ÚvodAktualityRoudnická galerie představí fantazijní malby Jaroslava Panušky
Jaroslav Panuška
Kultura

Roudnická galerie představí fantazijní malby Jaroslava Panušky

  • 25. června 2014
Před začátkem letních prázdnin bude v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem otevřena výstava Baladické světy Jaroslava Panušky, která představí výběr z velmi pestré malířské tvorby.

Jaroslav Panuška (1872—1958) byl muž mnoha tváří. Pohyboval se od symbolistně dekadentní malby po ilustrace dětských knih, během svého dlouhého života několikrát radikálně změnil námětovou stránku svých děl. Už na Akademii začal tvořit typické vodníky, umrlce, duchy, čarodějnice a další strašidelné bytosti a výjevy. Na počátku 20. století se představil také jako ilustrátor, když vytvořil obrazový doprovod k pohádkám Karla Jaromíra Erbena a Václava Říhy; svými ilustracemi vyzdobil také například knihu Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Zároveň kreslil a maloval krajiny ze středních a jižních Čech a později i z Orlických hor, Valašska a Vysočiny. Především však byl milovníkem dávné historie, archeologie a všeho tajemného.

Výstava v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem nemá ambici důsledně představit všechny oblasti Panuškovy tvorby. Pohled bude zaostřen zejména na jeho fantazijní malby, v nichž zachycuje záhadná stvoření, prehistorické scenerie a symbolistní krajiny, kterými se na přelomu devatenáctého a dvacátého století proslavil. Ačkoli by se mohlo zdát, že tyto ponuré výjevy budou vyvolávat děs a melancholické dojmy, není tomu tak; Panuška obohacoval své představy často o prvek ironie a grotesky, čímž se do značné míry odlišuje od řady dekadentních umělců.

Dílo Jaroslava Panušky bude vystaveno po boku obrazů jeho současníka Antonína Slavíčka (1870 – 1910), k nimž může po výtvarné i obsahové stránce představovat takřka protipól. V roudnické galerii je Panuškova výstava zařazena do volného cyklu Počátky moderny, kde navazuje na předchozí výstavy malířů z počátku 20. století – Františka Kavána (Hvězda Mařákovy školy), Miloše Jiránka (Zápas o moderní malbu, 28. 6. – 16. 9. 2012) a Otakara Nejedlého (Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky, 13. 6. – 15. 9. 2013).

Vernisáž se koná ve čtvrtek 26. června v 17 hodin v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, v hudebním programu vystoupí Ženský komorní sbor Luscinia.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 27. června do 14. září 2014, denně od 10.00—12.00, 13.00—17.00 s výjimkou pondělí.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj