ÚvodAktualityRožnov, Příkazy, Veselý kopec nebo Zubrnice: Národní muzeum v přírodě otevřelo všechna svá muzea!
Památky

Rožnov, Příkazy, Veselý kopec nebo Zubrnice: Národní muzeum v přírodě otevřelo všechna svá muzea!

  • 19. května 2021
Příznivá epidemiologická situace a rozvolňování opatření umožnily otevření všech skanzenů pod hlavičkou Národního muzea v přírodě. Nově tedy jsou otevřeny i Muzeum v přírodě Zubrnice a Hanácké muzeum v přírodě v Příkazích. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm otevírá interiéry objektů.
skanzen ZubrniceOd úterý 18. května se otevřelo Muzeum v přírodě Zubrnice. Namísto prohlídek s průvodcem čeká na příchozí několik novinek v samostatně přístupných objektech areálu Historické vesnice. Nově mohou návštěvníci zavítat po celý den do otevřeného Kupeckého krámu. Exteriéry Mlýnského údolí jsou nadále přístupné bez omezení, interiér Mlýna Týniště čp. 27 se poprvé otevřev sobotu 22. května a bude přístupný po oba květnové víkendy. Historickou vesnici v Zubrnicích mohou zájemci navštívit, s výjimkou pondělí, po celý týden a to vždy od 9:00 do 18:00 hodin.

veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina návštěvníkům otevřelo expoziční areál na Veselém Kopci včetně přístupných interiérů již 8. května. Památková rezervace Betlém Hlinsko zůstává prozatím uzavřena, a to proto, že není možné procházet objekty volně bez průvodce a zároveň kvůli rozsáhlé rekonstrukci městské kanalizace. Koncem května si však budete moci opět prohlédnout vodní olejnu, která prošla rekonstrukcí včetně nového vodního kola. Za provozu budou zahájeny opravy několika šindelových střech a jedné doškové krytiny, při kterých můžete přímo sledovat zručnost šindelářů a doškařů. Na hlavní prázdninovou sezónu chystá Betlém i nové textové tabulky pro jednotlivé objekty. Budou v českém a anglickém jazyce a zájemcům nabídnou prostřednictvím QR kódů další zajímavosti.

Skanzen PříkazyHanácký skanzen v Příkazích otevřel své brány zájemcům poprvé v sobotu 15. května. Do konce měsíce má otevřeno pouze během víkendů, a to vždy od 10:00 do 16:00 hodin. Uvidíte zde základy, respektive kamenný podklad s hliněnou dusanou vrstvou mlatu, unikátní, téměř pět set let staré roubené stodoly, která bude do areálu Hanáckého muzea v přírodě přenesena ze Skaličky u Hranic. Od června budou jednotlivé roubené části postupně převezeny do Příkaz a stodola se začne na místě kompletovat. S průběhem řemeslných prací se tak můžete seznámit při návštěvě skanzenu.

skanzen RožnovOd poloviny května se plně otevřely i areály Valašského muzea v přírodě, včetně interiérů. Po čtyřměsíční přestávce se muzeum představí v plné kráse! V chalupách přivítají návštěvníky tetičky a demonstrátoři, kteří vás provedou po areálu Valašské dědiny. Technické stavby na vodní pohon v Mlýnské dolině ožijí díky zručnosti zdejších mistrů. Samozřejmě bude také otevřen areál Dřevěného městečka. Formou výdejových okének se lze občerstvit a ochutnat valašské speciality. Přístupné jsou opět také stálé expozice v Sušáku, v Domě Pod Strání a Panské sýpce.
Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy Památky

Hanácké muzeum v přírodě – Skanzen Příkazy

Soubor staveb lidové architektury v Příkazích (obecně nazývaný "Hanácké skanzen") tvoří památkově chráněná usedlost č. p. 54 s tzv. špaletovou stodolou v zahradě a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři stodoly.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách Památky

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině Kultura

Betlém Hlinsko – památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě Památky

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Mlýnské údolí v Zubrnicích Památky

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Další aktuality

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky