ÚvodAktualityRoky nevyužívaný gotický hrad v Litoměřicích nově otevírá své brány
Kultura

Roky nevyužívaný gotický hrad v Litoměřicích nově otevírá své brány

  • 5. března 2011
V Litoměřicích dnes po téměř dvouleté rekonstrukci otevřeli prostory gotického hradu. V budovách, kde několikrát pobýval i císař Karel IV., vznikla expozice českého vinařství a banka vín. 22. a 29. března v době od 15 do 18 hodin se uskuteční Dny otevřených dveří určených veřejnosti. V dubnu zde budou pořádat 9. ročník festivalu Vinařské Litoměřice.
Srdcem hradu je moderní expozice, která se má stát turistickou atrakcí nejen pro milovníky dobrého vína. Expozice provede vinařstvím od dávné historie, přes středověk a novověk až po vinohradnictví 20. a 21. století. Umožní poznat téma vinařství z mnoha úhlů pohledů, zábavnou formou seznámí s rozvojem vinařství v dobových souvislostech.

Působivé jsou nejen velkoformátové fotografie, ale i vyprávění Karla IV. o zdejších vinicích. Zpestřením prohlídky se nepochybně stanou vědomostní hry i starodávné dobové nástroje používané ve vinařství. Návštěvníci se mohou pokusit vyrobit i sklenici na víno. U exponátů nechybějí ani popisky psané Brailleovým, tedy slepeckým písmem.

Milovníci vína dostanou šanci navštívit degustační prostory s původní kamennou dlažbou a klenutými stropy navazujícími na sklepní prostory, v nichž se nachází archiv vín. V degustačních prostorách budou probíhat řízené či kombinované degustace spojené s prezentací pěstování a výroby vína v Čechách s možností ochutnávky tradičních českých odrůd a značek. K dispozici je zde 20 míst k sezení.
Do archivu si lahodná vína může ukládat i veřejnost, případně firmy, jež dostávají příležitosti pořádat v degustační místnosti i přilehlé restauraci společenské akce. Jejich velkou devízou může být fakt, že se uskuteční v naprosto netradičním prostředí, ve kterém se snoubí moderní interiéry s dávnou historií.

Gotický hrad je od 1. března ve zkušebním provozu. 22. a 29. března v době od 15 do 18 hodin se uskuteční Dny otevřených dveří určených veřejnosti. Od 1. dubna by gotický hrad měl být v plném provozu, včetně placených prohlídek a provozu stylové restaurace se vstupem z ulice Na Valech.
Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství Památky

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Biskupské i veletržní Litoměřice Kultura

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj