Úvod > Aktuality > S covidem bojuje i Napoleon ve Slavkově – bitva se letos odehraje virtuálně na sociálních sítích
Zážitky

S covidem bojuje i Napoleon ve Slavkově – bitva se letos odehraje virtuálně na sociálních sítích

  • Vydáno27. listopadu 2020
Bitva tří císařů se letos přesouvá na sociální sítě. Na Slavkovské bojiště o víkendu 27. až 29. listopadu 2020 kvůli protiepidemickým opatřením nezamíří tisíce uniformovaných účastníků z celého světa. 215. výročí slavné bitvy si připomene hrstka vojáků pietními pochody, přehlídkami a tradičním pokloněním se mrtvým u památníku Mohyla míru. Diváci ale o atraktivní podívanou nebudou ochuzeni. Díky online přenosům, rozhovorům s historiky a inscenovaným spotům mají šanci pochopit souvislosti, historické zajímavosti a detaily.
slavkovNedá se říct, že covid Napoleona porazil. Naopak, organizátoři a členové historických klubů bojují všemi virtuálními zbraněmi, které mají aktuálně k dispozici, aby se nezapomnělo na 2. prosinec 1805. Kvůli válečnému střetu Napoleonovy armády bojující proti spojeným armádám Rakouska a Ruska u Slavkova vyhasly desetitisíce životů. S ohledem na současnou situaci Jihomoravský kraj letos nepořádá tradiční pietní akt na Mohyle míru v plném rozsahu, avšak zcela bez připomínky této historické události letošní rok nebude.

Na facebookovém profilu @bitvauslavkova, na kterém poběží všechny přenosy, se spustilo online vysílání už v sobotu 21. listopadu. Členové historických klubů v něm připomenuli příjezd císaře Napoleona Bonaparte do Brna, kde bylo jeho útočiště před krvavým střetem. Průvod na koních byl letos před Brňany „utajený“. Historické události neopomenuli ani ve Vyškově. Skupinka uniformovaných účastníků uctila v úterý 24. listopadu oběti válek a epidemií u kříže na místě bývalého vojenského hřbitova.
 

Připomínka bitvy – Slavkovské bojiště, zámek Slavkov-Austerlitz i Sokolnice

slavkovpátek 27. listopadu se na slavkovském zámku setkají rakouský císař František I. s ruským carem Alexandrem I., aby se připravili na sobotní bitvu. Ta začne o den v sobotu 28. listopadu tradičním ceremoniálem „Vítání slavkovského slunce“ na vrchu Žuráň v provedení spolků C.E.N.S. a Austerlitz.org. Následovat bude symbolická vojenská přehlídka na návsi v Tvarožné. Letos je pozdraví jejich nejvyšší velitel Napoleon Bonaparte – herec Mark Schneider, prostřednictvím online přenosu z amerického Washingtonu. Poté se vojáci vydají na devítikilometrový pochod k památníku Mohyla míru, kde vzdají hold obětem válek.

Organizátoři letos museli zrušit všechny dosavadní registrace 1499 přihlášených z 15 zemí světa, kteří se chtěli účastnit tradiční rekonstrukce bitvy. Věří ale, že v příštím roce, kdy se bude připomínat 200. výročí Napoleonova úmrtí, se svět naučí existovat i s virem. Letos jsou návštěvníci zváni alespoň na online přenosy. 
 

Napoleonův proslov ze zámku Slavkov

Ticho a tma nebude v sobotu 28. 11. 2020 ani na zámku ve Slavkově u Brna. Z parku i historických sálů nabídne organizátor tamního programu, město Slavkov, virtuální pohled do vojenského tábora i polní kuchyně. On-line vysílání začne v 9:00 a skončí ve 21:00 hodin. Vrcholem slavkovského videoprogramu bude proslov vítězného Napoleona ze zámku a také modlitba za padlé v zámecké kapli. Průvodcem virtuálního slavkovského programu bude herec Václav Vydra v roli francouzského pobočníka.

Nedělní audiovizuální výstřely pak zazní z jižní části slavkovského bojiště, ze Sokolnic, v podání spolku Acaballado. Ten připravil bitevní ukázku z autentického místa bojů již posedmé. Podrobný program on-line vysílání se dozvíte na webu tenkratveslavkove.cz a 1805.cz.
Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Slavkovské bojiště – po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Jihomoravský kraj | Kultura

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Jihomoravský kraj | Památky

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky