krásně zrekonstruovaného termálního bazénu na střeše hotelu Thermal. Skvělou relaxaci zde nabízí i nový saunový svět.

mariánky zimaMariánské Lázně, založené v období klasicismu počátkem 19. století, patří mezi nejrozsáhlejší lázeňská města v Evropě. Místo se z nehostinného bažinatého údolí změnilo na půvabné město plné parků, s klasicistními a empírovými domy, gloriety, pavilony a kolonádami. Centrem lázeňského života je novobarokní litinová kolonáda s bohatou dekorativní výzdobou, k ochutnání vybízí řada sutdených pramenů na mariánskolázeňské promenádě. Od roku 2023 se Mariánské Lázně pyšní statusem klimatických lázní, který se městu podařilo po dlouhém úsilí dstat díky mimořádně čistému ovzduší. Trojici doplňují malebné Františkovy Lázně, založené v roce 1793 na počest budoucího rakouského císaře Františka I. Městečko s řadou pramenů i klasicistních a empírových budov vás okouzlí v každé roční době. Povinnou zastávkou je zde socha chlapečka s rybou (originál uvidíte ve zdejším muzeu) a aquapark Aquaforum.
Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči – zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například obě synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky